Chroniczne zmęczenie © 123rf
[4/9]

Chroniczne zmęczenie

Wielu pacjentów, którzy przeszli przez Covid-19, zgłasza, że bardzo łatwo się męczy. Jak donosi portal Abczdrowie.pl, może być to powikłanie zapalenia płuc, które występuje nie tylko po zakażeniu SARS-CoV-2.

Do takich wniosków doszedł prof. Angelo Carfi z Kliniki Uniwersyteckiej Gemelii w Rzymie. Naukowcy podkreślają, że infekcje wirusowe są w stanie doprowadzić do przewlekłego zmęczenia, uporczywego bólu lub braku koncentracji.

Ciągle nie są znane wszystkie skutki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Przebieg Covid-19 u każdego wygląda inaczej – wielu młodych ludzi przechodzi chorobę bezobjawowo. Niestety, sporo osób, a przede wszystkim seniorzy, są jednak narażeni na poważny przebieg zakażenia, a nawet na śmierć. Jeszcze mniej wiemy o długofalowych skutkach przejścia Covid-19, chociaż ze świata docierają już różne informacje dotyczące powikłań choroby. Niektóre z komunikatów nie napawają optymizmem – skutki choroby są u niektórych ozdrowieńców widoczne nawet kilka miesięcy po zakażeniu.

Najnowsze wiadomości

reklama