Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dialog Usystematyzowany oczami młodych liderów

Weronika Wyrębska
Weronika Wyrębska
O roli i znaczeniu dialogu usystematyzowanego dla społeczeństwa obywatelskiego porozmawiam z Panem Sylwestrem Śmiechem oraz Panem Maciejem Bartoszykiem - Liderami Polityki Młodzieżowej

Informacje o moich rozmówcach:

Sylwester Śmiech – Doktorant Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Asystent Społeczny Posła na Sejm RP Jana Łopaty, Pełnomocnik Marszałka ds. Młodzieży w Województwie Lubelskim, Redaktor Lublin.com.pl, Członek tymczasowy Forum Młodych Dyplomatów, Ambasador Dialogu Usystematyzowanego PROM.

Maciej Bartoszyk - Ambasador Kariery UE, członek tymczasowy Forum Młodych Dyplomatów, Ambasador Dialogu Usystematyzowanego.

1. Dlaczego panowie zainteresowali się angażowaniem w promocję dialogu usystematyzowanego?

Sylwester Śmiech - Droga Pani Redaktor, podczas swej aktywności społecznej i obywatelskiej bardzo często mam okazję współpracować z aktywnymi i zaangażowanymi młodymi ludźmi, którzy posiadają ogromny i wartościowy potencjał. Jest to bardzo ważne, aby te młode, ambitne osoby mogły czuć się odpowiedzialnymi współgospodarzami swoich wsi, miast, gmin, powiatów oraz województw. Wspólnie z wieloma młodymi osobami staramy się ograniczyć ten krzywdzący stereotyp osób młodych obojętnych i niezaangażowanych w życie swej ojczyzny. Jestem przekonany, iż poprzez aktywne wspieranie idei dialogu usystematyzowanego można wykorzystać pozytywne i wartościowe pokłady energii, które drzemią w młodych polkach i polakach. Zawsze miałem świadomość ogromnej ambicji i wartości osób młodych zaangażowanych- to motywowało i motywuje moją aktywność i zainteresowanie działalnością społeczną.

Maciej Bartoszyk - Odkąd sięgam pamięcią zawsze interesowało mnie to co dzieje się wokół nas. Szczególne zasługi przypisuję w tej materii, mojej wychowawczyni z czasów gimnazjum, Pani Joannie Majdańskiej, którą w tym miejscu pragnę gorąco pozdrowić. Dzięki ciekawemu sposobowi prowadzenia zajęć z WOS-u moje początkowe zainteresowanie tematem aktywności społecznej stopniowo rosło. Poprzez śledzenie codziennych serwisów informacyjnych aż do zaangażowania się w szereg projektów skierowanych dla młodzieży w tym dialogu usystematyzowanego.

2. Czy panowie czują się młodzieżowymi politykami?

Sylwester Śmiech - Odnosząc się trochę do wypowiedzi mojego przedmówcy: otóż opinia w sprawie polityków jest bardzo podzielona, nie chciałbym tu niepotrzebnie generalizować. Znam wielu polityków, którzy nawet w naszym województwie maja nieposzlakowaną opinię społeczną i cieszą się ogromnym autorytetem, jak np. Poseł Jan Łopata, z którym mam zaszczyt współpracować czy Europoseł Krzysztof Hetman. Mógłbym wymieniać tak wielu liderów, którzy moim zdaniem są niewątpliwie mężami stanu. Znam niestety również takich polityków, którzy w swej aktywności politycznej bazują na skandalu i agresji. Zgadzam się z tą opinią, iż konsekwentnie w poczuciu najgłębszej odpowiedzialności należy dokładać starań, aby budować autorytet i zaufanie do polityków. Aby polityka utożsamiała się z roztropną troską o dobro wspólne- nie z agresją i bezproduktywnymi podziałami. Natomiast, czy ja czuje się politykiem? Raczej nie, ale pozwólmy to zweryfikować czytelnikom wywiadu.

Maciej Bartoszyk - Rankingi zaufania do poszczególnych zawodów wskazują na bardzo niskie notowania polityków, stąd określanie się tym mianem często spotyka się z niechęcią i nieufnością. Sądzę, że dzięki pracy u podstaw, zaangażowaniu w szereg projektów młodzieżowych, a przede wszystkim zwykłej, codziennej, uczciwej pracy na rzecz regionu i swoich małych społeczności (szkoły,uczelnie, osiedla) możemy zmienić obraz osób zajmujących się działalnością publiczną. Tak aby słowo polityk, brzmiało dumnie, a nie było powodem do wstydu. Równie ważną kwestią jest odwaga i śmiałość w realizowaniu własnych projektów. Aby nie być gołosłownym chciałbym dodać, że byłem pomysłodawcą oraz jednym z inicjatorów akcji nadania imienia Żołnierzy Wyklętych jednemu z rond w Tomaszowie Lubelskim oraz kandydowałem do Rady Miasta Tomaszów Lubelski w wyborach samorządowych w 2014 roku.

3. Jak oceniają państwo świadomość i zainteresowanie młodzieży dialogiem usystematyzowanym w waszym regionie?

Sylwester Śmiech - Świadomość i zainteresowanie młodzieży dialogiem usystematyzowanym jest bardzo zróżnicowane. Znam grupy młodzieży, gdzie to zainteresowanie niestety jest niewielkie. Znam również takie organizację i regiony, gdzie zainteresowanie dialogiem usystematyzowanym, aktywnością młodzieży w debacie publicznej, partycypacją społeczną jest ogromne. Wspaniałym przykładem aktywności młodzieżowej jest Młodzieżowa Rada Miasta Lublin, z którą współpracuję, ta organizacja prezentuje jak najwyższe standardy polityki młodzieżowej. Młodzi liderzy m.in. tacy jak Tomasz Palmi, Kacper Szymczak, Patrycja Gliwka, Justyna Opoka, Elżbieta Gabryel, Dominika Rejdak i wiele innych- nie sposób tu wymienić wszystkie takie osoby, które skutecznie kreują i wspierają aktywność młodzieży w regionie. To dla mnie ogromne wyróżnienie, iż mogę mieć udział w tym procesie wspierania aktywności młodzieżowej. Jednak to zainteresowanie dialogiem młodzieżowym jakie dziś mamy nie jest wystarczające, musimy dołożyć wszelkich starań, aby było ono obecne również w małych miasteczkach, wsiach tam również jest dużo wartościowych i cennych osób, które powinniśmy aktywnie wspierać i promować oraz zachęcać do zainteresowania się sprawami publicznymi.

Maciej Bartoszyk - Niestety świadomość i zainteresowanie młodzieży dialogiem usystematyzowanym w moim regionie jest niewielkie, o ile nie znikome. Chciałbym to zmienić, więc czynnie zaangażowałem się w promocję tego projektu.

4. Co możemy zrobić aby rozpowszechnić idee dialogu usystematyzowanego ?

Sylwester Śmiech - Dialog usystematyzowany to rozmowy, obrady, dyskusje między osobami młodymi i decydentami odpowiedzialnymi za kreowanie i tworzenie polityki młodzieżowej oraz zajmującymi się sprawami młodzieży. Natomiast celem dialogu usystematyzowanego jest uzyskanie użytecznych rozwiązań, pomysłów, diagnozy potrzeb młodzieży, która jest niezbędna w kształtowaniu polityki młodzieżowej. Musimy wspólnie poprzez edukacje, kulturę, oraz roztropny i rzeczowy sposób prowadzenia debaty publicznej wspierać zainteresowanie młodzieży sprawami społecznymi. Musimy pamiętać, iż nasza wspólna ojczyzna będzie taka, na jaką zapracujemy.

Maciej Bartoszyk - Przede wszystkim należy zacząć od siebie. Aby dobrze pełnić tę funkcję, niewątpliwie należy zrozumieć powagę i ważność swej funkcji. Nie można z optymizmem patrzeć w przyszłość, gdy coraz więcej młodych osób nie czuje odpowiedzialności za własny kraj. Nie chciałbym zabrzmieć patetycznie, ale musimy to zmienić. A reprezentowanie dialogu usystematyzowanego i zachęcanie rówieśników do partycypacji w codziennym życiu społecznym i politycznym kraju uważam za naszą główną powinność. Najpierw świadomość, potem aktywność.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto