Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawne strażnice kresowe w obiektywie Stanisława Orłowskiego

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
Stanisław Orłowski: Zbaraż
Stanisław Orłowski: Zbaraż Tadeusz Kowalski
W galerii fotografii "Ratusz" w Zamościu możemy oglądać wystawę fotografii Stanisława Orłowskiego "Dawne strażnice kresowe". Kilkanaście fotografii w kolorze sepii to plon wyprawy autora szlakiem dawnych kresowych twierdz, które strzegły niegdyś granic Rzeczypospolitej.

Kilkunastotysięczne wojska Wiśniowieckiego stają w twierdzy Zbaraż, gdzie oblega je armia Chmielnickiego i tatarskiego chana Islama. Książę posyła po pomoc do króla Longina Podbipiętę, lecz ten ginie. Dopiero Skrzetuskiemu udaje się przekraść przez kozackie linie, dzięki czemu król Jan Kazimierz rusza na odsiecz. To jeden z głównych wątków "Ogniem i mieczem". Kresowych twierdz na kartach trylogii Sienkiewicza można odnaleźć więcej. Któż zresztą nie słyszał o Kamieńcu Podolskim, Krzemieńcu, Chocimiu czy Okopach św. Trójcy?

Kresowe twierdze i strażnice broniły wówczas granic Rzeczypospolitej przed najeźdźcami. Tereny te, odgradzające Polskę od tatarskiej hordy przy ujściu Dniepru, były zwane Kresami Wschodnimi. Obecnie mianem tym określa się dawne wschodnie tereny II Rzeczypospolitej.

Stanisław Orłowski odbył nostalgiczną podróż szlakiem dawnych kresowych strażnic, odwiedzając ok. 20 miejscowości. Utrwalił na kliszy kresowe budowle obronne, które w większości są już tylko malowniczymi ruinami, a efekty swojej pracy postanowił przedstawić w formie wystawy. To 545. wystawa zorganizowana przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, a oglądać ją możemy do końca sierpnia.

Czytaj więcej -->

Stanisław Orłowski to prawdziwa ikona zamojskiej fotografii. Pierwszym jego aparatem był skrzynkowy Kodak, odkupiony w 1953 r. od stryja, który był fotografem w Oliwie. Od tego czasu nieprzerwanie pielęgnuje swą pasję. W 1959 r. zostaje członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, a w 1961 r. inicjuje powstanie Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego prezesem był nieprzerwanie do br. Od 1988 r. Orłowski prowadzi społecznie Galerię Fotografii Ratusz. Jest członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią pejzażową i rodzajową, ale fotografuje też architekturę. Szczególne miejsce w twórczości Orłowskiego zajmuje Zamość, którego zdjęcia stanowią większość jego zbiorów, obejmujących ok. 50 tys. zarejestrowanych negatywów i kilka tysięcy przeźroczy.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto