Co wrzucić do pieca?

Jola
Jola
Badania nad określaniem biomosy Jolanta Węgiel
Gdy na dworze robi się zimno, nie jeden właściciel domu zastanawia się, czym go ogrzać. Co wrzucić do pieca, uwzględniając względy: ekonomiczne i ekologiczne.

Paliwa ekologiczne z biomasy

Jako leśnik z ogromnym zaciekawieniem obserwuję, jak na polskim rynku coraz śmielej pojawiają się paliwa ekologiczne z biomasy. Bo przecież biomasa to najstarsze wykorzystywane odnawialne źródło energii. Paliwa z biomasy należą do najczystszych znanych paliw. Dzięki optymalnemu procesowi spalania w urządzeniach grzewczych, emisje gazów szkodliwych są minimalne, a emisje CO2 uznaje się za równą zero. Popiół, który powstaje w wyniku spalania, to świetny nawóz.

Biomasą są resztki z produkcji rolnej, a także pozostałości z leśnictwa. Na świecie biomasa stanowi trzecie co do wielkości naturalne źródło energii. Energią biomasy opalany jest cały Sztokholm. A ilość skandynawskich gospodarstw domowych wykorzystujących to biopaliwo, przyrasta corocznie w imponującym tempie.

Brykiet drzewny

Brykiet drzewny produkowany jest z rozdrobnionych odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry, które są sprasowywane pod wysokim ciśnieniem bez dodatku substancji klejących. Niska zawartość wilgoci sprawia, że wartość "sprasowanych kostek"(najczęstszy kształt brykietu) jest wyższa niż drewna. Dzięki dużemu zagęszczeniu materiału w stosunku do objętości, proces spalania jest stopniowy i powolny. Technologia produkcji tego opału była już stosowana przed II wojną światową w Szwajcarii, jednak na skalę przemysłową rozwinęła się dopiero w latach 80. XX wieku.

Znaczenie brykietu w Polsce, jako paliwa na lokalnych rynkach, wzrasta. Stosunkowo niewielki próg finansowy inwestycji i zgodność z trendami ochrony środowiska, skłania wielu producentów do rozpoczęcia produkcji tego typu paliwa. Jednym z poważnych ograniczeń stało się zapewnienie odpowiednich ilości surowca do produkcji i możliwość jego pozyskania w odległości do 100 km od lokalizacji zakładu produkcyjnego. Zakłady produkujące ten rodzaj opału powstają głównie w rejonach o silnej koncentracji przemysłu drzewnego i meblarskiego oraz w sąsiedztwie dużych obszarów leśnych.

Charakterystyka opału:
- zastępuje drewno, węgiel, koks, miał, muł, itp.;
- doskonale nadaje się do spalania w piecach c.o., kominkach, paleniskach, kotłach grzewczych na paliwa stałe, piecach piekarniczych, do ogrzewania szklarni, itp.;
- wysoka wartość energetyczna - jego kaloryczność jest porównywalna do węgla dobrej jakości;
- długo się żarzy (kostka RUF lub sprasowane wałki) - ok. 4-6 godzin, a nawet dłużej;
- 1 tona brykietu odpowiada 3-5 m3 drewna opałowego (różnice w objętości wynikają z rodzaju drewna opałowego i jego wilgotności);

Czytaj więcej -->

Pelet

Niepozorne granulki drewnopochodnego peletu stanowią przebój energetyki państw wysoko rozwiniętych. Surowcem do produkcji peletu może być praktycznie każdy rodzaj roślin. Najcenniejszym i najbardziej kalorycznym materiałem są trociny, ścinki i wióry drzewne.

Pelet charakteryzuje się niską zawartością wilgoci (6-10 proc.), popiołów (0,3 - 0,5 proc.) oraz substancji szkodliwych dla środowiska, ale wysokimi właściwościami energetycznymi. Powodów, dla których to właśnie paliwo zdobywa uznanie coraz szerszego grona odbiorców, jest wiele. Jeden z nich to obniżenie kosztów ogrzewania. Obecnie cena peletu jest porównywalna z ceną węgla, ale dzięki wysokiej sprawności kotłów na pelet, urządzenia te są blisko dwukrotnie wydajniejsze. Aby mieć gwarancję, że pelet posiada doskonałą jakość, najlepiej wybierać produkt posiadający certyfikat.

Charakterystyka opału:
- nadaje się do kotłów z podajnikiem na ekogroszek i do kominków na pelet, a także do kominków, po zastosowaniu odpowiedniego kosza na pellet;
- wartość energetyczna: 19 MJ/kg;
- niska zawartość popiołu: 3-5 kg z tony peletu

Brykiet drzewny czy palet?

Produkcja brykietu jest prostsza i tańsza od produkcji peletu. Doświadczenia krajów takich jak Dania, Czechy czy Indie pokazują, że produkcja sprasowanych kostek drewna, może być powszechnie stosowana przez społeczności lokalne. W dłuższej perspektywie brykietowanie odpadów drzewnych, może stanowić doskonałe uzupełnienie do produkcji peletów - paliwa o dużo wyższych wymaganiach surowcowych i technologicznych.

Odpadowa część z produkcji peletów może być poddana brykietowaniu. Brykietowaniu może również być poddana biomasa pochodząca z plantacji roślin energetycznych, takich jak wierzby, a także słomy.

Czytaj więcej -->

Ile możemy mieć biomasy?

Na rozpowszechnienie paliw ekologicznych z biomasy wpływa szereg czynników. Wśród nich bardzo ważnym jest, ile biomasy możemy pozyskać na danym terenie?

Innowacyjne metody określania biomasy zostały podjęte w międzynarodowym unijnym projekcie realizowanym przez Wydział Leśny Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie, Nadleśnictwo Drawno i partnerów z Niemiec: Leśne Centrum Kompetencyjne Eberswalde, Ministerium für Landwirtschaft, Umwelt und Verbraucherschutz Mecklenburg-Vorpommern, Landesforst Mecklenburg-Vorpommern.

Praktycznym efektem projektu będzie zbudowanie transgranicznego systemu informacyjnego "Biomasa", wspomagającego zarządzanie zasobami leśnymi.

Wypracowane zostaną praktyczne metody szacowania drzewnych zasobów sortymentowych oraz surowców energetycznych w lasach za pomocą metod teledetekcyjnych. Do badań zastosowane zostaną takie metody teledetekcyjne jak: naziemny i lotniczy skaning laserowy, wykorzystanie samolotów bezzałogowych, interpretacja zdjęć lotniczych, zdjęć hemisferycznych oraz obrazów satelitarnych o różnej rozdzielczości.

Mam nadzieję, że wyniki projektu przyczynią się do rozpowszechnienia biopaliw z biomasy w naszym kraju. Projekt pt. "Opracowanie transgranicznego systemu wspomagania procesów decyzyjnych dla zdalnej i modelowej oceny biomasy drzewnej w lasach obszaru wsparcia Pomerania” jest finansowany przez Unię Europejską ze środków z Programu Operacyjnego "Europejska Współpraca Terytorialna".

Źródła:

biomasa.orgdrewno.plup.poznan.pl

Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie