Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Co to znaczy być zdrowym?" Wykład na Uniwersytecie Dzieci

Ewa Bo
Ewa Bo
Hamburger.
Hamburger. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hamburger_sandwich.jpg?uselang=pl
Kawiarnia Naukowa na Uniwersytecie Dzieci w Warszawie cieszy się ogromnym zainteresowaniem dorosłych. Do odwiedzania jej nie trzeba nikogo namawiać. Jest wielu chętnych, bo i tematyka wykładów jest interesująca.

"Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
aż się zepsujesz. "
/Jan Kochanowski "Na zdrowie"/

Kawiarnia Naukowa na Uniwersytecie Dzieci w Warszawie cieszy się ogromnym zainteresowaniem dorosłych.

Kiedy mali studenci uczestniczą w wykładach, rodzice - zamiast siedzieć i czekać na nich na korytarzu - również mogą pożytecznie wykorzystać ten czas. Mogą na nowo poczuć się studentami i wzbogacić (zweryfikować) swoją wiedzę z różnych dziedzin nauki. Do udziału nie trzeba nikogo namawiać. Jest wielu chętnych, bo i tematyka jest interesująca.

Podczas ostatniego spotkania można było posłuchać wykładu "Co to znaczy być zdrowym", który dla zebranych w Kawiarence wygłosił doc. dr hab. Janusz Książyk. W niezwykle ciekawy sposób omówił style życia i diety jakie stosujemy, oraz pokazał ich wpływ na nasze życie. Wykład wzbogaciły historyjki z życia wzięte i slajdy, które doskonale zobrazowały omawiane tematy.

Czym jest zdrowie? Jak podaje Wikipedia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 1948 roku określiła zdrowie jako „stan pełnego, dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko jako brak choroby lub zniedołężnienia”. Niedawno tę definicję uzupełniono o sprawność do „prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego” a także o wymiar duchowy.

Jak dużo jest zdrowych ludzi na świecie? Połowa populacji, a może tylko jedna trzecia? Żartobliwie rzecz ujmując można rzec, że nikt z nas nie jest zdrowy, a może raczej nikt z nas nie jest do końca zdiagnozowany. Jest wiele czynników wpływających na stan naszego zdrowia. Na przykład style życia, które uprawiamy, a które różnią się od siebie w zależności od naszego wykształcenia, miejsca zamieszkania czy temperamentu.

Dr Książyk omówił następujące style życia:
- konsumpcyjny ( dominuje w dzisiejszym świecie)
- pracoholiczny (pracy i zdobywaniu coraz większej ilości dóbr poświęcamy coraz więcej czasu)
- samarytański (pomaganie i poświęcanie się innym)
- walczący (najbardziej widoczny w polityce i pokazywany przez media)
- twórczy (otaczanie się pięknem: kobietami /mężczyznami, dziełami sztuki, kultury czy przyrody)
- luzacki ( nie stwarza na dłużej perspektyw na życie)

Styl życia jaki uprawiamy wpływa na nasz wygląd i nasze zdrowie. Na przestrzeni wieków zmieniały się kanony piękna - zarówno kobiet jak i u mężczyzn. Patrząc na obrazy Rubensa widzimy kobiety, które były nieco bardziej okrągłe ( artysta podkreślał ich większe brzuchy, duże pośladki i uda). Inaczej mówiąc były to kobiety "puszyste".

Obecnie poczucie piękna kształtują media, reklamy, zdjęcia i plakaty pokazujące modelki/modeli na wybiegach. Te obrazy szczególnie wpływają na młodzież i na postrzeganie siebie. Co jemy i jak wyglądamy nie jest zależne tylko od nas. Ulegamy wpływom.

Zmiana stylu życia wpływa też na naszą masę ciała. Otyłe dzieci przeważnie stają się otyłymi dorosłymi, u których występują choroby metaboliczne, zawały, zatory, zakrzepy. I przedwczesna śmierć. Produkty które jemy wpływają coraz bardziej negatywnie na nasze zdrowie.

Na coś trzeba umrzeć, ale czy nie lepiej umrzeć na starość?

Przyznam, że był to bardzo interesujący wykład. Został on przez uczestników nagrodzony obfitymi brawami. W ten sposób rodzice dzieci i młodzieży studiującej na Uniwersytecie Dzieci podziękowali doc. dr hab. Januszowi Książykowi za wygłoszenie wykładu i podzielenie się swoją wiedzą, jak również i za sposób w jaki to zrobił. To nie był nudny wykład. Wręcz przeciwnie. Żałowano, że tak szybko się skończył.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto