Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drastycznie spadły wpłaty do ZUS, a dług Skarbu Państwa przekroczył bilion złotych. To zapowiedź kryzysu, jaki nas czeka

d
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Łukasz Gdak
"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że przez 20 dni kwietnia wpłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spadły o 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku. Dług Skarbu Państwa po raz pierwszy w historii przekroczył bilion złotych. - To zapowiedź tego, co nas czeka w finansach publicznych - możemy przeczytać w artykule.

Według danych pozyskanych przez autorów materiału w pierwszych dwóch dekadach kwietnia płatnicy wpłacili 17,9 mld złotych. To o 4,8 mld złotych mniej niż w tym samym okresie 2019 roku. Jak łatwo obliczyć, ZUS zanotował spadek o jedną piątą, a porównując do dwóch pierwszych dekad marca tego roku - o jedną czwartą.

Według "DGP" do spadku wpływów ZUS-u przyczyniły się dwa czynniki:

  • Firmy nie płacą składek przez wzgląd na swoją sytuację. Taką możliwość dała im tarcza antykryzysowa
  • Niektórzy pracodawcy odliczyli od swojej składki do ZUS kwoty, które przekazali pracownikom korzystaując z zasiłków opiekuńczych.

Dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będzie pewnie zasypywana z budżetu państwa. Innymi słowy: straty ZUS będą rekompensowane przez zwiększenie długu publicznego. Ten w samym marcu wzrósł o 40 mld złotych, co jest największym skokiem odkąd publikowane są takie dane.

- Tym samym po raz pierwszy w historii zadłużenie Skarbu Państwa przekroczyło bilion złotych - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Cytowany przez dziennik Marcin Czaplicki z PKO BP prognozuje wzrost długu publicznego do 51,6 proc. PKB (ponad 5 pp. wzrostu w porównaniu do 2019 roku). Deficyt, jego zdaniem, może wynieść nawet 5,4 proc. PKB.

Mateusz Sutowicz, ekonomista Banku Millenium, przewiduje na łamach "DGP", że rząd będzie musiał zaciągnąć jeszcze dług w wysokości 150 mld złotych.

- Kwota wydaje się zawrotna, ale rynek jest na to gotowy - twierdzi Sutowicz.

Władze starają się ograniczyć wzrost długu publicznego przez finansowanie pomocy w czasie pandemii koronawirusa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. Rządzących obowiązuje konstytucyjny zapis, który stanowi, iż dług publiczny musi być niższy niż 60 proc. Produktu Krajowego Brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drastycznie spadły wpłaty do ZUS, a dług Skarbu Państwa przekroczył bilion złotych. To zapowiedź kryzysu, jaki nas czeka - Express Bydgoski

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto