MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czekają nas spore podwyżki za energię elektryczną. Ile zapłacimy za gaz? Prezes URE przedstawił dane

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na rachunek za energię elektryczną składają się: koszt sprzedaży energii oraz koszt jej dystrybucji, która zawiera tzw. opłatę mocową.
Na rachunek za energię elektryczną składają się: koszt sprzedaży energii oraz koszt jej dystrybucji, która zawiera tzw. opłatę mocową. Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Za prąd zapłacimy średnio 8 złotych więcej miesięcznie. Natomiast za gaz rachunki powinny być "nieznacznie niższe".

Każdego roku w ostatnim kwartale w Urzędzie Regulacji Energetyki prowadzone są postępowania po których zatwierdzane są taryfy za energię elektryczną i paliwa gazowe na kolejny rok.

Za prąd zapłacimy więcej

Na rachunek za energię elektryczną składają się: koszt sprzedaży energii oraz koszt jej dystrybucji. Taryfa za dystrybucję uwzględnia tzw. opłatę mocową, która naliczana jest od 1 stycznia br.

Jak podano w komunikacie, zmiany taryf na bieżący rok spowodują, że rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 9 do ponad 10 proc., co przekłada się na kwotowy wzrost płatności o około 8 złotych miesięcznie.

"Nieznacznie" niższe rachunki za gaz

Rachunek za gaz również składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia. Prezes URE zatwierdza taryfę na sprzedaż gazu tylko do odbiorców w gospodarstwach domowych. Natomiast dystrybucja gazu, podobnie jak energii elektrycznej – jako obszar monopolu naturalnego – jest taryfowana dla wszystkich grup odbiorców.

Jak podano w komunikacie, największa część odbiorów gazu ziemnego obsługiwana jest przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG) oraz PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD). Na skutek zmian w cennikach tych dwu przedsiębiorstw gazowych kompleksowe płatności odbiorców w gospodarstwach domowych w 2021 roku po wprowadzeniu w życie tych taryf spadną od ok. 0,5 do ok 1,7 proc.

- Nominalnie oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z gazu głównie do przygotowywania posiłków (tzw. „kuchenkowicze”, grupa taryfowa W-1.1.), zapłacą średnio o ok. 10 groszy mniej miesięcznie. Odpowiednio mniej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą ponad 4 zł mniej miesięcznie- podano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czekają nas spore podwyżki za energię elektryczną. Ile zapłacimy za gaz? Prezes URE przedstawił dane - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto