MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czyste Powietrze – od 2022 r. dotacje także dla budynków wielorodzinnych. A kiedy dofinansowanie do wymiany pieca dla uboższych?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Dotacja na wymianę kopciucha wkrótce stanie się szerzej dostępna, co powinno pomóc w walce o jakość powietrza w Polsce.
Dotacja na wymianę kopciucha wkrótce stanie się szerzej dostępna, co powinno pomóc w walce o jakość powietrza w Polsce. Waldemar Wylegalski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Już w przyszłym roku możliwe będzie uzyskanie pieniędzy na wymianę pieca w budynku wielorodzinnym. To jednak nie koniec planowanych zmian.

„Czyste Powietrze” zostanie rozszerzone na budynki wielorodzinne. Jak podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, już na początku 2022 r. pojawi się możliwość uzyskania dofinansowania do wymiany pieca w takich obiektach. Trwają też prace mające sprawić, że z programu „Czyste Powietrze” skorzystają również osoby mniej zamożne.

„Czyste Powietrze” dla budynków wielorodzinnych w 2022 r.

Rozszerzenie programu „Czyste Powietrze” na budynki wielorodzinne zapowiadano od dawna, jednak dopiero teraz padły konkretne deklaracje. Jak informuje NFOŚiGW, taki krok nastąpi już „na początku 2022 r.”, a budżet programu wyniesie ok. 2 mld zł.

– Wiadomo, że smog powstaje nie tylko w zabudowie jednorodzinnej, ale i wielolokalowej. Pracujemy więc nad programem dla takich budynków. Wprowadziliśmy już dwa pilotaże w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim na wymianę „kopciuchów” w zabudowie wielolokalowej – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Pilotaże mają sprawdzić, jak duże będzie zainteresowanie dotacjami oraz przetestować różne rozwiązania. Oba potrwają od 2021 do 2024 r.

Zadbaj o powietrze w swoim domu!

Jakie będą zasady nowych dotacji?

Na razie podano niewiele szczegółów na temat tego, jakie będą zasady rozszerzonej wersji „Czystego Powietrza”. Jak informuje biznes.wprost.pl, w przypadku budynków wielorodzinnych dotacje będzie można uzyskać na:

  • wymianę indywidualnych nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w mieszkaniach,
  • wykonanie instalacji CO i CWU,
  • wykonanie wentylacji mechanicznej,
  • wymianę okien i drzwi.

Jeżeli w rozszerzonej wersji „Czystego Powietrza” będą obowiązywały te same zasady co w pilotażu na Dolnym Śląsku, to beneficjentami będą mogli zostać zarówno właściciele mieszkań, jak i wspólnoty mieszkaniowe.

Dotacje na termomodernizację także dla uboższych

Dziś w ramach programu „Czyste Powietrze” dostępne są dwa poziomy dofinansowania: podstawowy (pozwalający uzyskać do 30 tys. zł) oraz podwyższony (dotacja do 37 tys. zł). Od dawna zapowiadano jednak również trzeci, najwyższy poziom, przeznaczony dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Po długim milczeniu ze strony rządu pojawiły się wreszcie na ten temat jakiekolwiek informacje.

Jak informuje bankier.pl, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW pracują nad tym, by „Czyste Powietrze” stało się dostępne także dla mniej zamożnych. Cytowany już wiceprezes NFOŚiGW zdradził, że ma się m.in. pojawić możliwość prefinansowania inwestycji. Chodzi o to, by można było najpierw otrzymać pieniądze na wymianę pieca czy ocieplenie budynku, a dopiero potem zrealizować te prace (dzisiaj jest odwrotnie – najpierw realizuje się inwestycję, a potem państwo zwraca jej koszty). Dzięki takiemu rozwiązaniu z „Czystego Powietrza” mogłyby skorzystać również osoby, których nie stać na termomodernizację z własnych środków.

Program wymiany pieców węglowych przyspiesza

Można się spodziewać, że zainteresowanie rozszerzoną wersją „Czystego Powietrza” będzie duże. Już teraz liczba wniosków składanych w ramach programu wyraźnie wzrosła. Pomogła m.in. współpraca z gminami, których dzięki systemowi zachęt zgłosiło się do programu blisko 2000. Sam program jest też stale ulepszany.

– Wcześniej tygodniowo było składanych około 2 tys. wniosków, teraz praktycznie co tydzień mamy ich od 4 do 4,5 tys. – wylicza Mirowski. – Znacznie usprawniliśmy proces składania wniosków o dofinansowanie, uprościliśmy też sam wniosek. Bazujemy teraz na oświadczeniach beneficjentów, nie wymagamy dodatkowych zaświadczeń. Dodatkowo wnioski można składać tylko w formie elektronicznej, poprzez portal Gov.pl.

[QUIZ] Czy wiesz, co cię truje? Sprawdź swoją wiedzę o smogu

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czyste Powietrze – od 2022 r. dotacje także dla budynków wielorodzinnych. A kiedy dofinansowanie do wymiany pieca dla uboższych? - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto