Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery pory Gierka. Wystawa fotografii w Domu Spotkań z Historią

Piotr Szajewski
Piotr Szajewski
Ściana z fotografiami wybitnych przedstawicieli polskiego życia kulturalnego, społecznego i naukowego.
Ściana z fotografiami wybitnych przedstawicieli polskiego życia kulturalnego, społecznego i naukowego. Piotr Szajewski
Dekada rządów Edwarda Gierka okiem wielu wybitnych fotoreporterów na wystawie w Domu Spotkań z Historią.

Ekspozycję "Cztery pory Gierka. Polska 1970-1980 w zdjęciach z Agencji FORUM" można obejrzeć w DSH od 29 lipca do 31 października.

Głównym pomysłem ekspozycji jest przedstawienie okresu rządów Edwarda Gierka przez pryzmat czterech pór roku. - W fotografiach odbija się obraz państwa funkcjonującego w dużej mierze w rytmie przez nie wyznaczonym; do nich dopasowano partyjno-państwową obrzędowość, a zależność gospodarki, komunikacji, rolnictwa i zaopatrzenia od pogody sprawiała, że pory roku stały się w dowcipach czterema głównymi wrogami socjalizmu (nie na darmo we wszystkich krajach komunistycznych krążyły wariacje żartu „nie potrzeba Bundaswehry, nam wystarczy minus cztery”) - można przeczytać na stronie DSH.

Na zdjęciach ukazane zostały migawki z wydarzeń społeczno-politycznych jak i z życia codziennego - festiwale, wybory do sejmu, zjazdy partii, obchody świąt państwowych, wypoczynek, praca, sceny uliczne czy zakupy.

Fotografie pokazują ponoć najlepszy okres PRL-owskiej rzeczywistości jakim były czasy Gierka. To wtedy, według oficjalnej propagandy PRL, Polska aspirowała do dziesiątej potęgi gospodarczej świata. Jednak w wyniku rozbuchanej polityki kredytowej, jaką prowadzono w tym czasie, kryzys gospodarczy zaczął być widoczny już w latach 1974-1975. Na pokazywanych zdjęciach dobrze widoczna jest ta fasada bogatego i modernizującego się kraju. Obok zdjęć z wielkich inwestycji (m.in. budowa Trasy Siekierkowskiej, Dworca Centralnego, Huty Katowice) można zobaczyć pieszego pokonującego zaśnieżone chodniki w centrum stolicy na nartach, czy przepełnione wagony pociągów, podróże samochodem "rodzinym" fiatem 126p, czy traktory z krowami pasącymi się na trawnikach przed nowo wybudowanymi blokami z wielkiej płyty.

- Zdjęcia prezentowane na wystawie wybraliśmy spośród 15 tys. fotografii z lat 70. zgromadzonych w agencji FORUM. Pochodzą z prywatnych archiwów fotografów; odnajdywaliśmy nieraz je po wielomiesięcznych, prawie detektywistycznych poszukiwaniach. To piękna, humanistyczna fotografia dokumentująca życie ludzi w kraju za "żelazną kurtyną", proces kostnienia systemu i triumf komunizmu - mówią fotoedytorzy wystawy Krzysztof Wójcik i Tomasz Gleb z Agencji FORUM dla Polskiej Agencji Prasowej.

Uzupełnieniem wystawy jest część portretowa, gdzie można obejrzeć fotografie wybitnych przedstawicieli polskiego życia kulturalnego, społecznego i naukowego, pokazanych często w swoich mieszkaniach i pracowniach m.in. Stanisława Lema, Andrzeja Wajdy, Wiesława Dymnego, Tadeusza Kotarbińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Władysława Tatarkiewicza, Jana Parandowskiego.

Autorzy zdjęć: Krzysztof Barański, Jacek Barcz, Andrzej Baturo, Sławek Biegański, Maciej Billewicz, Romuald Broniarek, Michał Browarski, Erazm Ciołek, Marek Czasnojć, Janusz Fila, Lucjan Fogiel, Adam Hayder, Aleksander Jałosiński, Irena Jarosińska, Witold Kuliński, Roman Kotowicz, Michał Kułakowski, Bogdan Łopieński, Bohdan Majewski, Andrzej Marczak, Jerzy Michalski, Jacek Mirosław, Jan Morek, Wojciech Możdżyński, Hanna Musiałówna, Chris Niedenthal, Maciej Osiecki, Krzysztof Pawela, Edmund Pepliński, Wojciech Plewiński, Jan Rozmarynowski, Mirosław Stankiewicz, Zbyszko Siemaszko, Janusz Sobolewski, Marek Szymański, Andrzej Wiernicki, Krzysztof Wójcik.

Dom Spotkań z Historią

ul. Karowa 20

Wystawa otwarta od 29.07 do 31.10.

Wstęp wolny od 11.00 do 18.00

Autorzy wystawy: Jerzy Kochanowski - koncepcja i teksty, Krzysztof Wójcik (FORUM),

Tomasz Gleb (FORUM) - wybór i układ zdjęć oraz Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto