Czy PiS jest partią prawicową?

Łukasz Wolski
Łukasz Wolski
Jarosław Kaczyński w Kole. Zdjęcia autorstwa Kolanina http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jaros%C5%82aw_Kaczy%C5%84ski_w_Kole.jpg
Jarosław Kaczyński w Kole. Zdjęcia autorstwa Kolanina http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jaros%C5%82aw_Kaczy%C5%84ski_w_Kole.jpg Kolanin http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jaros%C5%82aw_Kaczy%C5%84ski_w_Kole.jpg
Prawo i Sprawiedliwość swoją ofertę polityczną kieruje głównie do ludzi o konserwatywnych poglądach. Na linii lewica-prawica liderzy partii sytuują swoje ugrupowanie zdecydowanie po prawej stronie. A jak jest w rzeczywistości?

Prawica jest definiowana na różne sposoby, a literatura dostarcza nam wielu opisów partii prawicowych. Można z nich stworzyć katalog postaw i poglądów, dzięki którym da się stwierdzić, czy dane ugrupowanie jest prawicowe. Jak jest z Prawem i Sprawiedliwością?

Jeżeli chodzi o kwestie aksjologiczne, to PiS jest spójny w tym zakresie. Partia przeciwna jest aborcji, eutanazji i in vitro. Od kosmopolityzmu woli wartości narodowe, od postaw laickich te kościelne. Ugrupowanie hołduje tradycyjnym wartościom, poszanowaniu ojczyzny, narodu i państwa. Ważne dla PiSu jest przestrzeganie ładu i porządku publicznego oraz norm obyczajowych. Choć partia opowiada się za uczestnictwem Polski w organizacjach międzynarodowych, co można uznać za lewicowe, to jednak opowiada się za Europą Narodów, a nie Regionów.

Jest jednak jeden aspekt, w którym PiS "przemawia" jak partia z lewicy. Ugrupowanie to bowiem nie akceptuje nierówności społecznych. To co dla konserwatywnych polityków jest normalne, czyli różnice istniejące w społeczeństwie, przez ekipę Kaczyńskiego jest podważane.

Inaczej niż w kwestiach aksjologicznych, sprawa wygląda przy okazji gospodarki. Tutaj prawicowość PiSu jest mocno wątpliwa. Ugrupowanie to opowiada się wprawdzie za wolnym rynkiem, ale za słuszne uważa interwencjonizm państwowy. Prawicową cechą jest dążenia do uproszczonego systemu podatkowego, jednak akceptacja opiekuńczej formy państwa znów przechyla szalę w lewą stronę. PiS opowiada się również za gwarancją potrzeb podstawowych, za polityką ochrony interesów grup słabszych. Partia ta hołduje solidaryzmowi społecznemu, protekcjonizmowi w gospodarce, a także w wyraźny sposób wspiera związki zawodowe. Liderzy opozycji parlamentarnej oponują także za kontrolą szkół i służby zdrowia (nie zgadzają się na ich prywatyzację). Wszystkie te postawy mają charakter lewicowy. Wprawdzie PiS opowiada się za obniżeniem wydatków publicznych, a przeciwko zwiększeniu obciążeń fiskalnych i progresywnej polityce podatkowej, co jest oczywiście prawicowymi postulatami, jednak nie zmienia to faktu, że gospodarczo partia Kaczyńskiego ma wiele wspólnego z lewicą.

Jeżeli chodzi o poglądy na to jak ma wyglądać państwo, to polityka PiSu jest spójna. Partia opowiada się przeciwko rozbudowanemu systemowi norm, kontroli i urzędów, nie dąży do przyznania praw homoseksualistom, a idee pacyfizmu nie są jej bliskie. Partia Kaczyńskiego hołduje restrykcyjności prawa, powinnościom obywatelskim ujętym w kategoriach posłuszeństwa. Ugrupowanie to dąży do silnej armii zawodowej i jest gotowe do wprowadzenia kary śmierci.

Z pozostałych kwestii również wynika, że PiSowi bliżej do prawicy. Partia ta nie jest wrażliwa na idee feministyczne, preferuje model rodziny z silnym autorytetem rodziców, chce utrzymania nauczania religii w szkołach, a także opowiada się za regulację mediów. Jedynie wrażliwość ekologiczna należy tutaj to poglądów lewicowych.

PiS ma problem ze swoim umiejscowieniem na linii lewica-prawica tylko w sferze gospodarki. Pojawia się tam wiele akcentów socjalnej polityki. PiS od zawsze wzywał do solidaryzmu społecznego i ochrony interesów grup słabszych i biedniejszych. Mimo tego program i działania partii Kaczyńskiego są względnie spójne i ugrupowanie to nie wypada z prawicowej orbity.

PiSowi najbliżej jest do chadecji.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
prawda

"Po owocach poznacie". Po 7 latach rządów PIS-u możemy śmiało powiedzieć, że PIS w gospodarce jest lewicowy, natomiast jest częściowo prawicowy (konserwatywny) w swoich poglądach społecznych.

Dodaj ogłoszenie