Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Narodowodemokratyczna Partia Niemiec zostanie zdelegalizowana?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Od kilkunastu lat narasta w Niemczech presja społeczna, a ostatnio też polityczna, w sprawie delegalizacji skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec. Co stanie się z NPD?

Wnioski o delegalizację NPD trafiły do niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który jednak 9 lat temu je oddalił. Teraz - jak się wydaje - nacisk społeczny i polityczny w kierunku delegalizacji tej partii jest znacznie większy niż kiedyś. W ostatnią środę w Rostocku, zajmowali się tym problemem ministrowie spraw wewnętrznych 16 niemieckich krajów związkowych, którzy opowiedzieli się zgodnie za wszczęciem nowej procedury delegalizacji NPD.

Postanowienie ministrów, podjęto jednomyślnie - poinformował media minister spraw wewnętrznych w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie Lorenz Caffier - czytamy w portalu intera.pl. Dzisiaj, o prawnej procedurze delegalizacji NPD, ma debatować i decydować w Berlinie druga izba parlamentu Niemiec, Bundesrat (Rada Federalna Niemiec), w której zasiadają m.in. premierzy wszystkich 16 landów.

Podjęta na początku zeszłej dekady pierwsza próba zakazania działalności NPD nie powiodła się. Rozpatrywany w 2003 roku wniosek o delegalizację NPD przez Trybunał Konstytucyjny, został oddalony, gdyż - jak sędziowie uzasadnili - w strukturach NPD oraz w kierownictwie partii, są obecni i aktywni agenci państwowych niemieckich służb specjalnych, co może według Trybunału uniemożliwiać w sposób jednoznaczny uzyskanie pewności, czy "materiał obciążający pochodzi od autentycznych członków partii czy też od współpracowników policji".

NPD słynie m.in. z ostrych antyimigracyjnych, rasistowskich, antysemickich i antypolskich akcji na ulicach, w mediach i na biliboardach większych miast, prowadzonych i nasilanych zwłaszcza przed wyborami. W sierpniu 2011 roku, kolportowano silnie antypolski plakat wyborczy NPD w Locknitz, przy granicy z Polską. Teraz, kiedy ministrowie spraw wewnętrznych landów przygotowali jednomyślnie wniosek do Bundesratu w sprawie delegalizacji skrajnie prawicowej partii NPD, rząd federalny stara się studzić nadzieje ministrów na sukces.

Rzecznik kanclerz Angeli Merkel powiedział dziennikarzom, że to duże i niepewne ryzyko - "wniosek musi być naprawdę dobrze przygotowany i uzasadniony. Nie możemy pozwolić sobie na to, by po raz drugi upadł w Trybunale Konstytucyjnym".

Premier Bawarii, Horst Seehofer, mocno zaangażowany w sprawę wniosku, mówi dziennikarzom "Die Welt", że tegoroczna druga próba, po tamtej sprzed 9 lat, będzie lepiej przygotowana. Po pierwsze "materiał dowodowy będzie inny niż w 2003 roku", a po drugie – jak wyjaśnia Horst Seehofer – "nietknięty przez ludzi ze służb" - podaje serwis tokfim.pl.

Podstawowym argumentem i głównym powodem do delegalizacji NPD ma być - zdaniem ministrów spraw wewnętrznych landów - "zagrożenie, jakie partia ta stanowi dla konstytucji i demokracji w Niemczech". "Nie możemy czekać z tym zakazem do dnia, w którym oni sięgną po władzę" – mówi, przekonując w rozmowie z dziennikiem "Tagesschau", Joachim Hermann, szef MSW Bawarii.
Władze Bawarii starają się pozyskać większość za tym, aby wniosek skierowały do Trybunału Konstytucyjnego wspólnie obie izby parlamentu: Bundestag i Bundesrat oraz rząd federalny Niemiec. Takie rozwiązanie znajduje coraz większe poparcie, m.in. poparł je już klub SPD, w Bundestagu. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, to Bundesrat, izba przedstawicieli wszystkich landów, złoży wniosek sama - mówi bawarski premier, jeden z pomysłodawców akcji przeciw NPD. Już zresztą latem premier Bawarii - wraz z premierami trzech innych landów - zapowiedział walkę z neonazistami, nawet bez pomocy niemieckich władz centralnych.

Nie wiadomo jeszcze czy rząd Niemiec zdecyduje się na wspólny wniosek - na razie wypowiedzi jego przedstawicieli, m.in. rzecznika kanclerz Merkel, są bardzo ostrożne. Kanclerz Angela Merkel miała wczoraj (w środę 5 grudnia) podjąć decyzję, co zrobić, dopiero kiedy pozna rekomendację szefów MSW 16 landów. Czy podjęła - nie wiemy.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto