Czas na finałowe turnieje wojewódzkie w ramach akcji „Ręczna na Orliku”

Akcja specjalna Ręczna na Orliku
Udostępnij:
Za nami już sto dwadzieścia turniejów eliminacyjnych w ramach akcji „Ręczna na Orliku 2021”, a już we wrześniu odbędą się finałowe turnieje wojewódzkie. Tam zostanie wyłonionych dwanaście najlepszych zespołów dziewczynek i chłopców, które na początku października zmierzą się w krajowym finale w Kielcach.

„Ręczna na Orliku 2021” to realizowany przez Fundację Orły Sportu projekt skierowany do uczniów z czterech pierwszych klas szkół podstawowych. Ambasadorem akcji jest były znakomity piłkarz ręczny Artur Siódmiak.

Gdy ja byłem w ich wieku nie mogłem doczekać się możliwości rywalizacji, a niemal całe moje życie toczyło się na boisku. Cieszę się że dziś mogę być ambasadorem tak wspaniałej akcji, która promuje moją ukochaną piłkę ręczną. Mam wielką nadzieję, że kiedyś część z tych dzieciaków będzie wspominać „Ręczną na Orliku 2021” mówiąc, że to tu zaczęła się jego profesjonalna kariera – mówi Artur Siódmiak, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii polskiej piłki ręcznej.

Drużyny, które rywalizują o miano najlepszej – najpierw w województwie, a później w kraju – składają się z uczniów klas trzecich i czwartych, ale w trakcie turniejów eliminacyjnych także dla młodszych dzieci przewidziano dużo atrakcji w postaci zabaw typu „skill challenge”, czyli m.in. rzutów do bramek z matą celowniczą, czy slalomów z piłką między pachołkami.

Z każdego turnieju wyłoniliśmy najlepszą drużynę chłopców i dziewcząt, które awansowały do turnieju wojewódzkiego. Z kolei najlepsze zespoły z województwa na początku października zagrają w wielkim finale w Kielcach, walcząc o miano najlepszej drużyny w Polsce – mówi Rafał Wosik, prezes Fundacji Orły Sportu.

Rywalizacja odbyła się w dwunastu województwach – pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, podlaskim, mazowieckim, lubuskim, łódzkim, dolnośląskim, świętokrzyskim i lubelskim. Finały wojewódzkie na dwunastu Orlikach odbędą się między 6, a 25 września, a finał w dniach 1-3 października w Kielcach. Tam też pojawią się eksperci Polskiej Agencji Antydopingowej, którzy będą inspirować dzieci, ich nauczycieli ale także rodziców do grania zawsze w duchu fair - play.

- Uważamy, że zwycięstwo osiągnięte w sposób nieuczciwy pozbawione jest najważniejszego: dumy i satysfakcji z przekraczania własnych barier. A w sporcie, na każdym etapie, właśnie o to chodzi. Na naszych spotkaniach zawsze wskazujemy tę właściwą drogę dla osiągania sukcesów. Odpowiadamy na wszystkie pytania zawodników, rozwiewamy wszelkie wątpliwości rodziców. Wierzymy, że razem możemy zmieniać sport na lepsze – wyjaśnia Michał Rynkowski dyrektor POLADA.

Już na etapie wojewódzkim każdy z uczestników otrzymał medal za udział w turnieju. Najlepsze drużyny są nagradzane dyplomami i pucharami, zapewniamy także sędziów oraz opiekę medyczną - a wszyscy finaliści – to aż 192 dzieci – podczas turnieju w Kielcach otrzymają medale i gadżety. Dla finalistów zapewnimy także strój sportowy, wyżywienie i zakwaterowanie – dodaje prezes Rafał Wosik.

Tegoroczna akcja „Ręczna na Orliku 2021” nie jest pierwszym projektem Fundacji Orły Sportu związanym z piłką ręczną. – W 2018 roku realizowaliśmy turniej „PGNiG Kocham ręczną na Orliku”, a rok później „Ręczna na Orliku” – wyjaśnia Rafał Wosik.

Projekt „Ręczna na Orliku 2021”, realizowany przez Fundację Orły Sportu, dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem projektu jest Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Anny Krupki.

Dodaj ogłoszenie