Cztery wrażliwe oblicza kobiet

Materiał informacyjny RS
Kobiety mogą liczyć na wzajemne wsparcie oraz potrafią dostrzec i docenić swoje sukcesy. Wyniki badań potwierdzają, że kobiety są bardziej wrażliwe na kwestie społeczne. Nie są im obojętne problemy potrzebujących, czy też chorych dzieci, seniorów i osób z niepełnoprawnościami, a także ochronę środowiska oraz ekologię. Okazują się być dobrymi liderkami, które chętnie tworzą miejsca pracy dla osób neuroatypowych oraz tych po 50 roku życia, które często mają kłopoty ze znalezieniem pracy.

Siostrzeństwo jako kobiecy odpowiednik braterstwa

Czy kobiety faktycznie odczuwają „babską solidarność”, na którą nieraz skarżą się mężczyźni? Z sondażu przeprowadzonego przez Answear.LAB wynika, że 89 proc. respondentek doświadczyło wsparcia ze strony kobiet spoza rodziny. Jednocześnie 95 proc. jest zdania, że potrafi uważnie wsłuchać się w historię drugiej kobiety, a 97 proc. przyznaje, że zauważa i docenia sukcesy kobiet. Mimo to 15 proc. ankietowanych deklaruje, że nie znajduje czasu na pielęgnowanie więzi z kobietami, które są dla nich ważne i wnoszą wartość do ich życia.

Z ideą siostrzeństwa, jako wsparcia wśród kobiet, zgadza się 84 proc. uczestniczek sondażu Answear.LAB. Ponad połowa (56 proc.) respondentek uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. Według informacji, jaką otrzymano od Rady Języka Polskiego, wyraz ten nie jest dość powszechnie używany. W słownikach znajdziemy tylko „braterstwo”, które odnosi się także do kobiet. Sondaż towarzyszy kampanii Sisterhood Treasure, w której Answear.LAB zwraca uwagę na siłę siostrzeństwa.

Co piąta kobieta angażuje się w wolontariat

Z raportu „Social banking” wynika, że w ostatnim roku 20 proc. respondentek angażowało się w wolontariat, podczas kiedy wśród mężczyzn było to jedynie 15 proc. ankietowanych. Polki także chętniej angażują się w pomoc dzieciom – 47 proc. robiło to w ciągu ostatnich 12 miesięcy (przy 40 proc. wśród mężczyzn) oraz pomoc starszym (23 proc. wśród kobiet, 22 proc. wśród mężczyzn).

Polski sektor samorządowy radzi sobie wyjątkowo dobrze, szczególnie na tle innych firm zarejestrowanych w KRS. Według analizy dla Fundacji Dr Clown na koniec 2023 r. w Polsce było zarejestrowanych ponad 155 tys. stowarzyszeń i fundacji, a od początku 2024 r. przybyło już ponad 900 nowych podmiotów. Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat liczba zarejestrowanych w Polsce organizacji pozarządowych głównie rosła – od 2010 r. przybyło ich 50 tys.

Rozmowy o dobroczynności są też popularne w sieci. Z analizy Fundacji Dr Clown wynika, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy słowo „fundacja” w polskim Internecie zostało wymienione niemal 3,2 mln razy. Najczęściej fundacje wymieniane są w kontekście działań na rzecz dzieci i młodzieży, wspierania sportu i edukacji, a także działań państwa. W kontekście dobroczynności wiele też mówi się o różnego rodzaju zrzutkach i zbiórkach - w ciągu minionych dwunastu miesięcy internauci wspominali o nich niemal 836 tys. razy. Tutaj najpopularniejsze są informacje o zbiórkach na leczenie i rehabilitację, głównie dzieci, oraz na rzecz bezdomnych zwierząt.

Kobiety bardziej zwracają uwagę na kwestie ekologii

Kobiety nie tylko chętniej angażują się w działania wolontariackie, ale również bardziej troszczą się o środowisko i częściej niż mężczyźni zwracają uwagę na kwestie związane z ekologią oraz kryzysem klimatycznym. W świetle faktu, że w Polsce bardzo liczna jest grupa kobiet będących właścicielkami firm działających w sektorze rolniczym (blisko 197 tys.), daje to nadzieję na bardziej ekologiczną przyszłość upraw. Według nowego raportu opracowanego na zlecenie Good Food Institute tylko ok. 20 proc. polskich gruntów rolnych służy uprawie roślin przeznaczonych do krajowego spożycia, za to aż 40 proc. jest wykorzystywanych na pastwiska lub pod uprawę paszy dla zwierząt na potrzeby krajowej konsumpcji mięsa i nabiału. Nawet skromne przejście na alternatywne białka (czyli rodzaj żywności, który mógłby zastąpić produkty pochodzenia zwierzęcego, odpowiadający im smakiem i konsystencją) uwolniłoby w Polsce 19 proc. gruntów rolnych, które można by wykorzystać pod zrównoważone uprawy. Przy założeniu silniejszego wsparcia ze strony decydentów możliwe byłoby nawet uzyskanie przez Polskę niezależności od importu produktów spożywczych zza granicy.

Przedsiębiorcze polki są wrażliwe na pogrzeby grup wykluczonych

Kobiety pozostają także wrażliwe na potrzeby osób z grup wykluczanych poprzez gotowość do angażowania ich w swoich zespołach pracowniczych. Z raportu „Bizneswoman Roku: Polki i przedsiębiorczość 2023” wynika, że ponad połowa badanych przedsiębiorczyń, bo 58 proc., deklaruje, że zatrudniłaby w swojej firmie osobę z niepełnosprawnością lub neuroatypową, a aż 75 proc.osobę powyżej 50 roku życia. Nasze rodaczki charakteryzuje duża przedsiębiorczość – dwie na pięć respondentek biorących udział w badaniu deklaruje, że chciałaby prowadzić własną firmę, a niemal co czwarta badana prowadząca lub chcąca założyć własną firmę deklaruje, że chciałaby ją rozwijać międzynarodowo. Konkurs Sukcesu Pisanego Szminką od 15 lat nagradza polskie przedsiębiorczynie oraz liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności i włączania. Jako pierwszy konkurs tego typu nagradza także mężczyzn, którzy wspierają kobiety i realizują politykę różnorodności i włączania. Od powstania konkursu wręczono ponad 140 statuetek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto