Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dwa dni urlopu ekstra za krew i osocze. Pracodawca musi je przyznać. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by otrzymać dodatkowy urlop

JK
Poza zapewnionym prawnie urlopem są pewne sytuacje, w których pracodawca ma obowiązek przyznania dodatkowego urlopu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku zwolnienie od pracy w kilku wypadkach jest obligatoryjne. Jednym z nich jest oddanie krwi. Jeśli przystąpimy do donacji jako ozdrowieńcy, zyskujemy aż 2 dni urlopu. W jakich jeszcze sytuacjach przysługuje nam dodatkowe wolne? Zobacz w galerii.

Obowiązkowy i dodatkowy urlop

Zgodnie z prawem pracownikowi na umowie o pracę przysługuje w skali roku urlop w liczbie:

  • 20 dni - przy stażu pracy krótszym niż 10 lat
  • 26 dni - przy stażu pracy dłuższym niż 10 lat

Co ważne, do stażu pracy wliczają się lata studiów. Są jednak sytuacje, w których pracownik powinien, a wręcz musi otrzymać dodatkowy urlop. W sumie może to być nawet 21 dni rocznie! Jakie to sytuacje? Sprawdź w galerii.

Dodatkowy urlop za oddanie krwi po przebyciu COVID-19

W związku z obecną sytuacją pandemiczną wprowadzono nowe przepisy, zgodnie z którymi ozdrowieńcy mogą otrzymać jeszcze jeden dzień dodatkowego urlopu. Od 26 stycznia 2021 osoby, które oddały krew lub jej składniki, w tym osocze po przebytej chorobie COVID-19, przysługują nie jeden, a dwa dni wolnego.

Krwiodawcy, którzy przebyli COVID-19, mogą skorzystać z urlopu w dniu donacji oraz w dniu następnym.

Ozdrowieńcom, którzy zdecydują się oddać osocze, przysługuje jeszcze jeden przywilej. Jest to ulga w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji zbiorowej na podstawie biletów jednorazowych. Z przywileju może skorzystać wyłącznie osoba, która co najmniej trzykrotnie oddała krew lub jej składniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwa dni urlopu ekstra za krew i osocze. Pracodawca musi je przyznać. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by otrzymać dodatkowy urlop - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto