Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyryl I wśród wiernych na Grabarce w Święto Przemienienia Pańskiego

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Patriarcha rosyjski Cyryl I zakończył trzydniową wizytę w Polsce obecnością na św. górze Grabarce w Podlaskiem, gdzie w niedzielę, 19 sierpnia, odbyły się główne tradycyjne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego - najważniejszego w tym sanktuarium.

Prawosławne Święto Przemienienia Pańskiego na górze Grabarce, należy do jednego z najważniejszych w roku liturgicznym świąt cerkiewnych. Każdego roku na Grabarkę przyjeżdżają tysiące wiernych z kraju i zagranicy. Według szacunków policji, w tegorocznych niedzielnych obchodach święta, wzięło udział ok. 12 - 15 tys. osób. Podobnie było również w przeddzień – w sobotę, 18 sierpnia, kiedy wieczorem zebrało się na Górze Grabarce około 15 tys. osób.

Liturgię główną, odprawioną w niedzielę przy ołtarzu polowym, prowadzili: patriarcha Cerkwi rosyjskiej Cyryl I i zwierzchnik Cerkwi w Polsce - metropolita Sawa, w asyście hierarchów cerkiewnych z kraju i zagranicy. W uroczystości brali udział polscy goście, m.in. szef Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz – czytamy w serwisie i.

Metropolita Cerkwi w Polsce – Sawa, podkreślił w homilii, że dzisiejsze problemy, przed którymi stoi świat, jak wojny, podziały, terroryzm, kryzys ekonomiczny, zjawiska patologiczne i walka z Bogiem, wymagają "wspólnego świadectwa prawosławnego i chrześcijańskiego". Zwrócił uwagę, że nauka i tradycja Kościoła ukazują drogowskazy dla współczesnego człowieka. Na pamiątkę pobytu na Świętej Grabarce metropolita Sawa wręczył Cyrylowi m.in. dużą ikonę męczenników chełmsko-podlaskich.

Rosyjski hierarcha Cyryl I, w swoim wystąpieniu wskazał znaczenie wiary w życiu człowieka. Podkreślił, że łaska Boża w odpowiedzi na wiarę człowieka, zbawia go i "przemienia otaczający go świat". Natomiast wiara człowieka i człowiek odgrywają ważną rolę w przeobrażeniu świata – mówił Cyryl.

Patriarcha Cyryl I podkreślał, że chrześcijanin nie może ograniczać się w promocji chrześcijaństwa, do samego siebie i swojej rodziny, bo, jak powiedział, nie może realizować swojej wiary w getcie. Akcentował, że tylko motywując swoje działania wiarą, człowiek może uczestniczyć w przemienianiu świata. Dodał, że na tym też opiera się nasza obecność w publicznym świecie i społecznej działalności.

Nawiązując do przeszłości, zauważył, "wy w Polsce, a my w Rosji, w byłym ZSRR, mamy świadomość, co to znaczy budować państwo i wspólnotę bez Boga". Mówił: "Mamy unikalne doświadczenie, co to znaczy budować przez ludzi, państwo bez Boga i wiemy, że taka budowa obraca się później przeciwko samemu człowiekowi". Podkreślił, że ten tragiczny rosyjski przykład z historii, powinien pokazać światu, że budowanie dobrego i rozwijającego się społeczeństwa bez Boga i wiary, jest "skazany na niepowodzenie".

Nawiązując do przesłania podpisanego w Warszawie, które wzywa do pojednania Polaków i Rosjan wyjaśnił, że relacje dwóch narodów można zmienić tylko z miłosierną pomocą Bożą. Jak przyznał, nie oznacza to jednak, że nie mają w tym procesie znaczenia, polityczne, ekonomiczne i inne czynniki. Ale główną nadzieję należy pokładać w Bogu i w mocy modlitwy.

Podpisanie wspólnego porozumienia jest jak nastawienie przez żeglarzy pod prawidłowym kątem żagla, w który wieje wiatr łaski Bożej i daje siły ruszenia z miejsca we właściwym kierunku - dodał Cyryl I.

Zaznaczył, że dzisiaj wierni modlą się za oba narody – rosyjski i polski, za nasze wspólne narodowe pojednanie. Dziękował za ogromne zmiany, jakie widać w polskim prawosławiu, na przestrzeni ostatnich lat. Wśród prezentów, które patriarcha Cyryl przekazał metropolicie Sawie i klasztorowi na Grabarce, było m.in. specjalne wydanie prawosławnej Ewangelii.

Święta Góra Grabarka ma długą i bogatą tradycję. Każdego roku, począwszy od 1710, odbywają się w to miejsce pielgrzymki. Przed trzystu laty jeden z pobliskich mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy wierni, którzy dotrą na górę Grabarkę i pomodlą się, znajdą ochronę przed epidemią cholery. Kiedy zauważyli cudowne uzdrowienia, zbudowali w podzięce Bogu na górze kaplicę i cerkiew. Odtąd ludzie zaczęli coraz liczniej pielgrzymować na Grabarkę.

Według zapisów kronikarskich, największe pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, kiedy główne sanktuaria prawosławne, Poczajew i Żydowice, znalazły się w obszarze granic ZSRR.

Hierarchowie Cerkwi prawosławnej szacują, że w Polsce jest aktualnie około 550-600 tys. wyznawców tej wiary. Największe skupiska wyznawców prawosławia występują w województwie podlaskim.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto