Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Co ręce potrafią"

Anna Snochowska
Anna Snochowska
Fragment zamku w Olsztynie (technika ołówek)
Fragment zamku w Olsztynie (technika ołówek) Iwona Kuczyńska
"Co ręce potrafią" to tytuł wystawy w barczewskiej galerii sztuki "Synagoga". Swoje prace prezentowali amatorzy, dla których twórczość plastyczna jest odskocznią od codzienności, jak i profesjonalni artyści, którzy na co dzień zajmują się sztukami pięknymi.

9 maja, w piątek o godzinie 17, w barczewskiej galerii sztuki „Synagoga” odbył się wernisaż wystawy artystów z regionu Barczewa i okolic „Co ręce potrafią”. Na wernisażu mogliśmy podziwiać malarstwo, rzeźbę, grafikę, haft, gobelin, tkaninę i rękodzieło artystyczne.

Swoje prace prezentowali amatorzy, dla których twórczość plastyczna jest odskocznią od codzienności, jak i profesjonalni artyści, którzy na co dzień zajmują się sztukami pięknymi. Wielu uczestników wystawy już po raz kolejny prezentowało swoje prace, a niektórzy brali udział w takiej imprezie pierwszy raz. Zaproszeni goście i wszyscy, którzy po prostu kochają sztukę nie tylko tą z wielkich sal wystawowych, ale też tą regionalną (amatorską) tłumnie przybyli do galerii „Synagoga”, by podziwiać rękodzieło, malarstwo, tkaninę i rzeźbę.

To niewiarygodne ile w ludziach kryje się talentów i jakie cudeńka potrafią stworzyć. Wernisaż pokazał, że w ludziach drzemie niesamowity artyzm i ogromna wyobraźnia twórcza. Niektórzy z nich dopiero niedawno odkryli w sobie zdolności plastyczne, a inni w zaganianej codzienności nie mieli czasu, by je rozwijać.
Wszyscy przybyli goście nie mogli wyjść z podziwu, zachwycając się pracami naszych regionalnych twórców. Wielu gości zakupiło dzieła, wielkim powodzeniem cieszyła się biżuteria ze srebra, drewna i z różnych kamieni półszlachetnych. Te stoiska były najbardziej oblegane, szczególnie przez panie.

Jak zwykle swoje tkaniny podwójne pokazała znana artystka, która przywróciła do życia zapomniane techniki tkackie, rekonstruując mazurskie dywany, kilimy Barbara Hulanicka. Pani Hulanicka tworzy też tkaninę podwójną zwaną także dwuosnowową, jest to tkanina dekoracyjna, znana na Mazurach, ale też na Podlasiu. Artystka jest cenionym twórcą nie tylko w Polsce, ale i na świecie i zawsze uświetnia swoimi tkaninami takie imprezy jak ta w Barczewie ( rokis.suwalki.pl).

Mogliśmy też podziwiać bardzo piękne prace najlepszej uczennicy pani Barbary Hulanickiej - pani Janiny Szneider. Jej prace cechują się zadziwiającym wręcz artyzmem i precyzyjnym tkactwem, każda z niteczek jest tak dobrana, by tworzyć niespotykaną wręcz całość, obraz namalowany kolorową nitką.

Pierwszy raz pokazała rysunek i pastel Iwona Kuczyńska z Olsztyna, która na co dzień jest stomatologiem i tłumaczką z języka niemieckiego. Jej kreska doskonale rysuje olsztyńskie i barczewskie zabytki z niebywałą precyzją i dbałością o szczegóły. Ma dziewczyna ogromny talent nie tylko malarski. Prace Iwony można obejrzeć na stronie: myspace.com.

Natomiast pani Władysława Wrotek po raz kolejny udowodniła swój kunszt posługiwania się piórkiem. Jest to barczewska artystka amatorka, a może już nie amatorka, której prace są najczęściej kupowane przez turystów odwiedzających nasze miasto. Pani Władysława Zdaniuk zaprezentowała misternie wyszydełkowane koronki (no istne cudeńka).

Jak zwykle nie zawiedli nas Jerzy Markuszewski rzeźbiarz, Ryszard Pietrzak wykonawca biżuterii z drewna i ogólnie twórca wyrobów z drewna. Nauczycielka ze szkoły podstawowej pani Marta Sadowska pokazała akt, malarstwo na płótnie.

Każdy z uczestników wernisażu poprzez swoją twórczość wniósł cząstkę siebie do galerii sztuki "Synagoga". Dzięki różnorodności technik i innego spojrzenia artystów na świat, każdy ze zwiedzających mógł znaleźć coś dla siebie, zatrzymać się, zadumać nad pracą, która zrobiła na nim największe wrażenie i oczywiście porozmawiać z artystą..

Całą imprezę uświetnił pięknym śpiewem występ barczewskiego chóru "Moderato" dyrygowanego przez panią Danutę Kawecką Nowakowską.

Wszystko zostało zorganizowane przez SSK "Pojezierze" oddział w Barczewie dzięki funduszom Samorządu Miejskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto