Nudności i wymioty © Khuntnop Asawachiwantorngul/123RF
[2/12]

Nudności i wymioty

Takie objawy w cukrzycy świadczyć mogą o kwasicy ketonowej i konieczności wezwania karetki. Jest to zalecane przy wymiotowaniu jaskrawą krwią, jednoczesnym silnym bólu głowy (u osób nie cierpiących na migreny może wynikać z obrzęku mózgu) lub brzucha (tzw. ostry brzuch może mieć wiele przyczyn wewnętrznych i jest zagrożeniem dla życia).

Mniej pilnej pomocy wymagają mdłości i wymioty przy zażywaniu nowego leku, przy towarzyszących im zawrotach głowy (wynikających z zatrucia lub innych niepokojących przyczyn), szybkie uczucie pełności przy jedzeniu (wskazują na zaburzenia w obrębie żołądka). Przyczyną może być też migrena lub zespół wymiotów cyklicznych.

Sytuacje, gdy można pomóc sobie w domu, to zakażenie przewodu pokarmowego, np. grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe, które nie przechodzi w ciągu kilku dni, a także poranne mdłości w ciąży

Nagłe problemy zdrowotne bywają uzasadnionym powodem do niepokoju. Szybka pomoc medyczna ratuje życie, ale skąd wiedzieć, czy dany problem wymaga wezwania karetki, umówienia wizyty lekarskiej czy jedynie zastosowania sposobów domowych? Podpowiadamy, co robić w 10 najczęstszych sytuacjach tego typu.