Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co w Opolskim Oddziale Związku Literatów Polskich?

Redakcja
Zygmunt Dmochowski
Zygmunt Dmochowski Karol Szmagalski
Na plenarnym zebraniu Opolskiego Oddziału ZLP 19 stycznia 2011 roku dokonano wyboru delegatów na Zjazd Literatów w Warszawie (maj).

Opolski Oddział reprezentować będą na zjeździe poeci: Zygmunt Dmochowski, Wiesław Malicki i Władysław Żołnowski.

Dmochowski Zygmunt Stefan

Dla nestora opolskich poetów Zygmunta Dmochowskiego będzie to kolejny mandat delegata. Był delegatem Opolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich na trzech kolejnych Zjazdach Literatów w Warszawie (XXVI-XXVIII). W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył pisarza medalemZasłużony dla Kultury Polskiej . 10 stycznia 2011 roku Zygmunt Dmochowski ukończył 80 lat. Zastanawia się nad wierszem, który byłby metaforą jego życia. Taką metaforę poetycką swego żywota podyktuje mi niebawem. W dorobku twórczym ma: dwanaście tomów wierszy, trzy poematy, dwie powieści, epigramy, formy dramatyczne i publicystykę literacką. Jego utwory drukowane są w wielu periodykach w Polsce i Czechach. Urodził się w Ciechocinku, tu się uczył, tu miał i ma wielu przyjaciół. Przez dwanaście lat uczył języka polskiego w liceum w Radziejowie, miasteczku w sercu Kujaw. Potem życie rzuciło go do Opola. Mieszka tam ponad 40 lat i przesiąkł tym miastem równie głęboko, jak Kujawami. Do poezji przeszedł z rzeźby. Zygmunt Dmochowski był sekretarzem opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich przez trzy kadencje. Ma bardzo bogaty biogram.
Więcej:

Z.DmochowskiZ.Dmochowski

Władysław Żołnowski - debiutował jako autor wspomnień w miesięczniku Semper Fidelis w 1990 roku. Jako poeta debiutował w 1994 roku na łamach "Kresów Literackich". Publikował swoje utwory w "Stronach", "W drodze", "Kresach Literackich", "My na Wschodzie". Do tej pory ukazały się: Niebo i piekło mojej ziemi i inne.

Ostatnio wydał „Ludzie i nadludzie”. Publikacja ta jest kontynuacją jego ostatniej książki „W trzecią noc po Wielkiejnocy”, reportażu ukazującego zagładę wsi Zapust Lwowski na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, dokonanej przez Ukraińską Powstańczą Armię pod koniec okupacji niemieckiej, w kwietniu 1944 roku.”
więcej

Władysław Żołnowski

Wiesław Malicki - Lwowianin spod znaku Lwa, Opolanin z wyboru. Poeta, pisarz, publicysta, doktor nauk humanistycznych. Aforystyka stanowi znaczną część jego twórczego dorobku. Debiutował jako poeta w 1962 roku. Publikował swoje utwory w "Życiu Literackim", "Poezji" i w licznych almanachach. Nagradzany w konkursach krajowych i regionalnych. Autor wielu aforyzmów. A oto kilka wybranych myśli poety: "Każdy ogród słów, to argument przeciw chwastom". "Póki masz siebie za przyjaciela jest was dwóch".

Dla niego literatura to nie tylko specyficzna szansa poznawcza, lecz przede wszystkim możliwość przeżycia swej jedności ze społeczeństwem, z cała przyrodą. Pisząc, wyraża wiarę w istnienie tych wartości, jakie odkrywa w otaczającym go świecie.

Więcej:

Wiesław Malicki
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto