MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy osoby z łuszczycą mogą korzystać z basenów? Oświadczenie GIS

Redakcja
Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne oświadczenie dotyczące osób chorych na łuszczycę, które mają utrudniony dostęp do korzystania z publicznych basenów.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne oświadczenie dotyczące osób chorych na łuszczycę, które mają utrudniony dostęp do korzystania z publicznych basenów. 12019/pixaby.com/pixaby license
Do Głównego Inspektoratu Sanitarnego coraz częściej wpływają doniesienia o utrudnieniach w korzystaniu z publicznych pływalni przez osoby chore na łuszczycę, ze względu na obawy związane z możliwością zarażenia innych osób. Szef GIS Jarosław Pinkas oraz prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii, odnieśli się do tej kwestii tłumacząc, jakie zasady obowiązują pacjentów z łuszczycą.

"Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną" – podkreślają sygnatariusze specjalnego oświadczenia w związku z utrudnieniami w dostępności do obiektów basenowych osób chorych na łuszczycę. Ze względu na to, kwestie dotyczące tej przypadłości nie są regulowane przez ustawę z grudnia 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, której leczenie sprawia sporo trudności i najczęściej wiąże się z okresami nawrotów i remisji (jej nasilenie jest zróżnicowane i może przyjmować zarówno lekkie, jak i ciężkie formy). Problem ten dotyczy około 3 proc. populacji.

Nadmiernemu łuszczeniu naskórka towarzyszą zwykle swędzące plamy, grudki lub wyraźne krosty na skórze, które pokryte są charakterystyczną łuską. Zmagające się z nimi osoby często są negatywnie odbierane przez otoczenie, walczą z izolacją społeczną i wykluczeniem. Wiedza na temat łuszczycy jest zwykle na bardzo niskim poziomie, co bardzo utrudnia życie chorym. Nawet podczas pływania są narażeni na utrudnienia.

Łuszczycą NIE można się zarazić na basenie

W odpowiedzi na coraz częściej wpływające do GIS zapytania dotyczące zasad korzystania z basenów przez osoby z łuszczycą zapewniono, że: "zmiany skórne będące objawem tej choroby nie niosą zagrożeń zdrowotnych dla innych użytkowników pływalni".

Zalecenia dotyczące korzystania z pływalni dla osób z łuszczycą

Jak zapewnia Główny Inspektorat Sanitarny, "w patogenezie łuszczycy istotną role ogrywają czynniki genetyczne, a także zaburzenia immunologiczne oraz czynniki środowiskowe - m.in. infekcje bakteryjne i wirusowe, mechaniczne uszkodzenia skóry, stres oraz nieodpowiednia dieta".

Choć zmiany skórne, które są objawem tej choroby, nie stanowią zagrożenia zdrowotnego dla osób korzystających z basenów, to jednak w oświadczeniu zwrócono uwagę na to, że:

Osoby z nasilonymi zmianami zapalnymi i wysiękowymi są podatne na czynniki chorobotwórcze i korzystanie z kąpieli na basenie może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas oraz konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii prof. Joanna Narbutt zaznaczyli, że nie tylko w przypadku osób walczących z łuszczycą, ale i wszystkich innych, którzy zmagają się z niezagojonymi, sączącymi się ranami o podłożu etiologicznym: "zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i sanitarnego (przy rozprzestrzenianiu się w wodzie basenowej płynu powstającego w przebiegu zmian zapalnych) wskazanym byłoby, do czasu ich zagojenia się zaprzestanie korzystania z obiektów basenowych".

Osobom z łuszczycą NIE wolno ograniczać prawa do korzystania z basenów

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (w tym na pływalniach), w widocznym i ogólnie dostępnym miejscu na basenie powinny zostać umieszczone informacje na tema zasad korzystania z danego kąpieliska.

GIS tłumaczy, że:
"Przepis ten nie określa szczegółowych warunków i postanowień użytkowania pływalni, które ograniczałyby możliwość korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę. W świetle obowiązującego prawa, zabranianie korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę mogłoby zostać odebrane jako naruszenie wolności osobistej i przejaw dyskryminacji."

Dermatolog Łukasz Preibisz wyjaśnia, jakie są przyczyny i rodzaje łuszczycy.

Zobacz również

źródło: Główny Inspetorat Sanitarny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy osoby z łuszczycą mogą korzystać z basenów? Oświadczenie GIS - Strona Zdrowia

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto