Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Daj 1 procent utalentowanym niepełnosprawnym!

Magdalena Wróbel
Magdalena Wróbel
Impresje Artystyczne 2009r.
Impresje Artystyczne 2009r.
Fundacja Inicjatyw na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Pro Omnibus od niedawna posiada status OPP, co oznacza, że możemy przekazać jej 1 proc. swojego podatku. A czym takim zajmuje się ta organizacja, że warto ją wesprzeć?

Fundacja Pro Omnibus jest przede wszystkim organizatorem Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej "Impresje Artystyczne", którego koncerty do roku 2008 odbywały się w Ciechocinku, a obecnie odbywają się w Aleksandrowie Kujawskim.

Impresje Artystyczne to muzyczne spotkanie młodzieży, choć niepełnosprawnej to bardzo utalentowanej, przede wszystkim muzycznie - ale nie tylko. Festiwal ten składa się z dwóch części, najpierw odbywają się warsztaty wokalne z wykwalifikowaną kadrą instruktorów, którzy wkładają swoje serce w pracę, przygotowanie piosenek i przekazanie jak największej wiedzy młodym ludziom. Druga część 16-dniowego spotkania to koncerty "Impresji" na profesjonalnej scenie wraz z "żywą" orkiestrą symfoniczną. Odbywają się zawsze dwa koncerty konkursowe, koncert galowy - laureatów i jeśli finanse pozwolą - jeszcze jakieś dodatkowe koncerty.

Pro Omnibus musi pokonywać przy organizacji Festiwalu wiele trudności, przede wszystkim finansowych, o czym donosiłyśmy już na łamach serwisu w artykule.

Impreza gromadzi pięćdziesiątkę utalentowanych ludzi wraz z opiekunami, wszystkim im trzeba zapewnić zakwaterowanie oraz wyżywienie podczas trwania Festiwalu, a do tego dochodzą koszty warsztatów z orkiestrą i instruktorami, którym również trzeba zapewnić zakwaterowanie i wyżywienie. Dochodzą koszty utrzymania obsługi podczas koncertów, wypożyczenie odpowiedniej sceny... I można by tak wyliczać w nieskończoność.
Pewną część kosztów związanych z organizacją Festiwalu pokrywają środki pozyskane z konkursów na dofinansowanie ogłoszonych przez PFRON, jednak środki te to wciąż niewielka suma w stosunku do potrzeb Festiwalu. Część dają sponsorzy.

Jednak jak podkreśla prezes Fundacji Pro Omnibus Mirosław Satora: - Gdy po Festiwalu wszyscy sobie dziękowali i żegnając się niejedną łezkę uronili - nasuwała się nieodparta myśl, że warto jest żyć i pracować dla takich chwil widząc, jak nieopierzone kaczątka przeobrażają się w majestatyczne, piękne łabędzie - tak właśnie jest z uczestnikami festiwalu.
Fundacja, oprócz Festiwalu organizuje także inne koncerty, na których prezentują się niepełnosprawni artyści.

Na łamach serwisu relacjonowałyśmy kilka z tych imprez. Dużym przedsięwzięciem były koncerty oratoryjne "Magnificat” ze względu na to, że był to trudny repertuar, oraz duże przedsięwzięcie logistyczne związało się też ze znalezieniem sponsorów koncertów.

Jeden z koncertów odbył się w kościele parafialnym w Ciechocinku oraz Wrocławiu.

Fundacja corocznie organizuje również koncerty kolęd dla kuracjuszy w kościele parafialnym w Ciechocinku, a jeśli ma fundusze to z koncertami wyjeżdża też w Polskę.
Jeżeli jest okazja, podopieczni często prezentują się na innych imprezach nie tylko organizowanych z myślą o niepełnosprawnych. Często występują jako indywidualni artyści lub jako podopieczni Fundacji Pro Omnibus.

Jak widać spektrum działania tej Fundacji jest ogromne. My w artykule przedstawiłyśmy tylko część działań organizacji. Warto podkreślić, że Fundacja nie tylko interesuje się podopiecznymi w trakcje danej imprezy, ale także w ciągu całego czasu chce się nimi zajmować i pomagać jeśli jest taka konieczność.

Wielokrotnie uczestniczyłyśmy w wielu spotkaniach muzycznych organizowanych przez tę fundacje, czego potwierdzeniem są nasze artykuły i galerie, które możecie przeczytać i zobaczyć w tym serwisie. Zawsze atmosfera jest cudowna i rodzinna, a co najważniejsze nikt nie jest jakoś specjalnie traktowany, bo jest niepełnosprawny. W Fundacji nie ma taryfy ulgowej. Każdy pracuje ciężko na swój sukces.

Jeśli chcesz wspomóc działania Fundacji możesz przekazać jej swój 1% podatku.
Dane kontaktowe i potrzebne informacje na stronie fundacji.
Przyczyńmy się do nowych inicjatyw na rzecz niepełnosprawnych!!!

Współautor artykułu:

  • Marta Wróbel
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto