Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dobrej Wiadomości. Obyśmy obchodzili go nieustannie

Marta Szloser
Marta Szloser
Zostań Posłańcem Dobrej Wiadomości! Masz Dobrą Wiadomość: powiedz bliskim, zadzwoń, wyślij kartkę pocztową, e-maila, SMS-a, nagraj się na sekretarkę. Zatrzymaj się! W szumie i zgiełku poszukaj Dobrej Wiadomości.

Uwielbiamy święta, to fakt. W naszym kalendarzu jest ich sporo, prawie każdy dzień w roku również jest świętem – obchodzonym dla czegoś, kogoś, przeciw czemuś. Przykładów można mnożyć wiele: Dzień sprzątania biurka, Dzień Obrony Cywilnej, Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, Dzień Kominiarza, Włókniarza, Dzień bez samochodu, bez papierosa, Międzynarodowy dzień walki z pustynnieniem i suszami, czy też Dzień Rozrzutności.

Dzień Dobrej Wiadomości

[plik 0 lewa]8 września ma swoje święto – jest Dniem Dobrej Wiadomości. Został on zapoczątkowany w 2001 r. z inicjatywy dziennikarki Małgorzaty Bocheńskiej. W tym roku odbywa się po raz szósty. Kapituła „DDW”, w skład której wchodzą: Małgorzata Bocheńska, Janusz Chodorowicz, Urszula Dudziak, Wojciech Eichelberger, Marcin Frybes, Andrzej Tadeusz Kijowski, Tadeusz Rolke, apeluje do mediów o eksponowanie tematów kreujących pozytywny wizerunek świata i propagowanie życzliwych relacji między ludźmi.

Organizatorzy i sympatycy święta pragną zachęcić dziennikarzy, wydawców, media publiczne i komercyjne do „tworzenia nowego modelu i nowego języka w opisywaniu dramatycznych i trudnych faktów oraz odrzucenie sensacyjnych form przekazu i kreowanie pozytywnego nastawienia do narodów, państw oraz religii”. Powołano Fundację Dnia Dobrej Wiadomości, której celem jest „propagowanie optymistycznych informacji w polskich mediach i ograniczanie liczby przekazywanych przez media złych wiadomości”.

W tym roku DDW obchodzony jest pod hasłem „Port dobrych wiadomości”. 8 września w Warszawie przeprowadzona zostanie kampania służąca kształtowaniu przekazów medialnych bez przemocy i agresji. Odbędą się także happeningi, np. Pralka Frania, czyli pranie prasy w poszukiwaniu Dobrej Wiadomości, wystąpią kabarety.

Posłaniec i Księga Dobrej Wiadomości

Posłańcem Dobrej Wiadomości może być każdy z nas, wystarczy dzielić się z innymi dobrymi wiadomościami. Kapituła DDW co roku nadaje tytuł Posłańca Dobrej Wiadomości osobom znanym i wybitnym. W tym roku do tego tytułu zgłoszono m.in.: Normana Davisa, Aleksandra Wolszczana, Władysława Bartoszewskiego, podróżnika Marka Kamińskiego, duet Anita Lipnicka i John Porter oraz Pocztę Polską.

Księga Dobrej Wiadomości została przekazana ludziom i instytucjom na całym świecie. Znajdują się w niej przesłania i inicjatywy popierające ideę Dnia Dobrej Wiadomości. Swoje wpisy zamieścili tam m.in.: Jolanta Kwaśniewska, Szymon Peres, Rafał Olbiński, Zygmunt Kubiak, Jan Tyszkiewicz. Księga ma zostać opublikowana w 2010 r.

„Bad news is a good news”

Codziennie jesteśmy zasypywani masą informacji. Więcej jest dobrych czy złych? Które są ważniejsze? Jakich wolimy słuchać? Czy pogoń za sensacją, cierpieniem i brutalnością można zastąpić uśmiechem, życzliwością, optymizmem, tolerancją? Opinie są, jak zwykle, podzielone. Niektórzy dziennikarze szczerze zainteresowali się projektem DDW, inni na pytanie, czy to dobry pomysł, odpowiadają, że nie, ponieważ „Bad news is a good news”; złe wiadomości lepiej się sprzedają, budzą większe emocje, są wyraziste.

Podobnie jak trzy dni sprzątania świata niewiele zmienią w naszym środowisku, jeżeli nie zmieni się przy tym ludzka mentalność, tak jeden dzień z „dobrymi” wiadomościami może się zagubić wśród pozostałych 364 zdominowanych przez informacje „niedobre”. Ale może jednak warto? Jeśli masz dobrą wiadomość – podziel się nią z innymi!

Patronat nad DDW objęli: UNESCO, Instytut Lecha Wałęsy, Biblioteka Narodowa, Ministerstwo Kultury, Wyższa Szkoła Kadry dla Europy, ARS POLONA, Dom Kultury Śródmieście.

Więcej informacji na stronie: www.ddw.org.er.pl

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto