Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dramatyczna sytuacja kobiet na Haiti. "Oddają swoje ciała za dolara"

Piotr Drabik
Piotr Drabik
HRW zwraca uwagę na złą sytuację kobiet na Haiti (http://www.flickr.com/photos/cindygoldbach/5884402518/in/photostream/)
HRW zwraca uwagę na złą sytuację kobiet na Haiti (http://www.flickr.com/photos/cindygoldbach/5884402518/in/photostream/) cindy_goldbach, CC 2.0
Organizacja Human Rights Watch opublikowała raport, w którym zwraca uwagę na brak dostępu kobiet na Haiti do należytej opieki zdrowotnej czy macierzyńskiej. Na zniszczonej po trzęsieniu ziemi wyspie, notuje się również znaczny wzrost przypadków przemocy wobec kobiet.

"Urodziłam dziecko na ziemi... nie miałam podawanych żadnych leków przeciwbólowych podczas porodu. Lekarz dotarł do mnie po trzech dniach" - to jedna z wielu relacji haitańskich matek, które pojawiły się w opublikowanym pod koniec sierpnia br. raporcie Human Rights Watch (HRW) na temat sytuacji kobiet na karaibskiej wyspie. Jeden z najważniejszych wniosków dokumentu, dotyczy praktycznego braku dostępu kobiet do odpowiedniej opieki zdrowotnej - mimo upływu ponad półtora roku od tragicznego trzęsienia ziemi, nadal utrzymuje się bardzo wysoki wskaźnik umieralności niemowląt (54 zgony na 1000 urodzeń).

Niektóre kobiety i dziewczęta na Haiti nie mają podstawowej wiedzy na temat, gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc medyczną. Natomiast inne, nie mają nawet jednego dolara na transport do szpitala. Niektóre z kobiet opuszczają swój dorobek życia, by na własną rękę szukać opieki zdrowotnej - tłumaczy Amanda Klasing, ekspert w dziedzinie Haiti w Human Rights Watch. W 72-stronicowym raporcie czytamy również, że sytuacja na wyspie nadal jest katastrofalna, pomimo ciągle napływającej pomocy międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Problemem, z jakim muszą się mierzyć haitańskie kobiety, jest przemoc oraz wykorzystywanie seksualne. Brak podstawowych środków do życia, zmusza wiele matek do prostytucji. Ludzie starają się przetrwać, jak tylko mogą. Kobiety związują się z mężczyznami, tylko po to by mogły nakarmić swoje dzieci. Dzieje się dużo. Moja córka ma 12 lat i nie ma znajomych w obozie, ponieważ zdarza się, że nawet dziewczyny są zmuszane do seksu. Oddają swe ciała za jednego dolara. Kobiety kilkakrotnie zachodzą w ciążę, i nikt nie daje im należytej opieki. Jeśli miałybyśmy możliwości do planowania rodziny, na pewno byśmy z tego skorzystały. Prostytucja nie jest dobra, ale co robić? Musimy jeść - opowiada Gheslaine, mieszkanka obozu w Croix-de-Bukiety.
Choć na Haiti aborcja jest zakazana, to strach przed niepewną przyszłością zmusza wiele kobiet do tego zabiegu. Ogólnie dostępny na czarnym rynku jest lek mizoprostol, który wywołuje wrzody żołądka oraz przerwanie ciąży. Jednak wiedza o zażywanym środku jest znikoma, co doprowadza do wielu tragedii. Na wyspie popularne są również ludowe metody aborcji, które potem są źródłem zakażeń oraz różnorodnych skutków ubocznych. Powszechna przemoc seksualna paraliżuje ofiary gwałtów, które nie zgłaszają tych przestępstw na policję. Poszkodowane kobiety nie mogą liczyć na odpowiednią pomoc zdrowotną oraz psychologiczną.

Dzięki 260 milionom dolarów przeznaczonych na odbudowę haitańskiej opieki zdrowotnej, żadna kobieta nie powinna rodzić się na ulicy. Kobiety i dziewczęta mają prawo do otrzymania pomocy, nawet w niesprzyjających okolicznościach - mówi Kenneth Roth, dyrektor Human Rights Watch.

Do Wiadomości24 możesz dodać
własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto