MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewo runęło i odsłoniło tajemnicę. Znalezisko sprzed szkoły muzycznej w Szczecinku [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Rok 2022, powalona lipa na szkole muzycznej
Rok 2022, powalona lipa na szkole muzycznej
Wichura, która powaliła potężną lipę przed szkołą muzyczną w Szczecinku odsłoniła tajemnicę sprzed ponad lat. W korzeniach przewróconego drzewa znaleziono kamień graniczny sprzed ponad stu lat.

- Gdy w sobotni poranek, 21 maja, mocniej w Szczecinku powiało, jednym z efektów było powalenie dorodnego drzewa przed szkołą muzyczną –

mówi Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku. - Historycznie jest to budynek landratury, czyli siedziby władz przedwojennego powiatu Kreis Neustettin. W swych konarach, powalona lipa skrywała prawdziwą tajemnicę. Znaleziono tam bowiem kamień graniczny, który przez dziesięciolecia stał się częścią pnia. Na archiwalnych fotografiach, jakie mamy w swoich zbiorach, bez trudu można stwierdzić że losy kamienia i drzewa mają ponad stuletnią historię. Zapewne kamień wyznaczający granice działek był wcześniej i po nasadzeniach tuż przy nim pojawiło się młoda wówczas lipa.

Kamień wydobyty podczas prac naprawczych drogi i chodnika trafił na krótko do muzealników. - Ale jest pomysł, aby wrócił na swoje miejsce – dodaje Ireneusz Markanicz. Zdjęcia z różnych epok, pokazują jak drzewa przed gmachem przy dzisiejszej ulicy 3 Maja rosły. Okazała lipa, którą zmogła niedawna wichura, była ostatnią z posadzonych w tym rejonie zapewne w pierwszych dekadach XX wieku.

Sam budynek szkoły muzycznej to jeden z ciekawszych architektonicznie obiektów Szczecinka. Zbudowano go na potrzeby landratury w latach 1901-1902. Ówczesny powiat Neustettin zaciągnął kredyt na budowę – razem z zakupem działki koszt oszacowano na 220 tysięcy marek. Gmach zaprojektował berliński architekt Max Bel, a na parceli po dawnych ogrodach zbudowała miejscowa firma niejakiego Rönfranza. Styl budowli był eklektyczny tworząc mieszankę cech neogotykich i neoromańskich. Reprezentacyjnym pomieszczeniem jest do dziś imponująca sala na piętrze, wówczas służyła do obrad rady, dziś jest salą koncertową PSM. O jest wystroju decydują piękne witraże z herbami miast powiatu szczecineckiego.

Oprócz siedziby władz powiatowych budynek mieścił początkowo powiatową kasę oszczędnościową, urząd podatkowy, pomieszczenia biurowe i gospodarcze, mieszkanie starosty, czyli landrata. Po wojnie ulokowano tu wiele różnych instytucji, do tego stopnia iż obiekt nazywano ONZ. Z czasem większość pomieszczeń przeznaczono na potrzeby szkoły muzycznej, a jedno z pięter na biura Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego. Po ich wyprowadzce, całość gmachu przekazano na cele edukacji muzycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto