Spis treści
Wież widokowych w Polsce nie brakuje. Kierując się w różne rejony naszego kraju, możemy natknąć się na miejsca, z których łatwo podziwiać regionalne krajobrazy. Na szczególną uwagę zasługuje niedawno otwarta wieża w Kurzętniku, małej wsi w woj. warmińsko-mazurskim. Dlaczego?
W Kurzętniku stanęła jedna z najpiękniejszych wież widokowych w Polsce
Ta konstrukcja wykonana z robinii akacjowej mierzy ponad 35 metrów wysokości i powstała na podobieństwo innej wieży - tej w Krynicy Zdroju (jej wysokość to niemal 50 metrów!). Drewniany obiekt robi niesamowite wrażenie - trudno zdecydować, czy podziwiać samą wieżę, czy widok z niej! Do głównej części prowadzi ponad dwukilometrowa ścieżka, usytuowana wśród koron drzew. Po drodze spacerujący dowiedzą się, dlaczego Kurzętnik zwany jest "niedoszłym Grunwaldem" i poznają historię tego niezwykłego miejsca.
Wracając do widoku - czy można wyobrazić sobie coś piękniejszego, niż sceneria Warmii i Mazur oglądana z ponad 35 metrów?
Czas płynie inaczej, a nowoczesność łączy się z tym co było. Wspólnie możemy odkryć tajemnice historii Polski, ale też zrelaksować się, obserwując zielone wzgórza, spojrzeć na świat z góry i odbyć jedyny w swoim rodzaju spacer! - czytamy na stronie poświęconej wieży.
Sam sposób wykonania budowli jest niezwykle ciekawy. Amatorów sztuki budowlanej może zainteresować fakt, że belki połączono w taki sposób, aby uniknąć konieczności użycia metalowych elementów. Tworzą one charakterystyczny konstrukcyjny węzeł, bardzo rzadko stosowany w architekturze polskiej.
Projektanci, konstruktorzy oraz wykonawcy, którzy brali udział w budowie, to doświadczeni polscy specjaliści. Cytując budujących atrakcję górali: „Trzeba było się sotać (być ogarniętym w każdej kwestii - przyp. red.), aby piknie wyszło” - opisują zarządcy.
Wieża widokowa w Kurzętniku - informacje praktyczne
Jeżeli zachęceni wyjątkowością tego miejsca już pakujecie się na wyjazd, przydatne mogą okazać się informacje na temat godzin otwarcia obiektu, cennika biletów i lokalizacji.
Godziny otwarcia
Wieża widokowa w Kurzętniku jest otwarta codziennie w godzinach 9:00-16:00.
Bilety
- bilet normalny - 55 zł
- bilet ulgowy - 48 zł
- bilet rodzinny (2 dorosłych + 1 dziecko) - 129 zł
- kolejne dziecko - 39 zł
- dzieci do lat 4 - gratis
Podczas długiego spaceru na wieżę można też skorzystać z opcji wypożyczenia roweru dla dziecka. Koszt takiej usługi to 20 zł.
Lokalizacja i wskazówki dojazdowe
Obiekt znajduje się w Kurzętniku, przy ul. Kurzej 1. Współrzędne GPS: 53°23’50.7″N 19°35’25.3″E
Kierując się z Warszawy w kierunku Brodnicy (drogą krajową nr 10), dotrzeć do wieży widokowej można skręcając na drogę krajową nr 15 w stronę Olsztyna. Po przejechaniu ok. 20 km od Brodnicy będziecie na miejscu. W przypadku jazdy od strony Gdańska (drogą ekspresową S7) należy skręcić na drogę krajową nr 15 w Ostródzie i kierować się na Toruń.
Źródło: wiezawidokowa.pl
Wieża widokowa w Kurzętniku została otwarta. Takie widoki cz...
Odpowiednie ubrania na wycieczkę!
Modernizacja i elektryfikacja linii Giżycko - Korsze
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?