Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do loch 2022. Wnioski w ARiMR będzie można składać szybciej. Kto dostanie 1000 zł do świń?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Kliknij i sprawdź informacje o dopłatach dla rolników >>>
Kliknij i sprawdź informacje o dopłatach dla rolników >>>123fr
Dopłaty do loch, a właściwie do urodzonych przez nie prosiaków mają być przyspieszone. – Komisja Europejska zaakceptowała nasz plan pomocy dla producentów trzody chlewnej - przekazał 2 lutego wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Szybciej, niż pierwotnie zapowiadał resort, zacznie się nabór wniosków o dopłaty do loch. - Wprowadziliśmy zmianę w rozporządzeniu i wnioski będzie można już składać od 15 lutego do końca kwietnia 2022 - zapowiedział Kowalczyk. Kto dostanie 1000 złotych do lochy i jakie są limity? Poznaliśmy szczegóły tego wsparcia.

– Formularz wniosku będzie dostępny na stronie ARiMR i będzie go można składać w formie elektronicznej oraz osobiście w biurach powiatowych ARiMR – wyjaśnia wiceminister Ryszard Bartosik.

Dopłaty 1000 złotych do loch 2022. Dla kogo i kiedy?

- Jeżeli lochy zostaną utrzymane, będzie możliwość wznowienia tej hodowli - uważa Henryk Kowalczyk i tak zapowiadał na początku grudnia ubiegłego roku pomoc w wysokości ok. 1000 zł do lochy. - Sposób przeliczenia będzie na urodzone prosięta, za 10 urodzonych prosiąt 1000 zł.

Z programu pomocowego skorzystać mają rolnicy utrzymujący lochy i produkujący prosięta

  • urodzone w gospodarstwie rolnym od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r.,
  • których oznakowanie zostało lub zostanie zgłoszone do ARiMR do 15 kwietnia 2022 r.

Ważne jest to, że pomoc będzie przysługiwać do stada zarejestrowanego na dzień 15 listopada 2021 r. W systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (prowadzonym przez ARiR) według stanu z 31 stycznia 2022 r. zarejestrowano 69 083 siedzib stad posiadających świnie.

Pogłowie świń w grudniu 2021 - według wstępnych danych, które opublikował GUS - liczyło 10242,4 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadek o 12,7%. "Redukcja pogłowia wystąpiła we wszystkich grupach świń, w szczególności w grupie loch prośnych, gdzie wyniosła 20,6%", odnotował Główny Urząd Statystyczny.

Termin składania wniosków o dopłaty do loch: 15 lutego - 30 kwietnia 2022. Pomoc będzie wypłacana do 30 czerwca 2022 r.

Liczone będę prosięta urodzone od 15 listopada 2021 do końca marca 2022 roku, których oznakowanie zostało lub zostanie zgłoszone do ARiMR do 15 kwietnia 2022 r. Wnioski do ARiMR będzie można składać do 30 kwietnia. Wypłata ma nastąpić do 30 czerwca 2022 r., podał 2 lutego minister rolnictwa.

Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus komentuje, że to dobra informacja, która nieco poprawi humory hodowcom:

Po pierwsze, Komisja Europejska wyraziła zgodę na realizację pomocy przez Polski Rząd polegający na dopłacie do maciory 1000 zł. Do tego wicepremier, Minister Rolnictwa Pan Henryk Kowalczyk zapowiedział, iż możliwe będzie nie tylko szybsze składanie wniosku o pomoc, ale i nie wykluczył kolejnych programów, które mogłyby wspomóc branżę. Niestety na horyzoncie nie widać poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny... jeszcze długa i ciężka droga przed nami...

Zapowiedź pomocy dla hodowców loch była jeszcze w grudniu 2021

Pomocą zostaną objęci producenci utrzymujący aktywną hodowlę. - Szacujemy, że skorzysta z tej pomocy kilkadziesiąt tys. rolników - mówił w grudniu minister rolnictwa. Maksymalna liczba loch w jednym gospodarstwie, która będzie liczona do pomocy to 500 sztuk. Stada, w których jest więcej loch też dostaną pomoc, do limitu 500 loch. Wicepremier wylicza, że na pomoc zostanie przeznaczonych 400 mln zł.

- To jest ta realna pomoc. Chcemy przetrzymać ten bardzo trudny czas dla hodowców trzody chlewnej. Myślę, że za około tysiąc złotych lochę można spokojnie utrzymać. Nie chciałbym, aby rolnicy z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej, z powodu pandemii koronawirusa, z powodu niskich cen likwidowali hodowlę - mówił jeszcze w grudniu wicepremier Henryk Kowalczyk.

Dopłaty do loch w opinii rolników

Ogłoszenie pomocy do świń w postaci dopłat po tysiąc złotych do loch skomentował w grudniu m.in. Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS:

"Jesteśmy zadowoleni z ogłoszonego planu wsparcia do macior. Pomoc, która została skierowana do rolników, dbających o prawidłowy przebieg ciąży i porodów u loch jest niezwykle istotna w kształtowaniu niezależności produkcyjnej prosiąt oraz tuczników w Polsce. Bez wsparcia dla cyklu zamkniętego (w tym stad hodowlanych) niemożliwe będzie uniezależnieniu się surowcowo od importu", pisze rzecznik związku.

W dalszej części komentarza czytamy:

Rozumiemy również konieczność zaproponowanego okresu rozliczeniowego, by niemożliwe były próby wyłudzenia wsparcia i sztucznego powiększania stad, a pieniądze trafiły do właściwych podmiotów, zajmujących się prowadzeniem chlewni w oparciu o stada podstawowe.
Wyrażamy nadzieję, że nie będzie to pomoc jednorazowa, a będzie wracał cyklicznie, tym razem w formule dopłaty do stada podstawowego, a być może w przyszłości również do materiału hodowlanego, tak aby wspierać rozwój genetyki w Polsce i sprzyjać poprawie wyników produkcyjnych.

Dopłaty do loch i komentarze rolników w internecie:

  • "Wszędzie pomoc i pomoc i pomoc i zamiast hodować, musisz chodzić po urzędach papiery załatwiać za jakąś chorą jałmużnę. Dajcie opłacalność a nie pomoc".
  • "Skoro wydumali kolejny "bonus" do macior tzn., że te ceny co są, teraz zostaną z nami na dłużej???", zastanawia się rolnik w komentarzu pod informacją o dopłacie.
  • "Najpierw cena do zera a potem pomoc".
  • "Nie trzeba dopłat, trzeba rynek zbytu na tucznika w dobrej cenie i tyle".
  • "Tucze otwarte nabywają prosiaka w tak atrakcyjnej cenie, że na tym nie tracą, natomiast cykle zamknięte i produkcją prosiąt dostają po łbie. Fakt, najlepsze by było uregulowanie rynku tucznika, co by podwyższyłoby cenę prosiaka, a co za tym idzie, każdy by coś zarobił".
  • "Rynek zbytu, o tym to każdy producent marzy".

22 listopada Henryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami w Pułtusku tłumaczył: - Za kilka miesięcy czy rok cena zdecydowanie się podniesie. To nie fabryka gwoździ, że nagle można zwiększyć hodowlę - mówił o świniach.

Pomoc dla rolników utrzymujących lochy

- Moim zadaniem jest pomoc dla utrzymania hodowli - przekazywał wówczas wicepremier. Według ministra to nieuniknione prawo rynku i cena świń się podniesie. Do tego momentu trzeba jednak dotrwać, a rolnicy od dawna mówią, że do każdego sprzedanego tucznika dokładają.

Henryk Kowalczyk od razu zaznaczał, że pieniędzy nie starczy na całą hodowlę, ale wsparcie będzie istotne. - Będzie pomoc związana z utrzymaniem loch. Wykorzystamy instrument dobrostanu zwierząt, by wprowadzić, bo nie wymagają notyfikacji UE - wyjaśniał szef resortu rolnictwa.

W ciągu miesiąca ubyło kolejnych ponad 1,5 tys. stad świń w Polsce

W systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (prowadzonym przez ARiMR) według stanu z 30 listopada 2021 roku zarejestrowano 72 238 siedzib stad posiadających świnie. Miesiąc temu było to 73 792 stad. W systemie IRZ na początku 2021 roku liczba stad trzody wynosiła 103 659. Spadek od początku roku to ponad 31,4 tys. stad.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dopłaty do loch 2022. Wnioski w ARiMR będzie można składać szybciej. Kto dostanie 1000 zł do świń? - Strefa Agro

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto