Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Ziemi po raz 10. w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Jolanta Zawisza z Miejskiego Centrum Kultury organizuje Dni Ziemi w Ostrowcu Świętokrzyskim od 10 lat.
Jolanta Zawisza z Miejskiego Centrum Kultury organizuje Dni Ziemi w Ostrowcu Świętokrzyskim od 10 lat. Krzysztof Krzak
Piątek, 10 maja 2013 roku, był kontynuacją odbywających się po raz 10. w Ostrowcu Świętokrzyskim Dni Ziemi zorganizowanych przez tutejsze Miejskie Centrum Kultury z Jolantą Zawiszą na czele. Nad Kamienną gościł Pieniński Park Narodowy.

Tak naprawdę bowiem ostrowieckie Dni Ziemi rozpoczęły się już w środę pokazem filmu "Z wizytą w Pieninach i Gorcach" oraz przeglądem filmów dokumentalnych zrealizowanych przez krakowski ośrodek TVP pod wspólnym tytułem "Dziedzictwo kulturowe Pienin". Tego też dnia przeprowadzono konkurs wiedzy o Pieninach zorganizowany przez MCK i ostrowiecki oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Wzięło w nim udział 109 uczestników. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło właśnie podczas piątkowej gali. W kategorii szkół gimnazjalnych wygrała Alicja Dziubińska z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zaś wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Piotr Kryza (Zespół Szkół nr 3). Otrzymali oni między innymi weekendowy pobyt dla dwóch osób w Szczawnicy.

Tego dnia już od godzin porannych miłośnicy turystyki i gór mogli uczestniczyć w sali kina Etiuda w multimedialnych wykładach Macieja Szajowskiego, starszego specjalisty ds. edukacyjnych w Pienińskim Parku Narodowym, rodem z Puław, absolwenta filozofii KUL, od 18 lat związanego z Pieninami oraz Barbary Węglarz, dyrektora, kustosza i etnografa Muzeum Pienińskiego oraz spotkać się z muzykiem ludowym z Krościenka, Janem Kubikiem, specjalistą od cyfrowania... portek. Natomiast w galerii Biura Wystaw Artystycznych odbyły się warsztaty haftu pienińskiego poprowadzone przez onegoż Jana Kubika, a także malarstwa na szkle pod kierunkiem Anny Madei i rzeźby w masie solnej, które poprowadziła z kolei Monika Ziemianek - Tylmanowa z Krościenka.

Wieczorem w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w towarzystwie i przy akompaniamencie kapeli ludowej Jana Kubika odbyła się prezentacja dwóch wystaw Macieja Szajowskiego: "W Pieninach" i "Pienińscy gazdowie". Można było podziwiać obrazy wykonane na szkle przez Annę Madeję i haftu Zofii Drążkiewicz ze Szczawnicy. Artyści byli do dyspozycji zwiedzających podczas całego wernisażu, podczas którego można było również skosztować regionalnych przysmaków z oscypkami, serami, ciastami, podpłomykami, łącką śliwowicą i gruszkówką na czele. Nie obyło się również bez gratulacji i słów podziękowań ze strony Prezydenta Miasta, Jarosława Wilczyńskiego i dyrektor MCK, Elżbiety Baran dla Jolanty Zawiszy, która od dziesięciu lat swoją inwencją sprawia, iż Dni Ziemi nieodmiennie przyciągają tłumy gości.Dyrektor Elżbieta Baran, przy okazji jubileuszowych Dni Ziemi pokusiła się o liczbowe podsumowanie jednej ze sztandarowych imprez kierowanej przez siebie instytucji. - To 14 polskich parków narodowych, których najważniejsze walory zostały przedstawione podczas Dni Ziemi - mówiła dyrektor Baran. - 13 tysięcy kilometrów przejechanych przez organizatorów z Miejskiego Centrum Kultury w celu podpisania umów i przywiezienia eksponatów, 30 filmów przyrodniczych, krajoznawczych i etnograficznych wyświetlonych na ekranie kina Etiuda, 27 wystaw fotograficznych, 32 wykłady multimedialne, 11 kiermaszów rękodzieła i sztuki ludowej z udziałem ponad 200 twórców z całego kraju, 4 konkursy wiedzy o polskich górach, ponad 500 artystów występujących podczas koncertów towarzyszących Dniom Ziemi, 13 tysięcy młodych widzów ostrowieckich szkół na seansach, wykładach i pokazach oraz kilkunastotysięczna publiczność na koncertach w kinie, parku czy na terenie Ostrowieckiego Browaru Kultury...

Kolejne atrakcje związane z Pieninami czekają na ostrowczan w sobotę. Od godziny 14 po ostrowieckim stawie pływać będą pienińscy flisacy. O godzinie 16 na scenie miejskiego amfiteatru wystąpi zespół Pieśni i Tańca "Pieniny"; o 17 Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy przedstawi sztukę regionalną w 5 aktach "Wesele góralskie", a na zakończenie, o 20.30 wystąpią Turnioki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto