Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla nas dziewictwo jest bezcenne... Muzułmanki na studiach

Justyna Rut
Justyna Rut
Strój kąpielowy muzułmanki w Czarnogórze.
Strój kąpielowy muzułmanki w Czarnogórze. Justyna Rut
Studia są dla nich jedną z niewielu szans na zasmakowanie wolności. Jak wygląda życie studenckie muzułmanek poza granicami ich krajów? Czy chodzą na piwo? Dlaczego nie korzystają z pływalni? Jak ratują honor rodziny, gdy stracą dziewictwo?

Kobieta w Islamie. Czy studia są dla muzułmanek jedyną szansą na odrobinę wolności?
Koran szczegółowo określa zakazy i nakazy dotyczące życia religijnego muzułmanów. Pozycja kobiety w Islamie jest silnie uzależniona najpierw od jej rodziny, a później męża. Godność muzułmanki może naruszyć nawet kontakt z obcymi mężczyznami na ulicy czy w autobusie. Najważniejszą wartością dla młodej niezamężnej dziewczyny jest dziewictwo, ponieważ jego utrata przed małżeństwem godzi w honor rodziny.

Islam nie ogranicza jednak roli kobiety tylko do domowych obowiązków, ale pozwala także na zdobywanie wykształcenia. Korzysta z tego wiele młodych dziewcząt, ponieważ wyjazd z kraju arabskiego na zagraniczne uniwersytety staje się często jedyną szansą zasmakowania większej wolności, poznania bardziej swobodnego stylu życia.

- Muzułmanki są dużo bardziej powściągliwe, ale nie wszystkie, bo te, które miały okazję wyjechać na przykład na studia i mieć kontakt z inną kulturą, zachowują się zupełnie inaczej, często same nawiązują rozmowę - stwierdza Patryk Świątek, student III roku geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zajęcia na studiach i zasady islamu. Czy zawsze można je pogodzić?
W waszym kraju odmienność obcokrajowców często jest źle przyjmowana -
wypowiada się pragnąca zachować anonimowość studentka, która przyjechała do Polski z Arabii Saudyjskiej. Polacy często nie reagują przychylnie już na sam strój muzułmanek, które muszą nawet w czasie upałów zakrywać ciało i głowę.

Na uczelniach studentki z krajów arabskich realizują ten sam program, nawet jeśli przyjechały wyłącznie na krótką wymianę. Nie bierze się pod uwagę, że ich religia nakłada im pewne ograniczenia mogące utrudniać udział we wszystkich zajęciach.

- Musiałam zrezygnować z wyjść na basen w czasie wychowania fizycznego. Przychodząc w takim stroju, jaki jest zgodny z zasadami mojej religii i który zakładam na plaży w moim kraju, zostałabym wyśmiana - opowiada Samira, która musiała zamienić zajęcia z pływania na ćwiczenia korekcyjne.
Czy studentki muzułmanki imprezują?
Życie studenckie kojarzy się nie tylko z studiowaniem, ale także z licznymi imprezami. Islam zabrania jednak spożywania alkoholu, a także sytuacji, kiedy kobieta może znaleźć się zbyt blisko innych mężczyzn. - Czasami, ale bardzo rzadko, zdarza mi się wieczorem spotkać się ze znajomymi. Nigdy nie wybieram jednak dużych klubów, tylko mniejsze lokale, gdzie można usiąść, porozmawiać i wypić bezalkoholowe piwo - twierdzi Samira.

Nie wszystkie muzułmanki rezygnują z odrobiny wolności, jakie stwarza im wyjazd z kraju i brak kontroli ze strony rodziny. - Moja siostra wyjechała na studia do Londynu i całkowicie straciła głowę dla jednego mężczyzny. Musiałam pożyczyć jej pieniądze na zabieg hymenoplastyki. Dla nas dziewictwo jest bezcenne, a gdy kobieta traci je przed małżeństwem staje się zwykłym śmieciem. Nie mogłam dopuścić do zniszczenia honoru mojej rodziny, więc dałam jej pieniądze na zabieg - opowiada studentka z Arabii Saudyjskiej, która studiuje w Krakowie już trzy lata.

Jak Polacy traktują muzułmanki?
- Nie narzekam na zachowanie Polaków, bo wiem, że oni też czują się "inni", gdy przyjeżdżają do mojej ojczyzny. Najbardziej drażni mnie jak przy trzydziestostopniowym upale ktoś pyta mnie, czy nie jest mi gorąco w tym hidżabie i sugeruje zdjęcie go.

Denerwujące są także stwierdzenia koleżanek ze studiów, o tym jak mi dobrze, że nie muszę robić rano fryzury. Mam zakryte ciało i włosy, ale to nie znaczy, że się nie myję i nie czeszę - nie ukrywa żalu za złośliwe uwagi Samira.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto