Biegunka © Brian Jackson/123RF
[3/12]

Biegunka

Wypróżnianie się więcej niż 3 razy dziennie, zwiększona objętość stolca i jego rozrzedzenie może oznaczać zatrucie pokarmowe (biegunka ostra, trwające do 2 tygodni). W przypadku tej przewlekłej powodem może być ponadto zespół drażliwego jelita – ZDJ, nieswoiste zapalenie jelit, nietolerancja pokarmowa lub działanie uboczne leków. Wskazany jest kontakt z lekarzem.

Jeśli w stolcu obecna jest krew (ma on barwę czerwoną lub smolistą), sytuacja wymaga wizyty na pogotowiu – trzeba udać się tam też wtedy, gdy występują zawroty głowy i niemożność utrzymania w ustroju pokarmów ani wody, a zwłaszcza przyspieszone tętno (podejrzane jest odwodnienie i krwawienie w układzie pokarmowym).

Spotkania z lekarzem wymaga biegunka ze skurczami żołądka (szczególnie po zagranicznej podróży i przy śladach krwi), występująca przy zażywaniu antybiotyku lub nowego leku (możliwa infekcja jelit) oraz sytuacja, gdy częste wizyty w toalecie przynoszą ulgę (podejrzenie ZDJ). Skonsultować ze specjalistą warto też biegunką występującą z drżączką, kołataniem serca, utratą wagi i przegrzaniem (prawdopodobna nadczynność tarczycy) oraz z gorączką, bólem stawów, utratą wagi i/lub owrzodzeniem w jamie ustnej (może wskazywać na chorobę autoimmunologiczną).

Gdy jednak biegunka pojawia się od czasu do czasu kilka godzin po jedzeniu, powodem może być nietolerancja pokarmowa lub niestrawność, wymagająca obserwacji objawów i zastosowania diety eliminacyjnej. Biegunka jest też częsta przy nadużywaniu kawy, gumy do żucia lub bezcukrowych produktów, skutkiem zakażenia norowirusem (co zdarza się po rejsie pełnomorskim) lub wirusem wywołującym grypę żołądkową – sytuacje te wymagają odpoczynku i łagodzenia objawów.

Nagłe problemy zdrowotne bywają uzasadnionym powodem do niepokoju. Szybka pomoc medyczna ratuje życie, ale skąd wiedzieć, czy dany problem wymaga wezwania karetki, umówienia wizyty lekarskiej czy jedynie zastosowania sposobów domowych? Podpowiadamy, co robić w 10 najczęstszych sytuacjach tego typu.