Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Członkowie Episkopatu nie współpracowali ze służbami PRL?

Alicja Karłowska
Alicja Karłowska
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.
Kościelna Komisja Historyczna zakończyła trwające prawie rok prace. W przedłożonym Konferencji Episkopatu Polski sprawozdaniu końcowym stwierdza, że brak jednoznacznych dowodów na współpracę biskupów ze służbami PRL.

W materiałach przekazanych Komisji przez IPN nie ma dokumentów wskazujących na rejestrację przez służby PRL innych osób będących obecnie członkami Konferencji Episkopatu Polski, nie wymienionych w sprawozdaniach cząstkowych. Komisja ograniczyła swe badania do członków Konferencji Episkopatu Polski. Pozostałe prace prowadzono na terenach diecezji, a zajmowały się tym specjalnie powołane diecezjalne komisje historyczne.

Podczas swych prac, Kościelna Komisja Historyczna natrafiała na liczne trudności. Materiały archiwalne udostępnione przez IPN były często niekompletne, co było wynikiem powszechnie znanego procederu masowego niszczenia dokumentów głównie w latach 1989-1990. W efekcie, rzetelne określenie zakresu, intensywności i szkodliwości ewentualnej rzeczywistej i świadomej współpracy z organami bezpieczeństwa PRL było utrudnione - czytamy w komunikacie na stronie KEP.

Szczegółowe sprawozdania z badań indywidualnych przypadków wraz z kserokopiami materiałów archiwalnych przekazywano Prezydium Konferencji Episkopatu Polski oraz osobom, których sprawozdania dotyczyły. Pośrednikiem pomiędzy Komisją a KEP był abp Sławoj Leszek Głódź. Komisja od stycznia do czerwca 2007 roku odbyła 14 tygodniowych posiedzeń, w 2006 roku spotkała się dwukrotnie – w listopadzie i grudniu. Łącznie wydała 9 komunikatów, które były przekazywane opinii publicznej.

Kościelna Komisja Historyczna została powołana 19 października 2006 r. Celem Komisji było naukowe zbadanie (na użytek wewnętrzny Kościoła katolickiego) dokumentów z archiwów IPN. Badano dokumenty, dotyczące inwigilacji i represjonowania duchowieństwa przez organa bezpieczeństwa PRL. Prace trwały prawie rok (zakończyły się 10 października). W skład Komisji weszli: prof. dr hab. Wojciech Łączkowski (przewodniczący), ks. prof. dr hab. Jerzy Myszor (wiceprzewodniczący), prof. dr hab. Zbigniew Cieślak, ks. prof. dr hab. Jacek Urban oraz ks. dr hab. Bogdan Stanaszek.

Komunikat KEP z 11.10.2007 r. - zakończenie prac Kościelnej Komisji Historycznej, sprawozdanie

Warto zaznaczyć, że w czerwcu tego roku ukazał się komunikat podsumowujący wyniki badań Kościelnej Komisji Historycznej. Dzisiejszy zaś komunikat stanowi pewne podsumowanie oraz zawiera informację o ukończeniu ostatecznego sprawozdania z prac.
W czerwcowym komunikacie czytamy, że na podstawie dokumentów przekazanych Komisji przez IPN stwierdzono:

"(...) kilkunastu spośród nich /biskupów/ zostało zarejestrowanych przez organy bezpieczeństwa PRL jako „tajni współpracownicy” lub „kontakty operacyjne”, względnie „kontakt informacyjny”, a jeden został zarejestrowany jako „agent” wywiadu PRL. Ponadto niektóre osoby zostały zarejestrowane jako kandydaci na tajnych współpracowników. Kategoria „kandydat na TW” wskazuje, że SB chciała pozyskać daną osobę do współpracy, zbierając wszelkie informacje na jej temat, które miały w tym pomóc. Kategorii „kandydat na TW” nie można utożsamiać z jakąkolwiek formą współpracy z organami bezpieczeństwa PRL, była to bowiem forma represji"
Powyższe dane dotyczyły żyjących biskupów Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce (stan na 20 czerwca 2007 r.).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto