Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dies Natalis Copernici - rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
Michał Juszczakiewicz - reżyser i producent filmu „Tajemnica kodu Kopernika".
Michał Juszczakiewicz - reżyser i producent filmu „Tajemnica kodu Kopernika". Łukasz Kołtacki
Z okazji 536. rocznicy urodzin astronoma Muzeum Okręgowe wraz z Towarzystwem Miłośników Torunia zaprosiło mieszkańców na prapremierę filmu Michała Juszczakiewicza pt. „Tajemnica kodu Kopernika".

W związku z przypadającą na 19 lutego 536. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, przy współpracy z Towarzystwem Miłośników Torunia, licznie przybyli mieszkańcy miasta obejrzeli film dokumentalny Michała Juszczakiewicza pt. „Tajemnica kodu Kopernika". Materiał przedstawił szczegółowy przebieg badań w związku z poszukiwaniem grobu astronoma. W Muzeum Okręgowym w Toruniu uroczyste obchody kolejnych rocznic urodzin Mikołaja Kopernika organizowane są nieprzerwanie od 46 lat.

Michał Juszczakiewicz - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, dziś reżyser i jednocześnie producent towarzyszył z kamerą uczonym, biorącym udział w poszukiwaniach grobu słynnego toruńskiego astronoma. Polacy kojarzą go jednak przede wszystkim jako prezentera popularnego programu "Od Przedszkola do Opola", który prowadził w latach 1993-2007. Postacią Mikołaja Kopernika interesował się od dzieciństwa. Gdy dowiedział się, że poszukuje się osoby do dokumentowania przebiegu badań bez zastanowienia podjął się tej roli. Jeszcze wtedy nie był świadomy, że spełni się jego marzenie - odnalezienie grobu wielkiego astronoma.

Badania miały miejsce na terenie bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku, a także w laboratorium uniwersytetu w szwedzkiej Uppsali. Pierwszą i jednocześnie nieudaną próbę odnalezienia grobu datuje się na rok 1802. Kolejne miały miejsce w 1909 oraz 1939 roku. Dzień przed rozpoczęciem II wojny światowej szczątków poszukiwali Niemcy, a po zakończeniu działań wojennych również Rosjanie.

Wszystkie te przedsięwzięcia nie przyniosły spodziewanych rezultatów. W 2004 roku, dzięki biskupowi dr. Jackowi Jegierskiemu z kurii warmińskiej, zespół badawczy z Instytutu Antropologii i Archeologii Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku - pod kierunkiem prof. Jerzego Gąssowskiego podjął się kolejnej próby odnalezienia miejsca pochówku Mikołaja Kopernika. Astronom opiekował się jako kanonik ołtarzem św. Krzyża, dlatego było to miejsce rozpoczęcia poszukiwań - wskazane jednocześnie przez historyka i badacza biografii Kopernika z Olsztyna - dr. Jerzego Sikorskiego.

W roku 2005 archeolodzy dokonali odkrycia fragmentów kości starszego mężczyzny. Nikt nie miał pewności, że odnaleziona czaszka należy do astronoma. Zapoczątkowało to badania nad jego genealogią i poszukiwania żywych jak i zmarłych krewnych, jednak bez większych osiągnięć. Przełomem stało się odkrycie włosów w księdze znajdującej się dziś w Uppsali, którą Kopernik miał w swych rękach przez ponad 20 lat. Badania materiału genetycznego pochodzącego z włosów oraz czaszki odnalezionej we Fromborku dały jednoznaczny wynik - czaszka należy do Mikołaja Kopernika.

Po projekcji filmu odbyła się panelowa dyskusja w związku z odnalezieniem, ekshumacją i identyfikacją szczątków. Prócz samego reżysera filmu udział wzięli m.in.: prof. Jerzy Gąssowski, ks. biskup dr Jacek Jezierski, dr Jerzy Sikorski oraz prof. Władysław Duczko - pracownik Akademii Humanistycznej im. Gieysztora w Pułtusku oraz uniwersytetu w Uppsali. Obecny był także prof. Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie, który nadzorował badania nad uzyskaniem DNA z odnalezionego kośćca. O rekonstrukcji twarzy Kopernika opowiedział inspektor Dariusz Zajdel z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Uroczystość uświetnił występ istniejącego od 1981 roku zespołu instrumentów dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego ARS NOVA. Zespół ten specjalizuje się w muzyce europejskiej XIII – XVI wieku, jego repertuar obejmuje m.in. Rękopis Jana z Jasiennej (ok. 1400 rok) czy dzieła Mikołaja z Radomia (ok. 1420 rok).

Mikołaj Kopernik zmarł w 1543 roku w wieku 70 lat. Pochowano go pod podłogą archikatedry we Fromborku. Dokładne miejsce pochówku przez pięć wieków było zagadką, nikt bowiem nigdy nie oznaczył tego miejsca. Jego najważniejszym dziełem jest De revolutionibus orbium coelestium – O obrotach sfer niebieskich. Jego teoria heliocentryzmu, nazywana niekiedy przewrotem kopernikańskim stanowi jedną z najważniejszych rewolucji naukowych w dziejach ludzkości. Była także powodem wielkiego przewrotu w nauce i zmianie ówczesnego światopoglądu. W 1828 dzieło zwolnione z Indeksu Ksiąg Zakazanych.

Oficjalna strona internetowa filmu
http://www.copernicuscodemystery.com

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto