Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dieta Dukana - najpierw odchudzi, później zabije?

Justyna Drozdecka
Justyna Drozdecka
User:FriedC/Public domain
"Dieta" to określenie programu żywieniowego, dzięki któremu pozbędziemy się zbędnych kilogramów i zachowamy zdrowie. Niestety, nie w każdym przypadku.

W 1975 r. Pierre Dukan, szukając przyczyn otyłości, opracował dietę, która w ostatnich latach pobija wszelkie rekordy na całym świecie. Stosują ją osoby młodsze i starsze - zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Cały szkopuł tkwi jednak w tym, że zdecydowana większość tych osób cieszy się zgubionymi kilogramami, nie zdając sobie sprawy z grożących ich zdrowiu następstw.

Zasadą diety dr Dukana jest spożywanie (przynajmniej w pierwszej fazie) wyłącznie potraw wysokoproteinowych. Jak najbardziej białko jest potrzebne do funkcjonowania organizmu. Niestety ilości spożycia, jakie proponuje pan Dukan są o wiele za duże.

Podczas stosowania Protalu wyłącza się całkowicie węglowodany, które przecież też są ważne. W 2010 roku francuski lekarz Jean Michel Cohen jako pierwszy zauważył możliwość wystąpienia problemów zdrowotnych po stosowaniu diety proteinowej. Stwierdził wówczas, że "Dukan" może spowodować dysfunkcje sercowo-naczyniowe, kamicę nerkową, wzrost poziomu cholesterolu, a nawet... raka piersi.

Twórca diety wytoczył Cohenowi proces o zniesławienie, ale przegrał go. Sąd uznał, że w słowach Jeana Michela Cohen'a nie było oszczerstw. Ludzie wciąż jednak są ślepi na przedstawiane dowody i z dumą prezentują coraz szczuplejsze sylwetki - Pierre Dukan, przy odpowiednim wsparciu mediów, zarobił niebotyczne sumy pieniędzy, które ludzie zapłacili za swoją naiwność. Książka "Nie potrafię schudnąć" została sprzedana w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie.

Jak jest naprawdę? Badania naukowe dowodzą, że nadmiar białka faktycznie może powodować spustoszenie w organizmie. Przede wszystkim zwiększone spożycie białka bardzo obciąża nerki. Uczeni zauważyli, że białko zwierzęce, zdecydowanie podwyższa ryzyko tworzenia się kamieni w układzie moczowym.
Podobnie w przypadku wymienionego przez Cohena raka piersi - okazuje się, że ten nowotwór zbudowany jest z białka i krzemu. Nadmiar białka może przyczynić się także do odwapnienia kości - kobiety stosujące protal są bardziej podatne na wystąpienie osteoporozy.

Kolejnym zagrożeniem może być upośledzenie pracy układu nerwowego - przy "przedawkowaniu" protein dochodzi do wyraźnego upośledzenia pracy mózgu. Zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na białko, wcale nie jest wysokie. Dzisiejszy model żywienia człowieka i tak przekracza dozwolone normy, czego skutkiem są coraz częściej występujące choroby cywilizacyjne - cukrzyca, zawały serca, miażdżyca, nowotwory.

Jak więc zrzucać zbędne kilogramy? Przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe, po pierwsze - jeść mało, ale często. Organizm szybciej przyswaja, oraz spala mniejsze porcje, które są dostarczane w krótszych odstępach czasu. Po drugie - mniej tłuszczu, więcej zbóż, warzyw i owoców. Po trzecie - ruch i aktywność! Najlepiej działa dieta, w której nie odmawiamy sobie niczego, nie jesteśmy głodni i jemy to, co lubimy, a nie to, co musimy. Jeśli natomiast otyłość jest duża i występują jakiekolwiek schorzenia, najlepiej udać się do dietetyka, który ułoży program, nie powodujący pogorszenia stanu zdrowia. Warto też pamiętać, że przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu redukującego wagę należy wykonać komplet podstawowych badań.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto