Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata o zdrowiu: Udało się porozmawiać, nie zmniejszyło to kolejek

Elżbieta Jaroś
Elżbieta Jaroś
własność publiczna
własność publiczna Gimeczek
2 września w studiu TVN 24 odbyła się pierwsza przedwyborcza debata z udziałem przedstawicieli z PO, PSL, SLD i PJN. Katarzyna Kolenda-Zaleska rozmawiała z gośćmi o służbie zdrowia i polityce społecznej.

20.43 - zakończenie programu, podziękowanie rozmówcom.

20.42 - koniec debaty. Katarzyna Kolenda-Zaleska podsumowuje spotkanie - to była pierwsza debata. Myślę, że udało się nam porozmawiać, choć na pewno nie zmniejszyło to kolejek.

20.39 - Kopacz podsumowuje: Państwo mówicie długie kolejki są, bo brakuje lekarzy. W moim czasie o 728 miejsc wzrosły placówki, gdzie lekarze mogą się kształcić. Funkcjonuje koszyk. Jestem w stanie analizować każdą przychodnię. Chcę wprowadzić wzkaźnik efektywności. 6 gotowych ustaw już czeka jako kontynuacja tego co należy zrobić. Są gotowe projekty: zdrowie publiczne, dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia.

W środę debata w TVP: PO, PiS, PSL, SLD, PJN, PPP i Ruchu Palikota

20.37 - głos ma M. Balicki: opieka zdrowotna i polityka społeczna potrzebuje reform i porozumienia. Jesteśmy gotowi na debatę. Mamy program "Jutro bez obaw" - lepsze życie to sprawiedliwa opieka społeczna, mówimy jak skrócic kolejki. Ważne jest, żeby lewica była obecna w parlamencie.

20.33 - Sośnierz: Problemy polskiej służby zdrowia zdominowały pieniądze. Były dokładane pieniądze, ale to nie pomogło. W Polsce mamy bogatą strukturę służby zdrowia, dobre wyposażenie. Pacjent jest bezradny wobec systemu. Pacjent czuje się zobowiązany, żeby coś "załatwić". W ramach programu "Pacjent jest najważniejszy" chcemy wymusić rozwiązania. Wielokrotnie więcej wydawane jest pieniędzy, niż wymaga tego stan pacjenta. To marnotractwo. Z rozdrobnionych elementów, trzeba złożyć system. Potrzebny sprawniejszy płatnik.

20.31 - podsumowania zaczyna p. Fedak - Ludzie nie chcą pracować na czarno, oni chcą pracować legalnie. Ale są sytuacje kiedy nie ma legalnego zatrudnienia. Nie można powiedzieć, że nas ten człowiek nie interesuje. Nasza polityka była polityką równowagi. Mieliśmy śmiałość zaproponować obniżenie składki do otwartych funduszy emerytalnych, mimo licznych protestów. Otwarcie prowadziliśmy polityke, która zapewniła spokój i rozwój gospodarczy.

20.30 - koniec 4. rundy

20.28 - Pytanie do p. Fedak. Czy rząd nawołuje do zaniechania płacenia składek? Fedak: Np. artyści b. często pracują na umowy o dzieło. Nasz system jest nastawiony na zdefiniowanie umowy. Nie oznacza to, że system składkowy ma nie funkcjonować. Ale należy go uzupełnić. Nie zawsze nasze systemy są skoordynowane ze wszystkimi krajami. System emerytur obywatelski jest naszą propozycją.

20.25 - Pytanie do A. Sośnierza - Proponują państwo dofinansowania - dla kogo? Czy to są wyliczone propozycje? Sośnierz: To pieniądze z obniżenia wydatków, części funduszy. Najprostszy sposób zwrotu pieniędzy to likwidacja funduszy. Jeśli rodzina ma mniejsze dochody, trzeba będzie wypłacić pieniądze bezpośrednio. To są pieniądze, które funkcjonują w systemie. Wydawane są również na inwestycje i Fundusze. Trzeba zmniejszyć podatki.

20.23 - Balicki: 2 mln. dzieci utraciło prawo do świadczeń. To są fakty.

20.23 - Fedak: Jeśli rośnie PKB, zatrudnienie i płace, wtedy maleje pomoc społeczna. Kiedy jest wysokie bezrobocie, pomoc społeczna rośnie.

20.21 - Balicki: Płaca minimalna podniesiona do połowy średniej krajowej. Wzrost płacy min. pociągnie szansę na wzrost wynagrodzeń innych pracowników. Jeśli chodzi o świadczenia rodzinne. W ostatnich 6 latach o 1/3 wzrosła gospodarka, ale świadczenia zmniejszyły się o 1/5. Przekroczony jest prób dochodowy.

20.20 - Pytanie do Balickiego: ile będzie kosztować podwyższenie płacy minimalnej? Jakie będą świadczenia?

20.18 - E. Kopacz: To nie jest sprawa wybranego kierunku. Należy promować kierunki, które dają szanse na zawód, który przyniesie odpowiednie profity finansowe. Polscy lekarze wracają do Polski, my zapewniliśmy im dobry start. Dzięki nam na wstępie mają 2 tys.

20.17 - runda trzecia. Pytanie do E. Kopacz - Raport "Młodzież 2011" mówi, że największym problemem jest niestabilność zatrudnienia. Co należy zrobić?

20.14 - M. Balicki do E. Kopacz: dlaczego nie chcecie do szkoły wprowadzić nauki seksualnej i lekarzy? Min. Kopacz odpowiada: Za naszych czasów jest 550 zadłużonych szpitali, mniej niż w latach poprzednich. Pielęgniarka jest w szkole, ale ma pod sobą za dużo dzieci. Chcemy wykorzystać pieniądze z tzw. korkowego by zatrudnić więcej pielęgniarek. Koniec rundy 2.

20.10 - M. Balicki zadaje pytanie min. Fedak: co państwo zrobili? Albo bezrobocie, albo umowa śmieciowa albo wyjazd za granicę. Fedak: Wykonaliśmy mnóstwo programów. Za SLD było dwukrotnie więcej bezrobotnych ludzi młodych. Mamy najwyższe wskaźniki zatrudnienia. Zrobiliśmy programy, które umożliwiły młodzieży przekwalifikowanie i wejście na rynek. Wprowadziliśmy zmiany na uczelniach wyższych. Zaproponowaliśmy pakiet - ustawę żłobkową, która zaproponowała zmiany w opiece nad dzieckiem

20.08 - Balicki odpowiada na pytanie Kopacz: Jeśli jest zły zarządzający, trzeba go zmienić. Każdy właściciel instytucji by to zrobił. Nierzadko jednak to nie jest przyczyną błędów zarządzania. Jeśli pacjent wymaga przyjęcia to szpitala, nie patrzy się na limity przyjęć. W kilku województwach, szpitale walczą o zapłatę za nadprzyjęcia. My mówimy - trzeba ustaliś sieć szpitali, zapłata powinna odpowiadać kosztom.

20.05 - Pytanie zadaje minister Kopacz: co Panowie zamierzacie zrobić ze szpitalem, który ma wysokie zadłużenie i ono rośnie? Odpowiada A. Sośnierz: Każdy przykład jest inny. Większość polskich szpitali jest zadłużona. Należy zaanalizować przyczyny. Warto sięgnąć po pozytywne przykłady - tych, którzy sobie radzą z prowadzeniem szpitali. To problem ekonomiczny do analizy.
20.04 - Fedak: system poboru składki zdrowotnej nie załatwia żadnej sprawy. Koszty transakcyjne są ogromne. Chciałabym ustalić jak je pomniejszyć.

20.01 - Balicki na pytanie Fedak:P. Sośnierz nie zrozumiał intencji pytania. Jestem zaskoczony, dlaczego minister rządu pyta o koszt poboru składek. Przestrzegam przed rewolucją w systemie zdrowotnym. Pytanie powinno brzmieć jak lepiej wydawać pieniądze, by dostać za nie taką samą ilość i poziom usług.

19.59 - Fedak: dlaczego system poboru składki jest skomplikowany i kosztowny? Sośnierz: Zawsze byłem za to, żeby zmniejszać podatki. To samo pytanie mógłbym zadać. Postulujemy o likwidacje szeregu funduszy, które pochłaniają same w sobie znaczne pieniądze z funduszy. Przekażemy te pieniądze rodzinom poprzez zmniejszenie podatków.

19.56 - Sośniarz do Fedak: czy będzie pani wspierać projekty, które będą wspierać rodziny? Fedak: polityka prorodzinna była oczkiem w głowie tego rządu: ustawa o wsparciu rodziny, ustawa żłobkowa. Ustawy miały umożliwić rodzinom pracę. Program miał ułatwic zarabianie pieniędzy. W trudniejszych czasach utrzymaliśmy świadczenia rodzinne, ulgę rodzinną i podnieśliśmy je.

19.53 - 3. runda. Należy do polityków. Sośniarz zaczyna. Pytanie do minister Kopacz: dlaczego nie udało się wprowadzić dokumentu ubezpieczenia zdrowotnego, np. takiego jak na śląsku. Kopacz: jeśli wydajemy publiczne pieniądze: podatników i jeszcze pieniądze z UE, musimy mieć pełną wiedzę o ubezpieczonym. Dzisiejsza ustawa, da wiedzę o przebiegu choroby, leczenia. Ta ustawa pozwoli na pełną informację co się dzieje w systemie zdrowia.

19.53 - koniec 2. rundy.

19.51 - Sośnierz: dla pacjenta. Byłem prezesem NFZ, wiem jak trudno zarządzać tą firmą, dlatego proponuję jej likwidację. Należy stworzyć regionalne kasy. Należy uwolnić i zwiększyć decyzyjność w regionie.

19.50 - pytanie do Sośnierz: dlaczego wprowadzać kolejną rewolucję do systemu zdrowia?
19.48 - Kopacz: Robiłam wszystko co mogłam. Rozporządzenie kolejkowe to ulga dla pacjentów. Gdyby funkcjonowało respektowanie przepisów, los pacjentów byłby inny. To nie długość kolejki, ale czas od kiedy pacjent się zapisał i będzie przyjęty jest najważniejszy. Te standardy to bezpieczny czas oczekiwania pacjentów.

19.47 - pytanie do Kopacz: Czy jest lepiej? Na wizytę u okulisty czeka się dłużej? Czy pani stanie przed wyborcami i powie ze jest lepiej?

19.45 - Fedak: pacjenci są namawiani na konkretne leki, które są drogie, ale mają rabaty. W interesie NFZ jest refundować rozsądne koszty lekarstw. Refundacja leków jest ogromną pozycją w budżecie NFZ. Wprowadzona ustawa uporządkuje to. Nakłady na NFZ zależą od rządu. Jak to się stało, że spadły za czasów Balickiego?

19.44 - Pytanie do Fedak: co złego jest w obniżaniu cen leków? Dlaczego są sztywne marże i ceny?

19.43 - Balicki: musimy wprowadzić profilaktyke do szkół. Należy obecność lekarzy w szkołach sfinansować w ramach tego co jest. Pieniądze na te cele są wydawane, ale nie są najlepiej adresowane. Potrzebna organizacja
tych wydatków. Nie potrzeba zwiększyć wydatków NFZ.

19.42 - runda 2. Pytanie do Balickiego. Ile kosztuje wprowadzenie lekarzy do szkół?
19.42 - koniec 1 rundy

19.41 - Kopacz: w waszych czasach tego nie monitorowaliście, więc mówiliście że nie ma kolejek

19.41 - Balicki: ja mówię o życiu

19.40 - Kopacz odpowiada: na podstawie sprawozdań jestem w stanie udowodnić, że czasy oczekiwania w wielu obszarach się skróciły.

19.38 - Balicki odpowiada ws. kolejek: Musimy pokonać oczekiwanie na rejestrację. To wyścig ze śmiercią. W szpitalach nie ma możliwości zarejestrowania się do poradni kardiochirurgicznej.

19.36 - Kopacz: Kolejki są długie. Wiemy, że nie ustawia się kolejka do sklepu, w którym półki świecą pustkami. Oferta jest lepsza. Żeby świadczyć usługi, przyspieszyliśmy kształcenie specjalistów, więcej pieniędzy przeznaczyliśmy na wykonania. Nowe technologie są kosztochłonne.

19.34 - Balicki: Jest wzrost nierówności społecznych. System opieki powinien to rekompensować. Publiczna służba zdrowia powinna być finansowana ze środków publicznych. Pieniądze powinny być ze wzrostu gospodarczego, ściągalności podatków, szarej strefy. Ubezpieczenia dodatkowe to element uzupełniający.

19.32 - Sośnierz: Każde pieniądze można wydać. Istotny jest sposób wydawania. Obojętnie czy rząd będzie taki czy inny, składka będzie rosła. Wzrost nakładów na służbę zdrowia jest b. duży. W planie na rok przyszły prawie 60 mld zł. Jest szereg problemów. Pieniądze powinny być uruchamiane w sposób b. efektywny. Zajmowaliśmy się zadłużeniem szpitali, płacami. Wzrost nakładów - tak.

19.29 - Fedak: Nie zgadzam się, żeby pieniądze przekazywane na służbę zdrowia nie zależały od polityki rządu. Jeżeli rosną płace, rosną nakłady na służbę zdrowia. Wcześniejsze rządy mniejsze sumy przekazywały do NFZ. Za naszych rządów, to jest suma dwukrotnie większa, dzięki działaniom rządu. Nie załatwiliśmy wszystkich problemów. Chcemy uszczelnić system.

19.25 - pierwsze pytanie: Co zrobić by było więcej pieniędzy w służbie zdrowia? Czy podnieść podatki? Czy wszystko może być za darmo?

19.25 - przywitanie gości, wyznaczenie reguł. Debata podzielona na 5 części. W 1 - jedno pytanie dla wszystkich, w 2 dla każdego różne, 3 goście pytają siebie wzajemnie, 4 taka jak 1, 5 podsumowanie. Dopuszczalne dopowiedzenia.

19.25 - rozpoczyna się pierwsza debata przedwyborcza. Prowadzi ją Katarzyna Kolenda-Zaleska, dziennikarka "Faktów". W studiu są obecni: minister zdrowia Ewa Kopacz, minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, były minister zdrowia Marek Balicki oraz były prezes NFZ Andrzej Sośnierz. Nie ma przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości. Dzisiejsze rozmowy będą dotyczyć służby zdrowia i polityki społecznej. Czy w Polsce powinny być wprowadzone obowiązkowe opłaty za wizyty u lekarza? Jakie rozwiązania dla polskiej służby zdrowia zaproponują przedstawiciele PO, PSL, SLD i PJN?

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto