Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto odwiedzać Warszawskie Targi Książki?

Monika Półbratek
Monika Półbratek
Warszawskie Targi Książki, maj 2010 r.
Warszawskie Targi Książki, maj 2010 r.
W maju 2010 roku odbyły się 55. Warszawskie Targi Książki - jedna z najstarszych tego rodzaju imprez w Europie. Dlaczego warto je odwiedzać każdego roku i jakich atrakcji można się wówczas spodziewać?

Międzynarodowe Warszawskie Targi Książki odbywają się corocznie w maju, w Pałacu Kultury i Nauki. Jest to wydarzenie wielkiej rangi, gdyż do stolicy przyjeżdżają wydawcy z całego świata. Ich stoiska można oglądać przez trzy dni, od piątku do niedzieli. Jednak targi rozpoczynają się już w czwartek. Wtedy Pałac Kultury i Nauki jest zamknięty dla zwiedzających, a otwarty jedynie dla ludzi z branży. Podczas targów można nabyć, oczywiście oprócz książek, również rozmaite bibeloty i artykuły, które świetnie nadają się na różnego rodzaju prezenty okazjonalne, np. biżuterię, ręcznie robione figurki, obrazy, kalendarze, ozdobne bruliony czy pamiętniki, fiszki do nauki języków obcych, plakaty, gry planszowe, audiobooki itp.

Każdego roku Targi Książki w Warszawie mają inny temat przewodni. W 2009 roku najistotniejszym wydarzeniem podczas targów była konferencja poświęcona XV rocznicy przystąpienia Polski do Rady Europy. W maju 2010 roku tematem przewodnim była twórczość jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, Fryderyka Chopina. Było to związane z obchodzoną w tym roku, dwusetną rocznicą jego urodzin. Jakie inne atrakcje tegorocznych targów wydały się najbardziej interesujące dla uczestników?

- Moim zdaniem najciekawsza była konferencja poświęcona książce elektronicznej oraz kącik e-czytników na piętrze, MTK Ars Fantastica i imprezy związane z obchodami Roku Chopinowskiego - mówi jedna z fanek tego wydarzenia, Katarzyna Chruścicka.

Administratorzy poświęconej Warszawskim Targom Książki grupy na Facebooku motywują zainteresowanie zwiedzających możliwością osobistego przetestowania nowych zdobyczy techniki, głównie czytników ebooków.

- Wiele osób zainteresowanych było Forum Nowych Technologii i prelekcjami o ebookach, czytnikach i audiobookach. Zwiedzający byli zadowoleni z możliwości odwiedzenia stoisk z tymi cudami techniki i własnoręcznego sprawdzenia urządzeń. Zadowolone były także dzieciaki, gdyż w kąciku w Muchomorkowie wiele się działo. Czytelnicy chętnie odwiedzali też
wystawę Józefa Wilkonia. Zainteresowani wzięli udział w spotkaniach z autorami: Joanną Szczepkowską, Hanną Krall, Władysławem Bartoszewskim.

W opisie utworzonej na Facebooku grupy, zrzeszającej wielbicieli targów, można przeczytać: „Warszawskie Targi Książki to impreza dla wszystkich, którzy mają swój udział w tworzeniu i obiegu książki: autorów, wydawców, poligrafów, księgarzy, bibliotekarzy, także tych, którzy książkę promują, szczególnie zaś dla czytelników”. Trudno się z tym hasłem nie zgodzić, gdyż faktycznie każdy może tam znaleźć coś dla siebie.

Organizatorzy opisywanego przedsięwzięcia przewidują atrakcje nawet dla najmłodszych zwiedzających, których nie można nawet jeszcze nazwać czytelnikami, ponieważ nie potrafią czytać. Rodzice małych dzieci nie muszą się zatem obawiać, że ich pociechy będą się nudzić, podczas gdy oni będą robić zakupy lub uczestniczyć w konferencjach. Wydawnictwa zajmujące się publikowaniem i sprzedażą książek dla dzieci i młodzieży organizują bowiem specjalnie wydzielone i ozdobione kąciki, w których można zostawić swoje dziecko, najczęściej pod opieką kogoś dorosłego. Dzieci zyskują możliwość zabawy, rysowania, kolorowania, grania w różnego rodzaju gry planszowe itp.

- Kącik dla dzieci był bardzo fajny, aż żal mi było, że jestem taka stara, ponieważ chętnie bym cupnęła przy stoliczku, porysowała lub posłuchała bajki czytanej choćby przez panią Krystynę Czubównę. Pamiętam, jak w tamtym roku żal mi było dzieci, zaciągniętych na siłę na Targi, gdzie nie było dla nich spokojnego miejsca. Wielki szacunek do organizatorów WTK, że o to zadbali. - wspomina Katarzyna Chruścicka.

Osoby dorosłe oprócz zakupów i spotkań z autorami mają podczas Targów Książki możliwość wzięcia udziału w specjalnie przy tej okazji organizowanych konferencjach, dyskusjach panelowych. Mogą obejrzeć liczne wystawy. W 2009 roku znalazła się wśród nich między innymi ekspozycja fotografii prof. Zygmunta Baumana, zaś w 2010 roku zachwyt zwiedzających wzbudziła wystawa rysunków i rzeźb autorstwa Józefa Wilkonia.

Wejściówki na targi można nabyć na miejscu lub zakupić je wcześniej w internecie. Jest to dobre wyjście zwłaszcza, gdy pragnie się uniknąć stania w gigantycznych kolejkach, które ustawiają się do obu kas w trakcie weekendu. Do wyboru są bilety jednorazowe lub karnety wielokrotnego wstępu, które uprawniają do wejścia na targi codziennie od momentu ich otwarcia dla zwiedzających. Bilety ulgowe mogą kupować emeryci, renciści oraz młodzież szkolna i akademicka do 26. roku życia.

- Ceny wejściówek nie są wysokie, choć w ostatnich latach bilety znacznie podrożały. Pamiętam, że kiedyś były o ponad połowę tańsze. Mimo wszystko uważam, że warto je kupić i wziąć udział w tej imprezie. Odwiedzam Targi Książki niemal każdego roku, bo można tam kupić książki w niższych cenach. Gdy planuję kupić jakąś książkę, wolę ją kupić taniej na targach, niż w księgarni. Poza tym chodzę tam również z nadzieją, iż będę mógł zdobyć autografy ulubionych pisarzy, którzy podpisują nie tylko książki kupowane na miejscu, ale także te, które przynosi się z domu... - stwierdza Marcin z Warszawy.

Wydawnictwa, które rozstawiają swoje stoiska w Pałacu Kultury i Nauki, przewidują zazwyczaj specjalne rabaty dla osób, które kupują książki właśnie podczas targów. Ponadto wielu wydawców urządza w pobliżu swoich stanowisk specjalne spotkania z pisarzami i poetami, których dzieła publikują. Podczas targów można także spotkać wiele znanych osób, np. aktorów, podróżników, prezenterów, dziennikarzy i inne osoby publiczne, które przybywają do Pałacu Kultury i Nauki na zaproszenie wystawców lub jako prywatne osoby zwiedzające. Warszawskie Targi Książki stają się, z roku na rok, coraz bardziej popularne i odwiedza je coraz więcej ludzi mieszkających poza Warszawą.

- Z wykształcenia jestem polonistką, więc jest dość oczywiste, że kocham książki. Zawsze chciałam zostać pisarką. Na Targach Książki w Warszawie byłam już kilka razy i zawsze byłam zachwycona możliwością udziału w tym wydarzeniu. Najbardziej podobała mi się możliwość zobaczenia „na żywo” wielu autorów moich ulubionych powieści, na przykład Katarzyny Grocholi czy Hanny Krall. W tym roku nie mogłam przyjechać na targi, czego bardzo żałuję - opowiada Aneta z Lublina.

Z podobnym entuzjazmem wypowiada się na ten temat pochodząca z okolic Siedlec Ula. - Byłam na Targach Książki już któryś raz z rzędu i cieszę się, że mogłam tu znowu przyjechać. Kupiłam kilka książek, nazbierałam mnóstwo zakładek, długopisów i innych drobiazgów, ale przede wszystkim widziałam wiele znanych osób. Gdy ktoś mieszka w Warszawie na co dzień, to pewnie podchodzi do tego dość obojętnie, ale ja jestem bardzo podekscytowana faktem, że mogę tu zobaczyć, a nawet porozmawiać, z ludźmi, których normalnie widuję tylko na okładkach książek lub w telewizji. Bardzo polecam wzięcie udziału w tym wydarzeniu osobom, które dotychczas nie miały ku temu okazji.

Choć tegoroczne majowe święto książki w Warszawie dobiegło już końca, organizatorzy akcji nie spoczęli na laurach i już teraz pracują nad organizacją tej imprezy w następnym roku. Trwają również rozmowy na temat lokalizacji targów, gdyż z biegiem lat przybywa wystawców i jest wielce prawdopodobne, iż Pałac Kultury i Nauki stanie się zbyt mały, aby zmieścić tam wszystkie stoiska. Stała ekipa osób, która już w tej chwili rozpoczyna starania nad utworzeniem przyszłorocznej imprezy, zaznacza jednak, iż decyzja w tej sprawie zależy przede wszystkim od wystawców.

Wszyscy, którzy nigdy dotąd nie odwiedzili Targów Książki, powinni już teraz zaplanować sobie przybycie na nie, w maju 2011 roku. Wszelkie niezbędne informacje o tej imprezie, jej kronikę oraz program wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Warszawskich Targów Książki: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto