Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudowny czosnek, to jest moc!

Sylwia Legutko
Sylwia Legutko
Czosnek - przeciwwirusowy i bakteriobójczy.
Czosnek - przeciwwirusowy i bakteriobójczy. Sylwia Legutko
Ostatnio dużo mówi się o świńskiej grypie, o grypie sezonowej i o chorobach grypopodobnych, nasi wschodni sąsiedzi Ukraińcy już masowo chorują na grypę A/H1N1 i do medykamentów, którymi się kurują, włączyli czosnek.

Już w mitologii greckiej czosnek używany był do leczenia. Apollo, który był lekarzem leczył nim bogów. Również Sumerowie, tworzący najstarsza znaną kulturę Mezopotamii już pięć tysięcy lat p.n.e leczyli się cebulą i czosnkiem, które zresztą uprawiali. Według najdawniejszych wierzeń ludowych czosnek przeciwdziałał czarom, urokom i różnym zaraźliwym chorobom. Czosnek jako przyprawę uprawiano powszechnie w starożytnym Egipcie i Grecji. W starożytnym Rzymie powszednim pożywieniem żołnierzy było tzw. moretum, sporządzone z utartego czosnku z octem, oliwą i orzechami. Od rzymskich legionistów potrawę przejęli później Iberowie oraz Gallowie. Specjał ten przez wiele wieków był popularny wśród południowych francuzów, że nazwano ich wręcz ,"przeżuwaczami czosnku". Był również ulubionym pokarmem hebrajczyków. Uważano go za lek sprzyjający długowieczności.

Ta popularna od wieków roślina przyprawowa i lecznicza pochodzi z Dżungarii i stepów kirgiskich, skąd Mongołowie przenieśli ją do Chin. Dzisiaj czosnek uprawiany jest niemal we wszystkich krajach świata i obejmuje kilkaset gatunków. W Polsce dziko rośnie 12 gatunków tej rośliny, a 7 jest uprawianych - m.in. pospolity, askaloński, i niedźwiedzi. Ząbki czosnku zawierają przede wszystkim mieszaninę lotnych bakteriobójczych związków - fitocydów. W skład olejku lotnego wchodzą związki siarkowe. Roślina zawiera również cukry, flawonoidy, fitosterole, pektyny, witaminy, sole mineralne (wapń, żelazo, magnez, cynk, jod i fosfor).

Czosnek przede wszystkim działa bakteriobójczo - niszczy liczne drobnoustroje, wirusy, drożdże i grzyby. Zabija też lub obezwładnia pasożyty jelitowe. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych pobudza wydzielanie żółci, przeciwdziała nadmiernej fermentacji w jelitach, ułatwia przyswajanie składników pokarmowych. Wywiera korzystne działanie na układ krążenia (obniża m.in. ciśnienie krwi) i na drogi oddechowe, uznawany jest ponadto za skuteczny środek przeciwmiażdżycowy (obniża we krwi poziom cholesterolu i kwasów tłuszczowych). Należy zatem do grupy roślin ,"dobrych na wszystko" i choć kiedyś nazywano go ,"lekiem uniwersalnym dla ubogich", dzisiaj powszechnie ceniony jest w ziołolecznictwie, a zażywać możemy go w różnych formach.

Czosnek w plasterkach
Kroimy 1 – 2 ząbki czosnku na plasterki i nie rozgryzając ich połykamy, popijając ¼ szklaną letniej przegotowanej wody. Najlepiej połykać czosnek w plasterkach tuż przed posiłkiem dla pobudzenia trawienia i lepszego przyswajania składników pokarmowych.

Napar z czosnku
siekamy drobno 3 – 4 ząbki czosnku i zalewamy szklanką gorącego mleka. Pijemy codziennie na noc dla wzmocnienia lub przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych.

Nalewka czosnkowa
Ok. 15 dag. Świeżego czosnku ucieramy na tarce, zalewamy ½ litra czystej wódki 40proc. i pozostawiamy w zamkniętej butelce przez 5 dni, często wstrząsając. Po odcedzeniu na gęstym sicie i przesączeniu przez gazę nalewkę przechowujemy w lodówce (jeśli zamierzamy przetrzymywać ją w temp. pokojowej do zalania powinien być spirytus). Zażywamy 5 – 20 kropli w ¼ szklanki mleka lub kefiru 2 – 3 razy dziennie na wzmocnienie, przeciw miażdżycy naczyń krwionośnych dla poprawy trawienia. Po miesięcznej kuracji trzeba zrobić 2 – 3 tygodniową przerwę.

Winko z czosnku
Ok. 20 średnich, rozgniecionych ząbków czosnku zalewamy sokiem z 4 cytryn i 1 litrem przegotowanej ciepłej wody. Mieszaninę przetrzymujemy przez całą dobę w cieple w przykrytym naczyniu. Następnie starannie odcedzamy i przechowujemy w szafce w zakorkowanej butelce. Pijemy ,"winko" rano i wieczorem po małym kieliszku dla poprawy samopoczucia, uodpornienia organizmu, dla zapobiegania miażdżycy.

Starożytne moretum
2 – 3 ząbki czosnku ucieramy z sola, orzechami włoskimi, sokiem z cytryny (lub octem winnym) i oliwą. Powstałą masą smarujemy kromkę chleba.

Niestety, kuracje oraz potrawy czosnkowe maja również swoje minusy – jego zapach wydziela się z ust i przez skórę jeszcze przez kilka godzi po zjedzeniu. Dlatego w starożytnym Rzymie wykwintniejsze sfery maskowały niemiłą dla otoczenia woń spożywając czosnek razem z nacią selera bądź pietruszki. Sposób ten praktykowany jest do dziś. Nieco łagodzą
woń czosnku również gryzione ziarenka kawy oraz goździki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto