Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Dziedzictwa w Rudzie Śląskiej

Redakcja
W centrum Kochłowic
W centrum Kochłowic
Już po raz 17 na przełomie września i października odbyły się w Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa, przebiegające tym razem pod hasłem "Zabytkom na odsiecz. Szlakiem grodów, zamków i twierdz". Tradycyjnie też odbyły się Górnośląskie Dni Dziedzictwa 2009.

Bogaty był program imprez na terenie Rudy Śląskiej i okolic, zaoferowany przez kochłowickie Stowarzyszenie Genius Loci wraz z partnerami. Były to głównie wycieczki. Spacer po centrum Kochłowic, ze zwiedzaniem kościołów Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej z Lourdes zrealizowali Marcin Jarząbek i Marcin Smierz. Ciekawą przeszłość średniowiecznego gródka stożkowego nad Kochłówką, obecnie w Bykowinie, pokazał, zakochany w nim, Przemysław Noparlik. On też poprowadził spacer historyczny po Nowym Bytomiu - śladem trzech wież ciśnień, do kościoła świętego Pawła i wielkiego pieca Huty Pokój

Marcin Jarząbek prezes Genius Loci oprowadzał również po Hugobergu na pograniczu kochłowicko – świętochłowickim. Na Wzgórzu Hugona leży bowiem wiekowa kopalnia węgla kamiennego Polska-Wirek, kiedyś Nowy Wirek, a cofając się daleko w przeszłość: Hugo, Zwang i Hugo-Zwang. - Dziś to teren mocno zdewastowany, ale w zaroślach kryją się ciekawe obiekty twierdzi Marcin - resztki przedwojennego lotniska, betonowe pozostałości po niemieckich stanowiskach obrony przeciwlotniczej, ślady okopów, które na rozkaz Rosjan, spodziewających się cofnięcia frontu, kopała miejscowa ludność w lutym i marcu 1945 roku. No i ciekawa roślinność, z pomnikową wierzbą kruchą na czele, przy smutnych pozostałościach ścieżki edukacyjnej. Nieopodal chaszcze kryją grotę, w której ponoć urywali swe skarby najsłynniejsi śląscy zbójnicy, Eliasz i Pistulka.

Eugeniusz Czogała zaprowadził miłośników militariów do schronu bojowego nr 75, należącego we wrześniu 1939 roku do "Grupy Bojowej Kłodnica – Kochłowice". Stanowił on ważny element górnośląskiej "Linii Maginota", która jak francuska linia obronna, nie spełniła swojego celu, gdyż Niemcy obeszli bokami potężny pas umocnień.

Głównym momentem GDD był wykład doktora Jerzego Gorzelika pt. "Architektura przemysłowa na Górnym Śląsku", połączony z wystawą fotograficzną "Ocalić od zapomnienia", otwartą w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka. Odbyła się również wycieczka rowerowa na trasie Kochlowice – Chudów do rekonstruowanego zamku.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto