MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki tym grupom na Facebooku pomożesz innym! Poznaj Seniora w Koronie i inne, wartościowe inicjatywy

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Jak pomóc osobom, którym brakuje środków na życie lub borykają się z poważną chorobą? Co zrobić, aby przekazać dary na rzecz potrzebujących lub udzielić im wsparcia bez wpłacania pieniędzy? 

 Oto 8 grup na Facebooku, które musisz znać!
Jak pomóc osobom, którym brakuje środków na życie lub borykają się z poważną chorobą? Co zrobić, aby przekazać dary na rzecz potrzebujących lub udzielić im wsparcia bez wpłacania pieniędzy? Oto 8 grup na Facebooku, które musisz znać! Kira auf der Heide / Unsplash.com
Święta to dla wielu osób trudny okres. Osoby samotne, które nie mają kontaktu z rodziną, czują się w tym czasie szczególnie opuszczone. Wśród ludzi, dla których Boże Narodzenie jest szczególnie trudne, znajdują się: seniorzy, osoby żyjące w skrajnej biedzie, członkowie rodzin wielodzietnych czy uchodźcy. Podpowiadamy, jak można im pomóc.

Co zrobić, aby pomóc innym? Jak znaleźć dzieci, rodziny lub osoby starsze, potrzebujące wsparcia? Gdzie się zgłosić, aby otrzymać pomoc? Przygotowaliśmy wybór 9 najciekawszych inicjatyw na Facebooku.

Dlaczego warto pomagać?

Polskie społeczeństwo starzeje się, a wśród nas żyje wielu schorowanych, biednych i samotnych ludzi. Dla niektórych z nich odwiedziny członków rodziny wiążą się z najlepszymi chwilami w ciągu roku, ale nie brakuje także osób, do których nikt nie przychodzi. Wśród nich znajduje się wielu staruszków, których dzieci i wnuki odwiedzają tylko na krótko, albo nie przyjeżdżają do nich wcale ze względu na pandemię.

Rzadko myślimy o tych, którzy spędzają Boże Narodzenie w pojedynkę: w domu spokojnej starości, przytułku dla bezdomnych, obozie dla uchodźców lub w prywatnym mieszkaniu. W trudnym położeniu znajdują się ludzie żyjący w biedzie. Niektórzy z nich mają problem z kupnem mebli i żywności czy nawet z wynajęciem mieszkania.

Kolejną grupę osób ciężko znoszących święta stanowią imigranci i uchodźcy, którzy nie zdążyli się jeszcze zadomowić w obcym dla siebie kraju. Są to niejednokrotnie osoby wyedukowane i zdolne do pracy, które były zmuszone zostawić bliskich za granicą, aby ze względu na wojnę lub ciężką sytuację polityczną. Jeżeli nie udało im się nawiązać nowych znajomości po wyjeździe, mogą nawet nie wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Niejednokrotnie znajdują się wśród nich starzy, schorowani ludzie oraz dzieci.

Na szczęście istnieją grupy i inicjatywy, dzięki którym można wnieść odrobinę światła w życie osób, którym nie jest łatwo. Sztandarowymi przykładami działań na rzecz potrzebujących są przedsięwzięcia podejmowane przez członków grup na Facebooku, takich jak Widzialna Ręka czy Senior w Koronie.

Widzialna Ręka / Visible Hand

Widzialna Ręka to społeczność, która tworzy sieć lokalnych grup wzajemnej pomocy. Jej członkowie udzielają się na Facebooku, w grupie utworzonej 11 marca 2020 r., na początku pandemii. Obecnie Widzialna Ręka zrzesza ponad 100 tys. osób, nie licząc jej lokalnych odłamów.

Na grupie mogą zgłaszać się osoby w trudnej sytuacji życiowej, jak i te, które znają kogoś potrzebującego pomocy. Oprócz opisania swojego zapotrzebowania można załączyć informację, co oferujemy w zamian. Członkowie grupy często proponują pomoc niematerialną, np. transport, opiekę czy wyprowadzanie psa na spacer. Ponadto posty mogą zamieszczać osoby, które mają coś niepotrzebnego do oddania lub służą innym rodzajem wsparcia.

Potrzeby zgłaszane na Widzialnej Ręce są bardzo różne. Często wpisy członków grupy chwytają za serce. Niemal nigdy nie zostają bez odzewu.

- Poszukuję miejsca dla siebie, syna, psa i dwóch kotów. W ramach barteru. Obecne miejsce muszę opuścić z uwagi na przemoc psychiczną wobec mnie i syna. W zamian zadbam o czystość, wykonam drobne naprawy, zajmę się zwierzętami, podejmę opieki nad starszymi lub dziećmi. Umiem wiele rzeczy. Barter na kilka miesięcy, staram się o lokal kwaterunkowy, oraz pracę i rentę, więc niedługo poradzę sobie sama – pisze jedna z członkiń grupy 13 grudnia 2021 roku.

W ciągu tygodnia na wiadomość zareagowało ponad 100 osób. Wśród nich znalazły się m.in.: propozycja zakwaterowania w Trójmieście i wsparcia w znalezieniu pomocy psychologicznej oraz dane kontaktowe na Niebieską Linię, której konsultanci udzielają bezpłatnych porad osobom doświadczającym przemocy domowej.

Zgłaszane na Widzialnej Ręce potrzeby są bardzo różne: od ubrań i kuchenek do gotowania, poprzez rąbanie drewna, na namiarach do medyków zatrudnionych w oddziałach covidowych skończywszy. Członkowie grupy pomagają sobie nawzajem, robiąc to bezinteresownie. Warto także pamiętać o tym, że w wielu miastach działają lokalne grupy, np. Widzialna Ręka – Dzielnica Bielany, Widzialna Ręka – Radom i wiele innych.

SENIOR W KORONIE – wsparcie dla starszych osób w czasie pandemii covid-19

Założona 21 marca 2020 r. grupa na Facebooku, Senior w Koronie, powstała, aby nieść pomoc osobom starszym, dla których pandemia stała się dodatkowym zagrożeniem. Są to często seniorzy, których męczy dźwiganie ciężarów, przez co często chodzą po drobne zakupy, narażając się na zarażenie wirusem COVID-19. Nie brakuje wśród nich także osób najuboższych, pozbawionych dostępu do zdrowej, pełnowartościowej żywności czy leków. Grupa powstała, aby pomagać im w drobnych sprawunkach, a także wspierać darami rzeczowymi.

Na grupie można znaleźć informacje o seniorach w trudnej sytuacji życiowej i rodzaju potrzebnego wsparcia, a także dane dotyczące zbiórek oraz innych inicjatywach na rzecz seniorów. Każdy może zaoferować pomoc, np. poprzez zrobienie lub przewiezienie zakupów, przekazanie żywności dla seniorów czy zakup potrzebnych rzeczy do mieszkania.

Fundacja Senior w Koronie

W wyniku działalności członków grupy powstała Fundacja Senior w Koronie, która działa na rzecz poprawy jakości życia osób w wieku 75+ lat. Organizacja objęła swoją opieką ponad 100 mieszkańców Warszawy. Są to osoby, które ze względu na schorzenia i niewystarczające środki finansowe nie są w stanie zaspokajać swoich bieżących potrzeb. Wolontariusze Seniora w Koronie dostarczają im gorące posiłki oraz paczki z żywnością pochodzącą ze zbiórek. Fundację można także wesprzeć finansowo, dokonując wpłaty na stronie Seniorwkoronie.org.

Po uiszczeniu opłat za mieszkanie oraz wykupieniu leków niektórym niektórym podopiecznym Seniora w Koronie zostaje na przeżycie 100–200 zł miesięcznie. Staruszkowie często żyją w bardzo złych warunkach – mają stare, zdezelowane meble i nieposprzątane mieszkania. Pani Krysia – jedna z seniorek objętych wsparciem, dopiero od niedawna może się wyspać. Gdy wyznała, że marzy o nowym łóżku, Marta Manowska, prezenterka telewizyjna, kupiła jej kanapę. Wcześniej pani Krysia spała na płycie obitej cienką pianką.

Wolontariusze przygotowują także mikołajkowe i świąteczne paczki dla seniorów, jak też zbierają środki na opiekę medyczną dla swoich podopiecznych, np. na pomoc dla staruszki, która złamała biodro. Dzięki fundacji udało się także wynająć mieszkanie dla pana Jurka. Wcześniej mężczyzna mieszkał w samochodzie.

Nawet, jeżeli nie jesteśmy w stanie udzielić potrzebującym wsparcia materialnego, warto pamiętać o tym, że równie cenne jest dla nich ciepłe słowo. Wiele osób żyjących w biedzie boryka się z samotnością. Spędzają święta w pojedynkę i nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Nawet zwykłe odwiedziny, rozmowa czy osobiście przyniesiony poczęstunek są w stanie wnieść bardzo dużo pozytywnej energii do ich życia.

Więcej grup na Facebooku, które umożliwiają niesienie pomocy innym, znajdziesz w naszej galerii zdjęć.

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzięki tym grupom na Facebooku pomożesz innym! Poznaj Seniora w Koronie i inne, wartościowe inicjatywy - Strona Kobiet

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto