MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cywil czy Czywil, czyli wstyd na Westerplatte

Redakcja
Zdewastowany cmentarzyk na Westerplatte we wrześniu 2006 r.
Zdewastowany cmentarzyk na Westerplatte we wrześniu 2006 r.
Koszty związane z likwidacją chuligańskich wybryków pokrywane są często z budżetu miasta. Cieszy, kiedy pieniądze wydawane są z głową. Cmentarzyk na Westerplatte jest niestety przykładem, że czasami dzieje się inaczej.

We wrześniu ubiegłego roku lokalną prasę obiegła smutna wiadomość. Zdewastowany został symboliczny cmentarzyk, poświęcony poległym w 1939 roku obrońcom Westerplatte. Złodzieje ukradli lub zniszczyli większość nieśmiertelników zdobiących piętnaście krzyży.

Szczęśliwie turyści przybyli na półwysep z sezonie letnim nie widzieli już śladów wandalizmu, ponieważ Zarząd Dróg i Zieleni, budżetowa jednostka działająca na obszarze administracyjnym Gdańska, a odpowiedzialna za utrzymanie miejskich cmentarzy, na wiosnę umieściła na krzyżach nowe tablice. Niestety, działania te nie należą do udanych.

- Na nieśmiertelnikach pojawiły się błędy - mówi przewodnik turystyczny PTTK w Gdańsku, Sławomir Rut. - Zamieniono nazwisko strzelca Jana Czywila, które teraz brzmi „Cywil” oraz datę śmierci st. sierżanta rez. Wojciecha Najsarka. Szacunek dla tych, którzy tu zginęli wymagałby chyba większej uwagi ze strony osób odpowiedzialnych za naprawienie ubiegłorocznej szkody.

Dociekliwi turyści, podążający w kierunku pomnika Obrońców Wybrzeża, mają dzisiaj prawo czuć się zdezorientowani. Oto na tablicy, przy zrujnowanym budynku koszar, ufundowanej przez Radę Miasta Gdańska, wśród obrońców Westerplatte widnieje nazwisko Jana Czywila. Czywila, nie Cywila.

W grudniu 2006 r. na łamach "Gazety Wyborczej", wojewódzki konserwator zabytków Marian Kwapiński, powiedział: „Liczę, że obchody rocznicowe (2007 r. – dop. red) zostaną zorganizowane przy symbolicznym cmentarzyku, stojącym w miejscu zniszczonej bombami wartowni numer 5. Biorąc pod uwagę realia historyczne, to znacznie lepsza lokalizacja niż znajdujący się dalej pomnik Obrońców Wybrzeża”.

Biorąc pod uwagę realia z dnia 30 sierpnia 2007 r. to chyba znacznie gorsza lokalizacja…

Zachęcam do lektury tekstu poświęconego dewastacjom cmentarzy

30 sierpnia nie udało mi się skontaktować z odpowiednią osobą w ZDiZ w Gdańsku, mam jednak nadzieję na wyjaśnienie tego przykrego zdarzenia. Pisząc niniejszy tekst słownik zainstalowany w komputerze uparcie zamieniał mi nazwisko Czywil na Cywil. Może w tym właśnie leży rozwiązanie zagadki związanej z dziwną zmianą, tylko czy taki chochlik komputerowy może być usprawiedliwieniem?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto