Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dniem i nocą walczyli z cyberprzemocą

Tomasz Mazur
Tomasz Mazur
Zajęcia z filmowcami
Zajęcia z filmowcami Tomasz Mazur
Wyjazd na wyspę Wolin, warsztaty organizowane przez młodzież dla uczniów, nauczycieli, rodziców, kursy e-learningowe, happening, debata i wreszcie efekt końcowy, czyli reportaż. Wszystko w ramach projektu "Społeczeństwo obywatelskie w oku kamery" realizowanego przez uczniów z Radomska.

Pierwsze działania młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku rozpoczęła już w październiku 2009 r. Wówczas pięciu szkolnych liderów wzięło udział w warsztatach zorganizowanych na wyspie Wolin. W zajęciach uczestniczyli także uczniowie z siedmiu innych szkół z Polski, m.in. z Pułtuska, Chocenia czy Wrocławia. Przez pierwsze trzy dni młodzież przeszła szkolenie z członkami Amnesty International. Tematem zajęć były zagadnienia praw człowieka, antydyskryminacji, stereotypów.

Dwa kolejne dni obfitowały w wielogodzinne zajęcia z kamerą, montaż, zaznajomienie się od podszewki z zasadami prowadzenia kampanii społecznej i stworzenie własnego filmu. Jak mówi jedna z uczestniczek Aleksandra Kuliś-wyjazd na warsztaty był dla niej nie tylko szansą poznania wielu wspaniałych ludzi, ale także podszkolenia się w sprawach praw człowieka, kwestii kampanii społecznej oraz montażu. Z pewnością młodzi na długo pozostawią w pamięci chwile spędzone nad samym morzem.

Dniem i nocą walcz z cyberprzemocą

Po powrocie z warsztatów młodzież przystąpiła do zajęć w szkole. Pierwszym zadaniem było opracowanie tematu lokalnej kampanii społecznej. Realizatorzy projektu, członkowie SKE "Młodzież dla Europy"zdecydowali się na walkę z cyberprzemocą. Na jednym ze spotkań ustalono hasło przewodnie: "Dniem i nocą walcz z cyberprzemocą", które w niedługim czasie zyskało pogłos w mediach, w szkole i lokalnym środowisku.

Młodzież kontynuowała także kursy e-learningowe z zakresu prowadzenia kampanii społecznej, tworzenia reportażu i filmu dokumentalnego. Możliwość wzięcia udziału w niecodziennym kursie mieli także nauczyciele, rodzice oraz samorządowcy. Łącznie przeszkolonych zostało ponad sto osób. Na zajęciach pozalekcyjnych na bieżąco trwała praca nad reportażem.

Niecodzienna zamiana ról

W styczniu grupa realizująca projekt przeprowadziła liczne warsztaty dla uczniów, nauczycieli, rodziców. Tematem przewodnim zajęć była cyberprzemoc oraz prawa człowieka. Szczególnym wyzwaniem okazały się spotkania z nauczycielami, podczas których nastąpiła zamiana ról. Jak mówi prowadząca zajęcia Justyna Krawczyk - Początkowo miałam tremę, ale grupa nauczycieli okazała się doskonałym partnerem do współpracy. Świetnie się bawiłam, mogąc sprawdzić się w roli pedagoga.

Kulminacja działań przypadła na luty 2010 roku. W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu młodzież zorganizowała spotkanie z uczniami, debatę oraz uliczny happening. Uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku poznali główne objawy cyberprzemocy, sposoby postepowania, jak nie stać się potencjalną ofiarą, a w skrajnych przypadkach - gdzie szukać pomocy. W trakcie debaty wypracowany został program działań, jaki podejmie szkoła w celu przeciwdziałania zjawisku przemocy w sieci. Młodzieży szczególnie utkwił w głowie happening, podczas którego przebrani w komputerowe myszki, z transparentami i ulotkami w dłoni, uświadamiali radomszczan, jak chronić siebie i najbliższych przed cyberprzemocą.

Wytężona praca nad reportażem

Pomimo, że na drugą połowę lutego w województwie łódzkim przypadały ferie, uczniowie nie próżnowali. Kilkugodzinne spotkania, nagrywanie scenek, pracochłonny montaż, nie poszły na marne. Efektem końcowym jest reportaż. Oficjalna prezentacja odbyła się już na forum szkoły. W kwietniu zostanie przedstawiony na gali filmowej w Warszawie, podobnie, jak filmy przedstawicieli innych szkół uczestniczących w projekcie.

Tym samym ,trwający od października 2009 roku projekt dobiega końca.-Uczestniczyłam pierwszy raz w takim projekcie. Uważam, że dzięki niemu poznałam swoje nowe możliwości. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które przydadzą mi się w przyszłości - podsumowuje Monika Paul, jedna z uczestniczek projektu.

Honorowy patronat nad kampanią społeczną objęła Prezydent Miasta Radomsko, pani Anna Milczanowska. Patronat prasowy objęły "Tygodnik Lokalny Po Prostu Informacje" oraz "Polskie Radio Łódź".

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizuje Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto