MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

COVID-19. Czeka nas kolejna fala zakażeń? Jak zachęcić Polaków do szczepień?

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia na przełomie maja i czerwca liczba osób przyjmujących pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 zaczęła spadać. To niepokojący trend. Wielu Polaków z różnych względów nie chce się szczepić, nie pomagają też nagrody w ramach loterii szczepionkowej czy wizja dodatkowych obostrzeń dla niezaszczepionych. Czy rząd przejdzie do radykalnych środków? Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wyklucza przymusowych szczepień przeciwko COVID-19!

O WSZYSTKCIH SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ >>> TUTAJ
Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia na przełomie maja i czerwca liczba osób przyjmujących pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 zaczęła spadać. To niepokojący trend. Wielu Polaków z różnych względów nie chce się szczepić, nie pomagają też nagrody w ramach loterii szczepionkowej czy wizja dodatkowych obostrzeń dla niezaszczepionych. Czy rząd przejdzie do radykalnych środków? Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wyklucza przymusowych szczepień przeciwko COVID-19! O WSZYSTKCIH SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ >>> TUTAJ @Karolina Misztal
Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce staną się faktem? Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia na przełomie maja i czerwca liczba osób przyjmujących pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 zaczęła spadać. To niepokojący trend. Wielu Polaków z różnych względów nie chce się szczepić, nie pomagają też nagrody w ramach loterii szczepionkowej czy wizja dodatkowych obostrzeń dla niezaszczepionych. Czy rząd przejdzie do radykalnych środków? Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wyklucza przymusowych szczepień przeciwko COVID-19!

ZOBACZ WIDEO: Brak ruchu powoduje cięższy przebieg koronawirusa?

COVID-19. Kolejny lockdown nieunikniony?

W ostatnim czasie sytuacja pandemiczna w Polsce znacznie się poprawiła. Rząd zdecydował się poluzować bądź znieść znaczną część obostrzeń. Do tego prawie dwanaście milionów Polaków jest w pełni zaszczepionych. Nie oznacza to jednak, że koronawirus jest w odwrocie.

Czytaj także

Czy podobnie jak w poprzednim roku po wakacjach czeka nas kolejna fala zakażeń? Zdaniem epidemiologów, w tym dr. Tomasza Ozorowskiego, jest to bardzo możliwe. Powodem tego ma być zbyt szybkie zniesienie lockdownu i nowe, dużo bardziej zakaźne warianty koronawirusa. Niewątpliwie wpływ na kolejny lockdown może też mieć negatywne nastawienie wielu Polaków do szczepień.

O WSZYSTKCIH SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ >>> TUTAJ <<<<

- Odmrażanie lockdownu powinno wynikać nie tylko z aktualnej liczby zachorowań, ale też ze skali uodpornienia społeczeństwa, czyli kwestii szczepień. Odmroziliśmy się w momencie gdy zaszczepiona jest jedna czwarta naszego społeczeństwa. Poziom uodpornienia, który jest sumą osób zaszczepionych i ozdrowieńców, może kształtować się na poziomie 40-50 proc. To zbyt mało aby zapobiec kolejnemu wzrostowi. - uważa dr. Tomasz Ozorowski.

Polecamy wywiad

Szczepienia będą przymusowe? "Od tego jest państwo jako organizacja przymusu"

Bez wątpienia szczepienia są dużą szansą na uchronienie polskiej gospodarki przed lockdownem. Leży to w interesie rządu, dlatego prezes PiS nie wyklucza nawet wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19. Jak ustaliło OKO.press, takie plany zdradził członkom swojej partii podczas posiedzenia w Przysusze.

- Jeśli przekonywanie, zachęty i nagrody nie przekonają, to od tego jest państwo jako organizacja przymusu - tak według informacji OKO.press miał powiedzieć Jarosław Kaczyński.

Polecamy

Takie doniesienia odbiły się szerokim echem w Polsce. Rzekome słowa prezesa PiS potwierdził na łamach WP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że obowiązkowe szczepienia nie są wykluczone, lecz na taką decyzję jest jeszcze za wcześnie.

- Jakimiś metodami musimy doprowadzić do tego, żeby zaszczepienia były na poziomie 80-90 procent - powiedział w programie „Tłit” Waldemar Buda.

Zwolnienie z pracy za brak szczepienia?

O takiej groźbie w Polsce na razie niewiele się mówi, choć takie sytuacje mają już miejsce w innych krajach. Przykładowo w Teksasie pracę za odmowę szczepienia straciło 153 pracowników sieci szpitali Houston Methodist. Z kolei w Rosji w regionach, w których wprowadzono dekret o obowiązkowych szczepieniach, niezaszczepieni pracownicy mogą zostać zawieszeni. Dotyczy to osób pracujących w usługach.

Polecamy

Bieżące statystyki szczepień na COVID-19 w Polsce

Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia w Polsce zaszczepiło się 30,7% procent. By osiągnąć odporność zbiorową, musiałoby się zaszczepić około 70-80 procent. Oto najnowsze dane szczepień w Polsce (24.06.2021, 06:00):

  • Liczba wykonanych szczepień: 27 078 372
  • Pierwszą dawkę przyjęło: 16 302 839 osób
  • Drugą dawkę przyjęło: 10 775 533 osób
  • Liczba osób w pełni zaszczepionych: 11 643 337
  • Dzienna liczba szczepień: 323 071
  • Liczba dawek dostarczonych do Polski: 33 013 670
  • Liczba dawek dostarczonych do punktów: 29 392 120

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: COVID-19. Czeka nas kolejna fala zakażeń? Jak zachęcić Polaków do szczepień? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto