Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CZYTAM I UWALNIAM, BO WIEM, ŻE TO DOBRE !!!

Jolanta Niwińska
Jolanta Niwińska
Półka bookcrossingowa, kawiarenka studencka Stuba, Kraków
Półka bookcrossingowa, kawiarenka studencka Stuba, Kraków JN
Co o bookcrossingu wiedzieć należy. Magia pomysłu Rona Hornbakera.

Bookcrossing to społeczna, ogólnoświatowa, niekonwencjonalna forma popularyzacji książki i czytelnictwa. To ruchoma, wirtualna biblioteka - bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, śledzić ich wędrówkę, stwarza możliwość wymiany książek z innymi zainteresowanymi czytelnikami, daje szansę czytania tym, których nie stać na ich zakup, łączy książkę z Internetem stanowiąc atrakcję dla młodych, opornych czytelników, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu.W jego obszarze każdy może w sposób nietypowy stać się czytelnikiem-znalazcą, a tym samym wziąć udział w ogólnoświatowej zabawie.

UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKI, DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA

Książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, nikomu nie przynosi pożytku, jest martwa. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika. Zachęcamy do uwalniania książek, wypuszczajmy je na wolność. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie, uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.

JAK UWOLNIĆ KSIĄŻKĘ ?

Sposoby są dwa. Pierwszy, spontaniczny, to zostawienie jej, gdzie popadnie. To może być tramwaj,autobus, pociąg, galeria, ławka w parku, parapet w księgarni. Można też skorzystać z wyznaczonych do tego miejsc, takich jak półki i gabloty bookcrossingowe. Tych przybywa. Powstają: w kawiarniach, osiedlowych sklepikach, szkołach, świetlicach, restauracjach. Nawet w szpitalach, szlakach turystycznych, przychodniach, noclegowniach i sanatoriach. Każdy może postawić własną i w ten sposób dołączyć do globalnej, czytelniczej wioski.
Jest też druga, bardziej wskazana metoda. Polega na zarejestrowaniu książki na stronie www. bookcrossing.pl. Wpuszczona do obiegu bookcrossingowego otrzymuje unikalny numer /BIP/, który pozwala śledzić trasę, jaką przeszła i dołączyć ją do globalnego systemu monitoringu. Zarejestrowane książki znajdujące się w bazie są wirtualnym księgozbiorem. Poprzez uwalnianie książek współtworzymy bibliotekę wirtualną, po właściwym odszukaniu, możemy do niej dotrzeć, przeczytać i przekazać dalej.
Wszystko o założeniach bookcrossingu, zasadach obiegu książek i uczestnictwie w ogólnoświatowej akcji uwalniania książek można dowiedzieć się na stronach www.bookcrossing.pl, jak również www.bookcrossing.com.

O HISTORII BOOKCROSSINGU SŁÓW KILKA...

Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych, w 2001 roku i swoim zasięgiem obiegła cały świat. Jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (wymiana książek, książkokrążenie). W marcu, 2002 roku, w czasopiśmie Book Magazine, Hornbaker opublikował artykuł wyjaśniający zasady bookcrossingu. W krótkim czasie idea zdobyła popularność, pojawiły się programy telewizyjne i radiowe. Idea uwolnionej książki błyskawicznie rozprzestrzeniła się po świecie, zyskując rzesze entuzjastów.
W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się 1 891306 ludzi z ponad 130 krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało 9 milionów 741 263 książki (dane z 04.06. 2013 r.; www.bookcrossing.com). Badania przeprowadzone w USA wskazują, że odnajduje się tylko 30 % uwolnionych książek. Pesymiści twierdzą nawet, że wypuszczone do akcji książki są kradzione. Jest to jednak ryzyko wliczone w koszty.
Polski ruch bookcrossingowy ma również swoją historię. Pierwsza wzmianka o bookcrossingu, to artykuł, który ukazał się , 25 sierpnia 2003 roku, w Gazecie Wyborczej pt.Uwolnij książkę. Powstały dwa portale boockrossingowe: www.bookcrossing.pl i www.gazeta.pl/podajksiazke. Rozpoczęły się pierwsze akcje uwalniania książek ( Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź). Bydgoszcz, dołączyła 14 października 2003 r. pamiętną akcją pn. Przekształćmy Ziemię bibliotekę. Zaczęły pojawiać się pierwsze stałe półki bookcrossingowe. W listopadzie, 2003 roku, powstały w Bydgoszczy dwie - w Kawiarni Artystycznej Wegliszek oraz w Wydawnictwie Akant. Niebawem dołączył do nich Teatr Polski.
Raz w roku, w czerwcu, obchodzone jest święto Wolnych Książek. Jego celem jest promowanie idei bookcrossingu oraz czytelnictwa, a także uwolnienie w tym dniu, jak największej ilości książek. Święto na stałe wpisało się w kalendarz wielu instytucji zyskując rangę ogólnopolskiego. Co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy sympatyków w całej Polsce, zaś Bydgoszcz zyskała miano stolicy polskiego bookcrossingu.
Aktualnie w w Polsce uwolniono ponad 167133 tysiące książek (dane z 03.06.2013 r.; www.bookcrossing.pl), działa ponad 20 tysięcy gablot i półek bookcrosingowych, na których można zostawić książki lub je stamtąd wypożyczyć. Funkcjonują m.in. w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, kafejkach internetowych, kawiarniach, pubach i restauracjach, szlakach turystycznych czy przestrzeniach miejskich.
Oficjalnie zarejestrowało się 22741 tysięcy użytkowników (inf. z 03.06.2013r.; www.bookcrossing.pl). Jednak dane te nie oddają skali zjawiska. Pokazują głównie ludzi młodych, oswojonych z technologiami, a bookcrossing to też ludzie starsi lub nieskomputeryzowani, którzy także wymieniają się między sobą książkami.

Jolanta Niwińska, ogólnopolski koordynator Akcji Wolnych Książek. Fundacja Bookcrossing.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto