Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czosnek ogrodowy w kuchni

Artur Koszczuk
Artur Koszczuk
Czosnek znany i używany był już w starożytnym Egipcie i Babilonie. Uprawia się go w ogrodach. Należy do grupy środków roślinnych, które mają właściwości odkażające i bakteriobójcze.

Jako przyprawę stosuje się świeże cebulki lub sok z tych cebulek. Suszony czosnek dla organizmu nie ma żadnej wartości. Największą sławą cieszy się w kuchni południowoeuropejskiej, zwłaszcza francuskiej. Również w Polsce zdobywa coraz większą popularność. Dawniej przepisy kulinarne wykorzystywały go głównie do aromatyzowania wędlin, dziś jest nieodzownym dodatkiem do duszonych mięs, do przyprawiania czerwonego barszczu i żurów, pieczeni wieprzowej i baraniej.

Występuje również w mieszankach różnych warzyw, przyprawia się nim sosy, zieloną sałatę, kotlety siekane i twarogi. Dzięki duszeniu w tłuszczu traci nieco swój specyficzny aromat i staje się łagodniejszy. Dla wielu osób bardzo nieprzyjemny jest zapach, który wydzielany jest przez skórę po zjedzeniu czosnku. Można go częściowo złagodzić, jedząc jednocześnie świeżą natkę pietruszki, selera lub lubczyku.

Czosnek zawiera witaminę C, jest środkiem obniżającym ciśnienie krwi, zapobiegającym wapnieniu arterii i zasilającym w tlen naczynia sercowe.

źródło: prasa kobieca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto