Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Ćwiartka raz” autorstwa Karoliny Korwin - Piotrowskiej

Małgorzata Michaluk
Małgorzata Michaluk
Okładka ksiązki
Okładka ksiązki Paweł Panczakiewicz
Książka Karoliny Korwin - Piotrowskiej uwiodła mnie od pierwszego zdania. Warto skonfrontować swoje odczucia i wrażenia z odbiorem wydarzeń opisanych przez dziennikarkę, które miały miejsce w Polsce, w latach 1989 - 2014.

Czy można zachwycić się książką nie darząc szczególną sympatią jej autora? Okazuje się, że można. Doświadczyłam takiej sytuacji…

Nie zaliczam się do grona wielbicieli dziennikarki Karoliny Korwin - Piotrowskiej, delikatnie określając, nie oglądam jej „sztandarowego” programu pt. „Magiel towarzyski” a jednak… Jej najnowsza książka pt. „Ćwiartka raz” uwiodła mnie od pierwszego zdania. Dostałam ją w prezencie urodzinowym. Nie wypadało odłożyć publikacji na półkę.

O książce

Książka jak możemy przeczytać na okładce to: „zaproszenie do wspólnej podróży sentymentalnej przez wyjątkowe ćwierćwiecze w wolnej Polsce. To subiektywny przegląd tego, jakie zmiany zaszły w popkulturze, świadomości i gustach”. Prawda.

To także luźne uwagi, opis wrażeń i całe mnóstwo różnych dygresji dotyczących takich zagadnień jak: kino, media, muzyka, teatr, literatura, życie towarzyskie, skandale, zmiany obyczajowe a wszystko na tle przemian gospodarczo – politycznych.

Dziennikarka przybliża nam okres od 1989 do 2014 roku i robi to w "kronikarski sposób". Odczucia autorki, w przeważającej większości, zgodne są z moimi wrażeniami. A odkrycie, że mamy podobne poczucie humoru to już prawdziwe zaskoczenie.

Przykład wybrany na „chybił trafił”
Rok 1998 – podtytuł: "Co ja robię tu? Co ja tutaj robię?..."
Z rozdziału dowiadujemy się, że hitem sprzedaży w omawianym roku były kije baseballowe: „przydatne do obrony wszelakiej. Na bandytę. Na sąsiada, na ludzi „z miast” wreszcie.”

Zawrotną karierę zrobiły takie słowa jak: „super, czad i odlot.”

Korwin – Piotrowska zwraca uwagę, że noszenie kolczyka w uszach zostało wzbogacone o noszenie go: „w języku, nosie, w pępku albo w waginie”

Rok 1998 to czas reklamy. Alicja Resich – Modlińska zachwalała jogurt, Marek Konrad samochód, Natalia Kukulska wysyłkowe katalogi a Anita Lipnicka pokazała wydepilowane pachy - padło kolejne tabu.

W „Twoim stylu” pierwszy raz zaprezentowano modelki w rozmiarze XL.

To także rok pewnego specyfiku na potencję. Hitem, według autorki, był dowcip: „Przychodzi Viagra do baru i woła: Stawiam wszystkim!”

Podałam przykłady w telegraficznym skrócie. Autorka poświęca im dużo więcej miejsca. Warto poznać szczegóły.

Muzyka. Jeden przykład – „inwazja Stonesów”, 14 sierpnia 1998 roku zespól wystąpił na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Autorka na koncercie była, za to jedna z moich znajomych otarła się o myśli samobójcze. W walce o zdobycie biletu z góry skazana została na porażkę. Nie ta siła przebicia, nie te pieniądze. Jak występ został odebrany? Trzeba koniecznie przeczytać.

Kino. Na ekrany wszedł film pt. ”Młode wilki ½”Jarosława Żamojdy. Korwin – Piotrowska nie zostawia na tej produkcji suchej nitki. Uznała jednak, że warto przytoczyć „kultowy” cytat, który wypowiada Anna Mucha: „Życie jest jak zapałka, najpierw wybucha i płonie, potem gaśnie” albo „ seks po maltańsku”. Ludzie do dziś dyskutują, co ów seks oznacza. Recenzja filmu dokonana przez dziennikarkę jest w stu procentach zgodna z moimi odczuciami. Warto zapoznać się z całością, bo ocena została napisana w bardzo oryginalny sposób.

Seriale. Zostały przybliżone trzy produkcje. Opisy celne, błyskotliwe i wyjątkowo merytoryczne. O jakich serialach mowa? Zapraszam do lektury.

Sztuka. Bardzo na serio i na poważnie. Korwin Piotrowska poddaje analizie wydarzenie teatralne pt: "Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości" To ważny spektakl Teatru Dramatycznego w Warszawie.: "tylko dla widzów dorosłych, który widziany raz, pozostawał w człowieku na długo i gniótł go od środka. Reżyseria: cudowne dziecko polskiego teatru, Grzegorz Jarzyna alias Brokenhorst." Zachęcam do przeczytania recenzji. Szczerej do bólu i niebanalnej.

W tej części możemy także dowiedzieć się, dlaczego aktor - Daniel Olbrychski, potrzebował szabli idąc na wystawę do Galerii Zachęta?

Życie towarzyskie. To ślub Krzysztofa Ibisza i Anny Zajdler, w Katedrze Warszawskiej, transmitowany przez telewizję TVN. Według dziennikarki: „Na pewno udało się jedno - wyraźnie przesunięto granicę prywatności i obciachu, niektórzy uznali, że nawet ją przekroczono, ale zmienili rychło zdanie po emisji Big Brothera.” Korwin - Piotrowska opisuje to wydarzenie w charakterystyczny dla siebie sposób, błyskotliwy, pełen ironii, ocierający się o lekką złośliwość.

Skandal. Jego bohaterką była Katarzyna Figura. Dlaczego? Odpowiedz znajdziemy na stronie 355.

Ważne. W dymkach rozrzuconych po książce możemy przeczytać: kto dostał w 1998 roku nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni, otrzymał Paszport Polityki a także Fryderyki.

Korwin - Piotrowska przypomina w formie hasłowej wydarzenia wykraczające poza sprawy artystyczne jak wejście w życie ustawy umożliwiającej zawieranie tzw. ślubów konkordatowych. Przypomina również tragiczne wydarzania. Śmierć generała Papały - Komendanta Głównego Policji czy wypadek samochodowy w wyniku, którego zginęli Władysław Komar i Tadeusz Ślusarski, polscy lekkoatleci. Jakie fakty z historii Polski dziennikarka uznała za ważne? Trzeba zajrzeć do książki.

W podobny sposób zostały opisane pozostałe lata.

Zamiast zakończenia
Dzięki książce czytelnik może nadrobić zaległości kulturalne (i nie tylko) minionego ćwierćwiecza. Powinien jednak pamiętać, że to przegląd subiektywny. Opisywane wydarzenia mogą znaleźć się w jego rankingu „spraw ważnych”, ale nie muszą. Warto skonfrontować swoje odczucia i wrażenia z odbiorem wydarzeń opisanych przez dziennikarkę. A jest, co konfrontować, książka liczy ponad 800 stron.

Spojrzenie Karoliny Korwin – Piotrowskiej na lata minione zachwyciło mnie i uświadomiło jak wiele zmian zaszło w naszym kraju.

Polecam!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto