Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy byliście w Rile? Kilka widoków z miasta

Robert Grzeszczyk
Do miasta wjeżdżamy szeroką i dobrej jakości drogą. Wysadzana jest topolami. Przed nami masyw Riły.
Do miasta wjeżdżamy szeroką i dobrej jakości drogą. Wysadzana jest topolami. Przed nami masyw Riły. R. Grzeszczyk
To niewielkie miasto położone w górach o tej samej nazwie. A Góry Riła to najwyższe pasmo Bałkanów. Miasto leży na wysokości około 600 metrów. Jest malowniczo położone u wylotu kilkudziesięciokilometrowej doliny.

Historia miasta jest długa. Miasto leży nie tak daleko od Grecji. Stąd do Morza Egejskiego jest niemal trzy razy bliżej niż do Morza Czarnego. Tereny były kolonizowane przez starożytnych Greków i Rzymian. Aktualnie liczni sa potomkowie Macedończyków.

W czasach antycznych miasto zwano Sportela, a później Roligera. Są zachowane fundamenty budynków z tamtego okresu. Istnieją też pozostałości z greckimi napisami. Istniał w tym miejscu zamek, przebudowany w IV wieku.
Od XIV wieku Riła jest wymieniana jako lenno - własność Monastyru Rilskiego położonego ok. 20 kilometrów dalej, w głębi doliny, wewnątrz Gór Riła. W międzyczasie była znana jako Driska, a później Irlie. Miasto jest związane z klasztorem od momentu jego powstania - od X wieku. Silne związki trwają do dziś. Nie można się dostać do Manastyru Rylskiego inna drogą. Jedyny szlak wiedzie przez Riłę.

W mieście jest siedziba Parku Narodowego. Obejmuje znaczny obszar Gór Riła, których 30 procent powierzchni leży powyżej 2000 metrów.

Mieszka tu niespełna 3 tys. ludzi. To siedziba bułgarskiej gminy. Jest stąd tylko 64 kilometry do Sofii (w linii prostej).

Okoliczne wzgórza, wodospad Bohemii, stara cerkiew, spokojne zaułki i charakterystyczna zabudowa ze zwisającymi nad ulicami mansardami, tarasami zdają się przenosić nas do krainy orientu. Wszechobecna winorośl wzbudzała we mnie zazdrość. Bywa, że całe ulice są pod "dachami" wypielęgnowanej i rozpiętej na trejażach winorośli. Dają cień i ochłodę. Dają smaczne owoce, wino i rakiję.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto