Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej i coraz młodsi - spożycie alkoholu wśród Polaków

Piotr Szajewski
Piotr Szajewski
Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:NCI_Visuals_Food_Beer.jpg&filetimestamp=20070521215308)
Kościół od 50 lat ogłasza sierpień miesiącem bez alkoholu. Samorządy wydają miliony na profilaktykę. Mimo to piją coraz młodsi – donosi Dziennik Polski. Czy rzeczywiście jest tak źle?

Według danych GUS w Polsce jest 800 tys. osób uzależnionych od alkoholu, co stanowi 2% populacji. Natomiast 2-2,5 mln pije szkodliwie, czyli z narażeniem zdrowia i życia (5-7% populacji).

Ze sprawozdania z realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi za 2008 rok, wynika, że spożycie alkoholu na jednego mieszkańca w Polsce wzrosło z 9,21 l w 2007 r. do 9,58 l w 2008 r.

Z badań wynika, że najwięcej Polacy spożywają piwa 54%, na drugim miejscu znalazły się wyroby spirytusowe 35% a wino i miody pitne spożywa 10% badanych.

Najczęstszym wzorem spożywania alkoholu jest picie trzech rodzajów trunków: piwa, wódki i wina. Drugim co do popularności wzorem jest picie wódki i piwa, trzecim zaś picie piwa i wina. Natomiast stosunkowo mało jest osób spożywających jeden rodzaj alkoholu.

Kto pije?
Mężczyźni piją średnio 4,5 razy więcej alkoholu niż kobiety.

Największe spożycie alkoholu występuje w grupie kobiet, które mają 19-29 i 30-39 lat. Z kolei wśród mężczyzn największe spożycie alkoholu występuje w grupie 30-39 i 40-49 lat - wynika z badań przeprowadzonych w 2008 r. przez CBOS, na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

Gdzie i kiedy piją Polacy?
Alkohol najczęściej spożywany jest w
weekendy, podczas spotkań towarzyskich oraz w trakcie imienin bądź urodzin. Jeśli już pijemy bez specjalnej okazji, to częściej wybieramy piwo (43%) niż wódkę czy wino (7%). Pijemy przede wszystkim w prywatnych mieszkaniach - wynika z badań CBOS dla PARPA.

Tylko nieliczni badani piją wódkę i wino w samotności. Natomiast piwo spożywa w samotności co piąty respondent.

Świadomość szkodliwości
Wiedza Polaków na temat oddziaływania na zdrowie i bezpieczeństwo różnych rodzajów napojów alkoholowych nie jest imponująca. W opinii większość przebadanych piwo jest najmniej szkodliwym napojem alkoholowym, wino jest nieco niebezpieczniejsze, a wódka jest najbardziej niebezpieczna. Taki sam schemat odpowiedzi utrzymuje się nawet w chwili kiedy respondenci pytani są o tą samą ilość czystego alkoholu wypijaną pod różnymi postaciami (piwo, wino, wódka) - wynika z badań.

Wzrasta natomiast świadomość zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu przez kobietę w ciąży dla zdrowia dziecka. Zdecydowana większość 95% jest zdania, że picie nawet niewielkich ilości alkoholu przez kobiety w ciąży może mieć negatywny wpływ na zdrowie ich dzieci.

Rośnie też deklaratywna świadomość kierowców na temat wpływu alkoholu na sprawność jazdy samochodem. W 2008 roku badani kierowcy wielokrotnie rzadziej deklarowali wsiadanie za kierownicę przed czasem niezbędnym do wyeliminowania alkoholu z organizmu.

Młodzież i alkohol
Wśród młodzieży III klasy gimnazjum (15-latkowie) przebadanej w 2003 r., 66% zadeklarowało, że piło alkohol w ciągu ostatnich 30 dni. Natomiast 30% z nich upiło się - wynika z ogólnopolskich badań ankietowych ESPAD.

W tym samym czasie przeprowadzone zostało również badanie na młodzieży II klasy liceum (17-latkowie). W tym przypadku 79% z nich piło alkohol w ciągu ostatnich 30 dni, a 38% z nich upiło się - badania ESPAD.

Problemy alkoholowe
W Polsce nadużywanie alkoholu stanowi dość poważny problem. Co często prowadzi także do przemocy domowej.

Problem bardzo dobrze obrazują dane GUS. Jest aż 1,5 mln dzieci, które wychowują się w rodzinach alkoholików i tyle samo dorosłych, którzy żyją w otoczeniu alkoholika (współmałżonkowie, rodzice).

Nie lepiej przedstawiają się liczby odnoszące się do przemocy domowej. W Polsce 2 mln osób (dorosłych i dzieci) padło ofiarą przemocy domowej w rodzinach z problemem alkoholowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto