MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

COVID-19 z dala od domu. Co robić, gdy koronawirus dopadnie nas w czasie podróży? Praktyczne porady dla turystów

Emil Hoff
Emil Hoff
Przede wszystkim przygotuj się wcześniej i nie panikuj. Radzimy, co zrobić, gdy szybki test an COVID wykonany w podróży okaże się jednak pozytywny.
Przede wszystkim przygotuj się wcześniej i nie panikuj. Radzimy, co zrobić, gdy szybki test an COVID wykonany w podróży okaże się jednak pozytywny. edmond77, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
COVID-19 nadal rzuca ponury cień na podróże i turystykę. Wiele osób woli nie oddalać się zbytnio od domu w obawie, że koronawirus dopadnie je gdzieś w obcym miejscu, nawet za granicą. Inni jednak bez obaw jeżdżą na ferie, urlopy i wakacje. Tymczasem pandemia nie znika. Co robić, gdy wykryjemy u siebie koronawirusa w czasie podróży? Co, jeśli test wykonany na lotnisku tysiąc kilometrów od domu okaże się pozytywny? Kogo powiadomić, gdzie się izolować? Poniżej znajdziecie praktyczne porady dla osób, które COVID-19 dopadł daleko od domu.

Spis treści

COVID-19 w podróży. Przede wszystkim trzeba się przygotować

Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować się do podróży w dobie pandemii koronawirusa. COVID-19 nadal stanowi zagrożenie. Coraz więcej państw na świecie rezygnuje z części lub nawet wszystkich obostrzeń COVID wobec podróżnych nie dlatego, że koronawirus zniknął, lecz przez to, że obostrzenia okazały się nieskuteczne w powstrzymywaniu szerzenia się pandemii. Wariant omikron jest wprawdzie mniej groźny, ale dużo łatwiej się nim zarazić.

Dlatego należy zawsze przygotować się odpowiednio do podróży. Jak najlepiej to zrobić?

  • Zaszczep się. Szczepienie przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko zarażenia, a w razie złapania choroby pozwala ją przejść bez objawów lub ze słabymi objawami. Jeśli już przytrafi Wam się ten pech i test PCR lub antygenowy okaże się pozytywny, zawsze lepiej spędzić czas w izolacji bez bólu głowy, gardła, kaszlu i duszności.
  • Wykonaj test PCR lub antygenowy na koronawirusa jeszcze zanim wyruszysz na dworzec czy lotnisko. Jeśli okaże się, że wynik będzie pozytywny, zaoszczędzisz sobie wiele kłopotu i nerwów. Izolację rozpoczniesz we własnym domu, a nie w wyznaczonym przez anonimowych medyków miejscu odosobnienia w obcym kraju.
  • Jeśli wybierasz się za granicę, zorientuj się dobrze, jakie są obostrzenia COVID w kraju, do którego się wybierasz. Jeśli zasady kwarantanny lub izolacji są surowe, weź je pod uwagę i spakuj się odpowiednio. Pamiętaj zwłaszcza o lekarstwach – lepiej zabierz ze sobą zapas, by w razie przymusowej izolacji niczego Ci nie brakowało.
  • Wykup ubezpieczenie na wypadek zarażenia się koronawirusem. Ten krok pozwoli Ci zaoszczędzić sporą sumę, jeśli okaże się, że przepisy w danym kraju nakładają na turystę obowiązek finansowania własnej izolacji, leczenia i testowania – a tak bywa całkiem często.
  • Możesz też wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwala ona w nagłych wypadkach leczyć się za darmo w ramach służby zdrowia na terenie całej Unii Europejskiej. Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne. Instrukcję znajdziesz TUTAJ.

Co zrobić, gdy COVID dopadł nas w drodze? Bohaterska nauczycielka z Michigan

Przede wszystkim nie panikuj i nie postępuj impulsywnie. Wyskoczenie na środek peronu z okrzykiem „Ratuj się kto może, mam koronawirusa!” to fatalny pomysł.

Jeśli wykonany gdzieś w drodze szybki test antygenowy da pozytywny wynik, przede wszystkim należy odizolować się od innych ludzi.

Pewna nauczycielka ze stanu Michigan (USA) trafiła na pierwsze strony gazet po tym, jak wykryła u siebie koronawirusa w połowie lotu nad Atlantykiem. Poczuła ból gardła, poszła więc do toalety i wykonała test antygenowy, który dał wynik pozytywny. Kobieta ofiarnie zdecydowała się spędzić pięć godzin w toalecie, by nie narażać innych pasażerów na wydłużony kontakt ze sobą. Całe zdarzenie udokumentowała – znak czasów – filmikiem na TikToku.

COVID-19 w podróży. Izoluj się i postępuj według instrukcji

To jednak sytuacja skrajna i nie trzeba zakładać, że koronawirus dopadnie nas akurat tam, gdzie niemal nie ma możliwości samoizolacji.

W praktyce po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu powinniśmy po prostu zadbać o to, by nie znajdować się zbyt blisko innych osób. Możemy po prostu zostać w hotelu, przejść na drugi koniec hali odlotów czy dworca. Dobrze jest zasłonić sobie usta i nos – czymkolwiek, w ostateczności nawet po prostu rękawem.

Następnie powinniśmy skontaktować się z lokalnymi przedstawicielami władzy lub po prostu kimś, kto zna procedury postępowania z osobami zarażonymi. Może to być policjant albo po prostu obsługa hotelu. Kiedy już poinformujemy otoczenie, że mamy koronawirusa, szybko znajdzie się ktoś, kto poinstruuje nas, co dalej robić.

Koronawirus daleko od domu. Zasady izolacji bywają bardzo różne

W rożnych krajach obowiązują różne procedury dotyczące osób zarażonych COVID-19. Zawsze następuje izolacja. Oczywiście najlepiej izolować się we własnym domu, ale jeśli jesteśmy daleko od miejsca zamieszkania albo nawet w innym kraju i na innym kontynencie, czeka nas izolacja w wyznaczonym miejscu. Może to być po prostu nasz hotel, lokalny szpital lub specjalnie wyznaczone izolatorium.

Czas trwania izolacji osób zarażonych koronawirusem jest różny w różnych krajach. W Polsce wynosi 10 dni z testem w siódmym dniu. Jeśli test jest negatywny i pacjent nie ma objawów, po kolejnych trzech dniach zostaje wypuszczony. Jeśli test jest pozytywny, a pacjent ma objawy, czekają go kolejne dni izolacji. Zostanie wypuszczony dopiero po trzech dniach bez objawów.

Są państwa, w których zasady izolacji są łagodniejsze niż w Polsce, ale i takie, gdzie prawo jest iście drakońskie. Tam, gdzie izolować trzeba się na własny koszt, bardzo pomoże nam ubezpieczenie na wypadek COVID. Jeśli będziemy mieli silne objawy i konieczna będzie hospitalizacja, na terenie Unii Europejskiej zbawieniem może okazać się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ.

Pamiętaj, by przed rozpoczęciem izolacji poinformować osoby decyzyjne o wszelkich swoich dodatkowych potrzebach, np. lekarstwach, które musimy regularnie przejmować, a akurat nam się kończą.

W razie jakichkolwiek komplikacji lub problemów w czasie izolacji w obcym państwie, należy kontaktować się z lokalną Ambasadą RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: COVID-19 z dala od domu. Co robić, gdy koronawirus dopadnie nas w czasie podróży? Praktyczne porady dla turystów - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto