Dakar 2012: znakomity start Polaków. Hołek drugi, Małysz na mecie

Tadeusz Kowalski
Jean-Marc Fortin i Krzysztof Hołowczyc na starcie rajdu Dakar 2012
Jean-Marc Fortin i Krzysztof Hołowczyc na starcie rajdu Dakar 2012 dakar2012.holek.pl
Zakończył się pierwszy etap rajdu Dakar. Znakomicie pojechali Polacy. Krzysztof Hołowczyc zajął drugie miejsce, a Adam Małysz dojechał do mety na 70. miejscu. Wśród motocyklistów Kuba Przygoński jest piąty, a jadący na quadzie Łukasz Łaskawiec drugi. Niestety doszło również do tragicznego wypadku. Zginął 38-letni argentyński motocyklista Jorge Martinez Boero.

Dzisiejszy 736-kilometrowy odcinek, w tym 57 - kilometrowy OS prowadził z Mar del Plata do Santa Rosa de la Palma. Pierwsi na metę dotarli motocykliści i kierowcy quadów.

Wśród motocyklistów, najszybciej pierwszy etap pokonał Chilijczyk Francisco Lopez (Aprilia 450RXV Tuareg). Drugi, ze stratą 9 sekund jest Marco Coma (KTM 450), trzeci ze stratą 14 sekund Javier Pizzolito (Honda CRF 450X). Motocyklista Orlen Team Kuba Przygoński zajął piąte miejsce, ze stratą 49 sekund do lidera. Marek Dąbrowski miał 24 czas, a Jacek Czachor był 48.

Wszyscy Polacy jadą na motocyklach KTM 450. W klasyfikacji quadów prowadzi Sergio La Fuente (Urugwaj/Yamaha Raptor 700). Drugie miejsce ze stratą 33 sekund zajął Łukasz Łaskawiec (Yamaha Raptor 700). Trzeci jest Marcos Patronelli (Argentyna/Yamaha Raptor 700) ze stratą 54 sekund do lidera. Rafał Sonik jest siódmy, a Maciej Albinowski 11. Niestety ich wyniki nie będą liczone w klasyfikacji generalnej.

Zacięta rywalizacja toczyła się między kierowcami samochodów. Krzysztofa Hołowczyca z pilotem Jean-Marc Fortinem (Mini AII4R), wyprzedził tylko o 5 sekund Leonid Nowickij (Mini All4 R). Trzecie miejsce zajął Stephane Peterhansel (Mini All4R). Adam Małysz z pilotem Rafałem Martonem (Mitsubishi Pajero) dojechali na 70. miejscu ze stratą 17 min. 28 sek. 117. miejsce zajęli Piotr Beaupre/Jacek Lisicki (BMW X5 CC), którzy tracą do lidera 17 min. 19 sek.

Nie są jeszcze znane wyniki rywalizacji kierowców ciężarówek. Jutro drugi etap: 487 km, w tym 290 km OS z Santa Rosa de la Pampa do San Rafael.