Nasza Loteria

Co trzecia kobieta na świecie doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej. Na to nie ma szczepionki. Porażający raport WHO

OPRAC.:
Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
To największy taki raport w historii. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że co trzecia kobieta na świecie doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej, najczęściej ze strony partnera lub męża. Pandemia wyraźnie pogorszyła sytuację. Setki milionów kobiet zostało zamkniętych ze swoimi oprawcami w czterech ścianach.

Porażający raport WHO

Kluczowe fakty:

 • Przemoc wobec kobiet - szczególnie przemoc między partnerami i przemoc seksualna - jest głównym problemem zdrowia publicznego i naruszeniem praw człowieka.
 • Szacunki opublikowane przez WHO wskazują, że na całym świecie około 30% kobiet w ciągu swojego życia zostało dotkniętych przemocą fizyczną i / lub seksualną ze strony partnera, męża lub innej osoby. Oznacza to, że 1 na 3 kobiety doświadczyła przemocy.
 • W większości przypadków to przemoc ze strony partnera. Na całym świecie prawie jedna trzecia (27%) kobiet w wieku 15-49 lat pozostających w związku zgłasza, że ​​padła ofiarą jakiejś formy przemocy fizycznej i / lub seksualnej ze strony partnera.
 • Przemoc może negatywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne, psychiczne, seksualne i reprodukcyjne kobiet, a w niektórych sytuacjach może zwiększyć ryzyko zarażenia się wirusem HIV, a nawet doprowadzić do śmierci.
 • Dzieci ofiar przemocy cierpią na szereg zaburzeń behawioralnych i emocjonalnych, częściej umierają i chorują, rzadziej są szczepione. W dorosłym życiu z dużym prawdopodobieństwem będą powielać szkodliwe wzorce.
 • Podstawowymi przyczynami przemocy wobec kobiet są nierówności płci, niski poziom wykształcenia, doświadczenie przemocy w dzieciństwie, a także przekonanie o uprzywilejowanym statusie społecznym i seksualnym mężczyzny
 • Walka z przemocą nie jest możliwa bez podjęcia działań na szeroką skalę promujących relacje oparte na równości i zgodzie, a także podważających stereotypy i szkodliwe wzorce społeczne.

Powyższe fakty i wnioski pochodzą z globalnego raportu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Autorzy badania przeanalizowali dane ze 161 krajów, zbierane w latach 2000-2018. Wynika z nich jasno, że jedna trzecia kobiet na całym świecie, które ukończyły 15 lat, co najmniej raz w życiu doświadczyła przemocy fizycznej albo seksualnej.

Jedna trzecia, czyli 736 mln kobiet. Pośród nich aż 641 mln pada ofiarą przemocy we własnym związku. W wielu wypadkach przemoc kończy się w najbardziej tragiczny sposób. Z danych wynika, że 38% wszystkich zabójstw kobiet popełnianych jest przez ich mężów i partnerów.

Czytaj także:

Skala i źródła przemocy

Jak wynika z raportu, przemoc wobec kobiet zaczyna się już w wieku kilkunastu lat. Dotknięte są nią najczęściej mieszkanki najbiedniejszych regionów, często we własnych domach. Organizacja Narodów Zjednoczonych definiuje przemoc wobec kobiet jako:

każdy akt przemocy ze względu na płeć, który powoduje lub może skutkować urazami fizycznymi, seksualnymi lub psychicznymi lub cierpieniem kobiet, w tym groźby takich aktów, przymus lub arbitralne pozbawienie wolności, zarówno w życiu publicznym, jak i prywatnym.

Ryzyko przemocy znacząco zwiększają następujące czynniki:

 • niższy poziom wykształcenia
 • wcześniejsze doświadczenie maltretowania
 • wcześniejsze bycie świadkiem przemocy w rodzinie
 • antyspołeczne zaburzenie osobowości
 • szkodliwe spożywanie alkoholu
 • szkodliwe męskie wzorce społeczne, takie jak posiadanie wielu partnerek lub postawy akceptujące przemoc
 • normy społeczne, które uprzywilejowują lub przypisują wyższy status mężczyznom i niższy status kobietom
 • niski poziom dostępu kobiet do płatnego zatrudnienia
 • dyskryminacja płciowa

Do czynników zwiększających ryzyko stania się sprawcą przemocy, szczególnie seksualnej, należą: wiara w honor rodziny i czystość seksualną, ideologia związana z przekonaniem o seksualnych przywilejach mężczyzn, słabe sankcje prawne za przemoc seksualną.

WHO uznaje, że podstawowymi przyczynami przemocy wobec kobiet są nierówności płci i normy społeczne dotyczące dopuszczalności przemocy.

Szacunkowo przemoc wobec kobiet (w ciągu ich całego życia) ze strony partnera dotyka:

 • 20% kobiet w obszarze Zachodniego Pacyfiku
 • 22% kobiet w krajach o wysokim dochodzie oraz w Europie
 • 25% kobiet w regionach obu Ameryk
 • 31% kobiet we wschodnim regionie Morza Śródziemnego
 • 33% kobiet w Afryce
 • 33% kobiet w regionie Azji Południowo-Wschodniej

Co drugą kobietę przemoc domowa dotyka w takich krajach, jak Bangladesz, Kiribati, Fidżi, Papua-Nowa Gwinea i Wyspy Salomona.

Czytaj także:

Skutki przemocy odczuwają nie tylko kobiety

Przemoc domowa prowadzi przede wszystkim do poważnych urazów psychicznych, depresji, stresu pourazowego, ale także do fizycznych obrażeń, niechcianych ciąż, wzrostu liczby aborcji, poronień, przedwczesnych i martwych urodzeń. 42% kobiet, które doświadczyły przemocy ze strony partnera, zgłasza obrażenia będące jej konsekwencją. W dodatku kobiety doświadczające przemocy są o 16% bardziej narażone na poronienie i o 41% bardziej narażone na poród przedwczesny. W wielu wypadkach przemoc kończy się zabójstwem lub samobójstwem.

Przemoc wobec kobiet wpływa również na zdrowie i samopoczucie najmłodszych. Dzieci dorastające w rodzinach, w których dochodzi do przemocy, mogą cierpieć na szereg zaburzeń behawioralnych i emocjonalnych. Niestety w wielu wypadkach będą one stosowały przemoc w swoim dorosłym życiu. Równie ogromne są społeczne i ekonomiczne koszty przemocy. Wywołują one skutki w całym społeczeństwie, lecz to kobiety są nimi najsilniej dotknięte. Mogą cierpieć z powodu izolacji, niezdolności do pracy, utraty zarobków, braku udziału w regularnych zajęciach oraz ograniczonej zdolności do opieki nad sobą i swoimi dziećmi.

W pandemii liczba ofiar rośnie

Obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 niosą w sobie poważne skutki społeczne i ekonomiczne. Ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu i dostępu do usług znacząco zwiększyły stopień narażenia kobiet na agresywnych partnerów i podniosły czynniki ryzyka. Sytuacje kryzysowe - takie jak obecna - mogą zaostrzyć istniejącą przemoc, na przykład ze strony partnerów intymnych, a także przemoc seksualną niezwiązaną z partnerami. Mogą również prowadzić do nowych form przemocy wobec kobiet.

Pandemia jeszcze tę przemoc nasila, jednak – w przeciwieństwie do COVID-19 – przemocy nie da się powstrzymać szczepionką. - Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia

Choć raport nie obejmuje czasu pandemii, wiadomo na pewno, że od początku kryzysu na całym świecie wzrosła liczba zgłoszeń od ofiar przemocy. Świadczą o tym doniesienia policji, lekarzy czy nauczycieli. Prawdziwą skalę zjawiska poznamy jednak dopiero wtedy, gdy sytuacja się unormuje. Na ten moment prowadzenie badań jest mocno utrudnione.

Czytaj także:

Jak przeciwdziałać przemocy?

WHO we współpracy ONZ Kobiety (UN Women) wypracowało siedem strategii przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Należą do nich:

 • Wzmacnianie umiejętności komunikacji i budowania relacji w społeczeństwach
 • Upodmiotowienie kobiet
 • Zapewnienie wszystkim kobietom dostępu do niezbędnych usług
 • Zmniejszenie skali ubóstwa
 • Tworzenie środowiska sprzyjającego kobietom (obejmującego szkoły, miejsca pracy, przestrzenie publiczne)
 • Zapobieganie krzywdzeniu dzieci i młodzieży
 • Zmiana postaw, przekonań i norm

Kluczowym działaniem w walce z przemocą wobec kobiet jest położenie nacisku na edukację w zakresie równouprawnienia. Rolą nie tylko placówek oświatowych, ale także rządów państw, powinno być podważanie stereotypów dotyczących płci i promowanie relacji opartych na równości i zgodzie. Aby osiągnąć trwałą zmianę, ważne jest, aby uchwalić i egzekwować ustawodawstwo oraz rozwijać i wdrażać politykę promującą równość płci; przeznaczyć środki na zapobieganie i reagowanie oraz inwestować w organizacje zajmujące się prawami kobiet.

źródło: Violence against women

od 7 lat
Wideo

Kiermasz bożonarodzeniowy w Raciążku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co trzecia kobieta na świecie doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej. Na to nie ma szczepionki. Porażający raport WHO - Portal i.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto