Cztery medale Polaków w ostatnim dniu pływackich ME

Monika Sieniawska
Otylia Jędrzejczak. Fot. Tomasz Jodłowski/Dziennik Zachodni
W ostatnim dniu pływackich Mistrzostw Europy w Helsinkach nasi reprezentanci zdobyli 4 medale. O srebrne krążki wzbogacili swoje kolekcje Katarzyna Baranowska, Otylia Jędrzejczak i Sławomir Kuczko, brąz trafił w ręce Pawła Korzeniowskiego.

Po doskonałych startach Polaków w porannych eliminacjach, wzrosły apetyty na kolejne zdobycze medalowe. Otylia Jędrzejczak czasem 1.55,63 ustanowiła nowy rekord naszego kraju na dystansie 200 m stylem dowolnym, zaś broniący tytułu mistrza Europy na 200 m stylem klasycznym Sławomir Kuczko okazał się lepszy od Ukraińca Olega Lisogora. Kolejny rekord naszego kraju uzyskał czasem 23,97 w rywalizacji na 50 m motylkiem Marcin Babuchowski (Trójka Łódź), mimo to zajął dopiero siódmą lokatę i nie zdołał wejść do finału.

Srebrna niedziela reprezentacji Polski

W pierwszym finale ostatniego dnia mistrzostw na 400 m stylem zmiennym pojawiła się Katarzyna Baranowska (MKP Szczecin). Po raz kolejny poprawiony został rekord Polski, który od dzisiaj wynosi 43.32,78. Czas ten jednak nie wystarczył do obrony mistrzowskiego tytułu i nasza reprezentantka tym razem musiała zadowolić się srebrnym krążkiem. Złoty medal wywalczyła Włoszka Alessia Filippi, zaś brązowy Rosjanka Anastazja Iwanienko. Kolejny wyścig przyniósł jeszcze więcej emocji, gdyż na dystansie 200 m stylem klasycznym rywalizowali dwaj biało-czerwoni. Broniący złotego medalu z Triestu Sławomir Kuczko do ostatnich metrów próbował pokonać Węgra Daniela Gyurtę, lecz przegrał z nim o 0,03 s. Zawodnik AZS AWF Warszawa nie potrafił ukryć rozczarowania, jednak uzyskany przez niego rezultat 2.06,61 oznacza kolejny rekord Polski. Sławomir Wolniak (Unia Oświęcim) przypłynął do mety na miejscu siódmym.

Medal za medalem

Kibice nie mieli szans ochłonąć po pasjonującym pojedynku Polaka i Węgra, gdyż na słupku startowym pojawiła się Otylia Jędrzejczak (AZS AWF Warszawa). Nasza mistrzyni nie zdołała na finiszu 200 m stylem dowolnym obronić się przed Francuzką Aleną Popchanko i reprezentacja biało-czerwonych zapisała na swoim koncie trzecie tego dnia srebro oraz kolejny rekord kraju. Jędrzejczak po raz drugi w dniu dzisiejszym poprawiła rekord Polski na tym dystansie, który obecnie wynosi 1.54,39. Ze startu zrezygnowała najlepsza pływaczka Europy 2006 roku Francuzka Laure Manaudou. W rywalizacji mężczyzn na dystansie 200 m stylem dowolnym pojawił się Paweł Korzeniowski. Zgodnie z oczekiwaniami pojedynek zakończył się zwycięstwem faworyta Włocha Filippa Magnini, który pokonał swojego rodaka Massimiliano Rosolino, zaś Polak wzbogacił medalową kolekcję o następny krążek, tym razem brązowy. Kolejna obrończyni tytułu na 100 m stylem klasycznym Beata Kamińska (AZS AWFiS Gdańsk) nie nawiązała do sukcesów koleżanek i kolegów z reprezentacji. Popłynęła o sekundę gorzej od czasu, który zagwarantował jej złoto na ubiegłorocznych mistrzostwach w Trieście i zajęła miejsce tuż za podium. Triumfowała Ukrainka Anna Chłystunowa.

Ostatecznie reprezentacja Polski zgromadziła w Helsinkach 12 medali, co jest najlepszym osiągnięciem w historii występów w Mistrzostwach Europy na krótkim basenie. Aż trzy z nich zdobył Paweł Korzeniowski, po dwa Otylia Jędrzejczak i Katarzyna Baranowska, a po jednym krążku dołożyli Aleksandra Urbańczyk, Beata Kamińska, Przemysław Stańczyk, Mateusz Sawrymowicz i Sławomir Kuczko.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0