Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dr Mieczysław Wojecki. Z wielką estymą o Mazowszu Małym

Jerzy Kirzyński
Jerzy Kirzyński
Urodził się w Hordzieży. Nauki pobierał w Liceum Pedagogicznym w Leśnej Podlaskiej, studiował w Gdańsku. Doktoryzował na Uniwersytecie w Poznaniu. Pracował z młodzieżą w Lubsku, studentami w Zielonej Gorze i Sulechowie.

Globtroter, regionalista, naukowiec. Redaktor naczelny „Wieści”, wydawca. Ci, którzy go znają zazdroszczą mu chęci, gotowości do działania. Poznawania ludzi i terenu. Ciekawości tego, co się dzieje za najbliższym rogiem, za kolejnym zakrętem, za siódmą górą i doliną…

Podróżuje po Polsce, Europie, świecie. Zawsze znajduje czas na odwiedzenie rodziny, przyjaciół, znajomych w rodzinnej wsi, gminie, powiecie.

Oto fragment z jego diariusza:

„środa: Serokomla. Krótka wizyta w gminie, spotkanie z nowym wójtem/ Piotr Chaber/. Biblioteka, cmentarz/ 1 km/,
czwartek: Odwiedziny kuzynki Kasi Bilskiej. Rowerem, temp. powietrza 35 stopni.

piątek: Hordzież - Wojcieszków/ rowerem/. Rozmowa przy kawie m.in. z pułkownikiem Edwardem Czyżo z Piły, korespondentem„ Wieści z Mazowsza Małego”,

niedziela: Hordzież - Wola Gułowska- Sobiska - Hordzież/ rowerem/. Udział w święcie malinowym, prelekcja”.

Dr Mieczysław Wojecki odwiedził: Łuków, Siedlce, Lublin, Charlejów, Białą Podlaskę, Warszawę itp.

Spotkał się z kuzynką Lucyną Bodzak, której syn Leszek jest producentem filmu „ Carte Blanche” o niewidomym nauczycielu z Lublina. Grzegorzem Gałachem, korespondentem „Wieści”, emerytowanym proboszczem Stanisławem Dzyrem, Janem Matyskiem, Janem Chojętą, koleżanką z liceum Kazią Białach, red. Piotrem Giczelą, członkiniami zespołu „Szalinówka”, uczennicą liceum w Łukowie Darią Szymanek. Autorką pracy konkursowej o nim pt. „ Wybitny człowiek mojej okolicy”. Swoją dawną nauczycielką Jadwigą Gajownik itp.

Przebywając w bibliotece w Wojcieszkowie poznał łukowską poetkę Zofię Kamolę, w punkcie ksero natrafił na prof. dr. hab. Tadeusza Kurowskiego, nauczyciela akademickiego Uniwersytetu w Zielonej Górze. W bialskiej bibliotece na dr Mariusza Bechtę z IPN w Warszawie.

W najnowszych „Wieściach z Mazowsza Małego” znalazły się wiersze prof. Tadeusza Kurowskiego, sylwetka prof. dr hab. Mieczysława Jarońca z Uniwersytetu w Kent/ USA/, naszego wspólnego kolegi z Liceum Pedagogicznego w Leśnej Podlaskiej.

Opowieść Marii Wilczek - Krupy „ Od krzyża do krzyża” o Emilu Łapczyńskim, pianiście i kompozytorze. Powstańcu styczniowym poległym na Ziemi Łukowskiej oraz recenzja monografii wspomnianego już ks. proboszcza Stanisława Dzyra i Tadeusza Osińskiego „ Parafia Adamów i jej duszpasterze. Przyczynki do dziejów Adamowa” pióra Karola Szuckiego.

Doktorze Wojecki, Kolego Mieczysławie, Mieciu czekamy na kolejne numery „ Serokomelskiego periodyku historycznego”. Dodajmy „ miesięcznika niezależnego” o Mazowszu Małym redagowanego w Zielonej Górze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto