Derby dla Bydgoszczy. SIDEn Toruń - Astoria 72:86

Maciej Łyk
Maciej Łyk
SIDEn Toruń - Astoria Bydgoszcz
SIDEn Toruń - Astoria Bydgoszcz LWfilip
Nie mieli atutów koszykarze SIDEnu w walce z liderem II ligi Astorią Bydgoszcz. W wypełnionej do ostatniego miejsca hali toruńskiego spożywczaka gospodarze ulegli gościom 72:86 (17:21, 18:30, 16:18, 21:17).

Pojedynki derbowe zawsze elektryzowały kibiców obu zespołów i nie inaczej było tym razem. Gospodarze za wszelką cenę chcieli się zrewanżować Astorii za porażkę w pierwszej rundzie, goście natomiast przyjechali do Torunia z wiarą w kolejne ligowe zwycięstwo, pierwsze pod wodzą trenera Jarosława Zawadki.

Pierwsze minuty sobotniego pojedynku należały do gospodarzy, którzy bardzo szybko objęli prowadzenie 8:0. Natychmiast o czas poprosił trener gości, jednak Astoria dopiero kilka chwil później zdobyła pierwsze punkty w tym meczu. Z minuty na minutę gospodarze tracili szybko wypracowaną przewagę, a goście grali coraz pewniej w ataku doprowadzając najpierw do remisu 12:12, a następnie wychodząc na prowadzenie i wygrywając ostatecznie pierwsze 10 minut 17:21.

Druga kwarta to już zdecydowana przewaga Astorii, w szeregach której brylowali Artur Gliszczyński i Łukasz Kuczyński. Bardzo dobrą zmianę dał też Adam Szopiński, który ostatnio notował słabsze występy. Skuteczna gra w ataku (14/20 za 2 pkt) i proste błędy gospodarzy sprawiły, że goście po pierwszej połowie prowadzili już 35:51.

Po przerwie SIDEn zabrał się za odrabianie strat i głównie dzięki punktom Tomaszów Lipińskiego i Becińskiego gospodarze zniwelowali przewagę do 9 punktów (49:58). Po czasie wziętym przez Jarosława Zawadkę wspaniałą grę pokazał Sebastian Laydych, który trafił 4 z 5 prób za 3 punkty i przewaga Astorii ponownie wzrosła do kilkunastu oczek.

Ostatnia odsłona derbowego pojedynku należała co prawda do gospodarzy (21:17), ale nie potrafili oni dogonić świetnie tego dnia dysponowanej Astorii. Kiedy piąty faul popełnił Beciński wiadomo było, że SIDEn tego spotkania nie wygra. Na niewiele zdał się także powrót z drużyny juniorskiej Przemysława Karnowskiego. Wychowanek toruńskiego zespołu, który jak na swój wiek imponuje warunkami fizycznymi (16 lat, 211 cm) nie radził sobie momentami z bydgoskim trio Kuczyński, Szyttenholm i Urbaniak. Szczególnie ten ostatni pokazał kilkakrotnie, że młody torunianin, którym podobno interesują się kluby z zachodu, musi się jeszcze sporo nauczyć. W końcówce gospodarze próbowali jeszcze szybkich fauli, ale Adam Szopiński trafił 3 z 6 osobistych, a doświadczeni gracze Astorii nie pozwolili gospodarzom na szybkie i celne oddawanie rzutów zza linii 6,25 m. Ostatecznie Astoria wygrała to spotkanie 72:86 i zrobiła kolejny krok w stronę awansu do I ligi.

W Toruniu zameldowała się także około 100-osobowa grupa bydgoskich kibiców, którzy przez całe 40 minut prowadzili żywiołowy doping oraz zaprezentowali oprawy godne parkietów ekstraklasy. Po końcowym gwizdku fani czarno-czerwonych wspólnie z zawodnikami świętowali zwycięstwo i skandując: derby są nasze, Astoria derby są nasze z uśmiechem opuszczali halę toruńskiego spożywczaka.

SIDEn Toruń - KPSW Astoria Bydgoszcz 72:86 (17:21, 18:30, 16:18, 21:17)

Astoria: Kuczyński 17, Gliszczyński 15 (3x3), Urbaniak 13 (2), Szyttenholm 7, Robak 2 oraz Laydych 17 (4), Szopiński 12, Rąpalski 2, Baliński 1, Czyżnielewski 0, Bierwagen 0

SIDEn: Lipiński 17 (3x3), Beciński 17 (9 zb.), Bernasiak 11 (2), Bagaziński 4, Tracz 2 oraz Karnowski 7, Fajak 5, Tlałka 4, Grocki 4 (1), Wójcik 1, Fedder 0

Wyniki pozostałych spotkań 24 kolejki II ligi gr.A
Tur Bielsk Podlaski - GKS Korsarz Gdańsk 102:62 (28:16, 25:18, 24:14, 25:14)
Harmattan Gniewkowo - ŻTS Nowy Dwór Gd. 72:64 (15:18, 16:18, 23:15, 18:13)
Norgips Piaseczno - SKK Siedlce 95:86 (20:29, 29:20, 14:19, 32:18)
TS Żuraw Gniewino - MTS Basket Kwidzyn 84:77 (28:17, 11:29, 18:20, 27:11)
Żyrardowianka Żyrardów - Inter Parts AZS UWM Olsztyn 96:70 (26:17, 23:30, 26:12, 21:11)
Asseco Prokom 3 Gdynia - Legia Warszawa 75:66 (33:20, 19:13, 14:21, 9:12)
OSSM PZKosz Sopot - OSSM PZKosz Warszawa (przełożony na 25-03)